• |
ide | kryesore

Publikuan pagat dhe të dhënat e qytetarëve, gjykata jep vendimin për 4 ish-zyrtarët

-Instant, Lajme, Të funditGjykata e Tiranës ka dhënë vendimin për katër ish-zyrtarët  që akuzohen për publikimin e pagave dhe të dhenave sensitive të qyetarëve shqiptarë.

Ata u  dënuan të gjithë me shërbim prove dhe përkatësisht, Eni Qirjako dhe Andi Agraj, punonjës të IT-së, me 32 muaj dhe 4 vite shërbim prove.

Ndërkaq, përmbaruesit privat të cilët blenë të dhënat, Klodian Sota dhe Endri Ikonomi, u dënuan gjithashtu me 32 muaj shërbim prove.

Të dhënat u publikuan në rrjetet sociale ku përfshinte të dhënat e pagave të mbi 650 mijë shqiptarëve, numra celulari të 900 mijë qytetarëve shqiptarë dhe ajo e targave e mbi 530 mijë qytetarëve.2 Comments

  1. Cfare skandali . Sherbim prove .
    Dhe pastaj themi ne si dalin te dhenat personale te njerzve ne treg ?
    Ky denim , inkurajon te tjeret qe kundrejt pageses te bejne te njejten gje.
    Qelbanistan i thone kesaj pune.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *