• |
ide | kryesore

“Star Wars” bëhet gati për të festuar rikthimin në kinema

-Instant, Paparazzi, Slider
Star WarsQë kur “Star Wars: The Rise of Skywalker” përfundoi trilogjinë më të fundit në 2019-ën, Lucasfilm ka shfaqur një lloj paralize, duke bërë shumë televizione dhe disa njoftime spërkatës, por duke dështuar të tërheqë shkas për prodhimin e filmave të rinj. Kjo duket se ka ndryshuar me lajmet nga Star Wars Celebration, e cila përshkruan një kurs të ri për atë galaktikë të largët.

Thelbi i njoftimeve që dolën nga Londra, ku u mbajt tubimi katërditor, përfshinte diçka të vjetër (shumë) dhe dy gjëra relativisht të reja. Veçanërisht, njëra do të jetë kryesisht origjinale dhe të tjerat do të bazohen në personalitetet dhe pronat ekzistuese, duke reflektuar rolin e tepërt që ka luajtur animacioni, nën udhëheqjen e Dave Filoni, në ndezjen e zjarrit të krijimit të George Lucas.

Në pamje të pasme, mungesa e filmave të rinj mund të shihet si një reagim dhe me të vërtetë një reagim i tepruar ndaj dështimit në arkë të “Solo: A Star Wars Story”, prequel-i më vete i lëshuar në 2018. Kjo e shtyu Lucasfilm të ridrejtojë një tjetër spinoff që shfaq një personazh të dashur, “Obi-Wan Kenobi”, për Disney+, pavarësisht faktit se ai kishte një lidhje të drejtpërdrejtë me filmat me Ewan McGregor duke ripërsëritur rolin.

Nuk do ta dimë kurrë se si mund të ketë performuar “Obi-Wan” si film, dhe as sesi “Ahsoka”, një serial i ardhshëm live-action me Rosario Dawson, mund të ketë ecur në atë format. Të dyja, megjithatë, duket se kanë avantazhe që i mungonin “Solo” dhe traileri muskuloz i “Ahsoka” nxiti të paktën po aq entuziazëm sa lajmet për serinë e ardhshme të filmave.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *