• |
ide | kryesore

Emrat/ Kush janë 5 të plagosurit në Spitalin e Traumës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditDy qitës me motorr janë autorët e atentatit që kanë qëlluar me armë drejt lokalit duke lënë të vrarë banakieren 60 vjecare Mimoza Paja dhe duke lënë të plagosur 5 persona të tjerë. Policia doli me një njoftim ku jep të dhëna për të plagosurit, ndërsa nuk ka ende asnjë gjurmë nga autorët e krimit.

Emrat e të plagosurve të siguruar nga Lapsi.al janë Sahit Murati, Astrit Meraj, Emanuela Sala, Ermir Bejuku dhe Genc Shohalli.

Mes të plagosurve është edhe një vajzë 10 vjeçare që është lënduar nga xhamat e thyer të lokalit pas breshërisë së armëve. Sipas policisë, dyshohet se objekt i atentatit të jetë Fatjon Murati, pronari i lokalit.

Njoftimi paraprak i policisë

Më datë 12.03.2023, rreth orës 21:05, në rrugën “Ananstas Shundi”, në lokalin në pronësi të shtetasit F. M., në rrethana ende të paqarta, nga persona ende të paidentifikuar, është qëlluar me armë zjarri.

Si pasojë ka humbur jetën shtetasja Mimoza Paja, rreth 60 vjeçe, banakierja e lokalit, si dhe janë plagosur shtetasit S. M., 50 vjeç, A. M.,42 vjeç, E. S., 47 vjeç, E. B., 45 vjeç, G. Sh., 55 vjeç, të cilët ndodhen nën kujdesin e mjekëve.

Gjithashtu është lënduar në dorë nga ciflat e xhamave, një e mitur 10-vjeçare.

Për hetimin e kësaj ngjarjeje është ngritur një grup i posaçëm hetimor dhe nën drejtimin e Prokurorisë vijon puna intensive për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, sekuestrimin e provave që do të shërbejnë për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Ndërkohë janë ngritur pika kontrolli në bashkëpunim me Drejtoritë Vendore të Policisë Durrës, Elbasan, Lezhë e Dibër.

Shërbimet e Policisë po vijojnë kontrollet në gjithë territorin ku dyshohet që mund të kenë lëvizur ose ku mund të fshihen autorët.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *