• |
ide | kryesore

COVID-19/ 11 raste të reja, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Covid-19, infektuar, covidMinistria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e reja lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Sipas MSH gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 244 teste dhe 11 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me Covid-19.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 5 pacientë.

Njoftimi: 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 244 testime, nga të cilët 11 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

5 në Tiranë, 3 në Vlorë, 2 në Durrës, 1 në Tropojë.

Janë 176 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 5 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,886 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 12 Mars 2023)

Raste të reja ditore 11
Të shëruar në 24 orë 5
Të shtruar në spitale 5
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 244

Testime totale 2,043,965
Raste pozitive 333,662
Raste të shëruara 329,886
Raste Aktive 176
Humbje jete 3,600

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 148
Fier 9
Vlorë 6
Shkodër. 3
Durrës. 3
Gjirokastër. 2
Kukës. 2
Elbasan. 1
Berat. 1
Lezhë. 1

Lexo më tej: Daily Mail: 98% e shqiptarëve përdorin truke ligjore për të qëndruar në Angli Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *