• |
ide | kryesore

SONDAZHI/ Kujt mund t’ia besonit çelësin e shtëpisë, Veliajt apo Këlliçit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
shtëpisëGjysma e qytetarëve të pyetur nuk besojnë tek asnjëri nga kandidatët për bashkinë e Tiranës, ndërsa midis atyre që besojnë Erion Veliaj është më i preferuar. ky është rezultari paraprak i shpallur këtë të premte që i paraprin atij final që do të shpllet të hënën në mbrëmje nga Barometri i Euroneës Albania. Sondazhi i ka pyetur qytetarët e Tiranës se sa ju besojnë kandidatëve kur vjen fjala për t’ju lënë çelësat e shtëpisë. 48% e qytetarëve pavarësisht se mund t’ju besojnë votën nuk do ja besonin çelësin e shtëpisë asnjërit prej kandidatëve.

Pavarësisht kushteve thellësisht të pabarabarta në fushatë, padrejtësive që i janë bërë opozitës reale, mbulimit të zhbalancuar mediatik, hulumtimi i MRB dhe Data center fotografon bindjen e votuesve në këtë çast pavarësisht nga faktorët e zhdrejtë që përcaktojnë vendimin e tyre. Dhe sipas kësaj pyetje ‘kurth” rezulton se Erion Veliaj është në avantazh me afro 6 pikë.

24.1% e kryeqytetasve do ja besonin çelësin e shtëpisë atij ndërsa 18.4% do t’ia besonin çelësin e shtëpisë kandidatit të Berishës, Belind Këlliçit. Roland Bejkos së vulës i besojnë vetëm 1% e qytetarëve, ndërsa Arlind Qorit vetëm 0.4%.

Duket se Erion Veliaj ka më shumë mbështetje tek socialistët e moshuar tradicionalë të përbërë nga grup mosha 65-80 vjeç me 35.8%. Ndërsa nga qytetarët që do ia besonin çelësin Belind Këlliçit janë më shumë të grup moshës 35-44 vjeç me 20.1%.

Barometri ka pyetur qytetarët se cili nga kandidatët i kthen fjalët në vepra. 43.7% e kryeqytetasve mendojnë se Erion Veliaj i kthen fjalët në vepra. 24.8% e kryeqytetasve mendojnë se Belind Këlliçi i kthen fjalët në vepra. Vetëm 1.6% e qytetarëve të Tiranës besojnë se Roland Bejko i kthen fjalët në vepra. Vetëm 0.7% e qytetarëve besojnë se Arlind Qori i kthen fjalët në vepra dhe vetëm 0.1% e qytetarëve të Tiranës besojnë se Lajla Përnaska i kthen fjalët në vepra.39 Comments

 1. Edhe kete here fiton injoranca. A nuk e shikoni Edi ramen qe s’ ben me pak se nje klloun cirku? E shqiptaret kenaqen me ate qe shohin e nuk llogaritin se do vidhen e poshterohen edhe 4 vite te tjera nga sekti me skrupulloz pas sektit Dulles qe i punoi qindin edhe te vetevet, jo vetem kundershtarevet

 2. Sondazhi me idjot qe mund te egzistoje!

  Celesin e shtepise thjesht e mban ne xhep dhe nuk ja beson askujt, aq me pak dy bundrave te paraqitura ne fotot me lart.

 3. Si duket njerezit e sonadazheve e dine se kush do ta fitoje Tiranen dhe engledisen me hallin e shqiptareve se kush e ka mikun ma te madh!

 4. Unë nuk i besoj Veliajt as një shportë me fiq, se del e m’i shet në pazar…
  Sa për sondazhet qe shihni neper ekrane, ato janë me çmim shumice tek Pazari i Ri në Tiranë deri më 13 maj.
  Të interesuarit mund të negociojnë edhe çmimin.

 5. Sondazhit i mungon edhe një pyetje tjetër :
  “Cili nga kandidatët për bashkinë e Tiranës ka arritur të bëjë dasëm sheiku nëpër kështjella me paratë e kursyera nga pensioni i mamasë ?”

 6. Une çelsin ja besoj lejfenit . Me çeles pa çeles ky persri te shuan ne hajni .
  Ky hajdut qe hajdut eshte , biles hajdut me nam por te pakten te mos na thyej deren

 7. Gjoba 110 milion euro që do ti paguajn shqiptarët Françesko Beketit për faj të hajdutit Rama është baraz me 2258 kg ar → 658 kg më shumë se rezervat e arit që ka vendi ynë. thotë:

  Nëse ka shqiptarë që meritojn litarin në qëndër të Tiranës,Edvin Rama dhe Erion Veliaj janë kandidatët e parë. Këta janë fajtorët kryesorë për shkatrrimin e Shtetit deri në shpërbërje.
  ‘Veliaj super mashtrues’/ Kreshnik Spahiu: 21 vjeç thoshte kam mbaruar 3 fakultete dhe kam punuar në 62 vende të botës .
  Në një intervitë me gazetarin Aulon Kalaja, Spahiu ka kujtuar se Veliaj ka ardhur në Shqipëri në moshën 21 vjeçare dhe ka thënë se kishte mbaruar 3 fakultete dhe kishte punuar në 62 vende të botës.Sipas Spahiut, kur ky i kishte thënë se të mbarosh 3 fakultete dhe të punosh në 62 vende të botës, po ti mbledhësh nga ana aritmetike i bie të jesh 220 vjeç dhe jo 21 sa ishte Veliaj, por ky i fundit nuk ishte përgjigjur.
  ‘Nëqoftë se ka njeri më gënjeshtar profesionist por është profesionist vetëm. Nëqoftë se do të ishte më i madh në moshë, piramidat s’do i kishte bërë Vebi Alimuça me Suden, por Erion Veliaj, është super mashtrues i lindur’, shprehej Spahiu.
  Spahiu: E njoh e njoh Erion Veliajn dhe kemi punuar bashkë me shoqërinë civile. Në moshën 21 vjeç erdhi nga jashtë shtetit dhe tha kam mbaruar 3 fakultete dhe kam punuar në 62 vende të botës. Kur i bëm ne llogarinë ne i thash o Erion ti duhet të jesh 221 vjeç, pse më tha mua, por i thash të mbarosh 3 fakultete dhe të punosh në 62 vende të botës po ti mbledhësh nga ana aritmetike i bie të jesh 220 vjeç, ti 21 vjeç je i thash i bie të mos kesh mbaruar asnjë fakultet, i bie të jesh me gjimnaz. Ndejti ndejti nuk dha përgjigje rrotullohej. Erioni është një mashtrues i lindur. Nëqoftë se ka njeri më gënjeshtar profesionist por është profesionist vetëm. Nëqoftë se do të ishte më i madh në moshë, piramidat s’do i kishte bërë Vebi Alimuça me Suden, por Erion Veliaj, është super mashtrues i lindur.
  Kalaja: Po nga erdhi ky personazh?
  Spahiu: Nga Ura Vajgurore. Dhe harram i qoftë PD-së që një mashtrues nga Ura Vajgurore erdhi në mes të Tironës dhe e mundi me 100 mijë vota PD.
  Kalaja: Jo me 100 mijë por me 40 mijë vota.
  Spahiu: 40 mijë i thua ti por 100 mijë morën si parti diferencë ata. Falë Gjergj Bojaxhiut dhe falë Halimit, Erioni mori shumë.

 8. 2 nga premtimet e Erion Velise para 8 vitesh –
  1 – Transporti urban falas
  2 – Tirana me uje 24-ore
  Keto i dijne ato qe sot kercejne perpjete kur premtimin e Transportit urban falas e degjojne prej Belind Kellicit, por e kane gelltitur 8 vjet Rrenen kur ja thote Velia.
  Vota per Erion Veline eshte vote per Rrenen.

 9. FREE PUBLIC TRANSPORT

  Free public transport is not the key,
  To end the struggles of poverty.
  Although it may seem a quick fix,
  It’s a solution that’s not so brisk.

  The issue with this easy feat,
  Is that it only touches the surface so neat.
  It does not alleviate the core,
  Of the burdens that the poor implore.

  Food, healthcare, education, and work,
  Are only a few of the needs that lurk.
  Free rides cannot bring food to the table,
  Or give the sick access to the able.

  Education is something all should get,
  For long-term success, we must never forget.
  But free rides alone will not afford,
  The resources that schools all need to hoard.

  Employment opportunities are a must,
  To reach the standard of living that’s just.
  But transportation alone is not the end,
  To creating jobs for which there are no friend.

  So, while Free rides may look like the best call,
  It’s not a solution that’s just for all.
  We must address the root of poverty,
  And tackle the issues, not just the debris.

  Investing in education and job creation,
  Providing healthcare and food to the nation,
  These are the core issues at hand,
  That will lift people out of poverty’s quicksand.

  Instead of free rides, let’s focus on the core,
  And address the issues that reduce the poor.
  We must work towards a better foundation,
  To give every person an equal chance in the nation.

  So while free transport may sound good,
  It’s not enough to lift people out of the hood.
  It’s a band-aid solution, not a cure,
  For the systematic issues of poverty that endure.

  In search of a solution to poverty’s plight,
  Free public transport seems like a beacon of light.
  But this solution, while it may seem fair,
  Does not address the root of poverty’s snare.

  We must look deeper to understand,
  The complexities of poverty that grip our land.
  It’s not just a matter of transport costs,
  But a systemic issue that poverty fosters.

  Lack of education and job opportunities,
  Limited access to healthcare and communities,
  These are the issues that keep people down,
  And leave them in poverty’s grip to drown.

  While free transport may ease the load,
  It’s not enough to break poverty’s code.
  Real solutions require deeper engagement,
  To address the issues that fuel poverty’s enslavement.

  So let’s look beyond free rides alone,
  And invest in the issues that help poverty’s tone.
  Education, jobs, and healthcare too,
  Will create a foundation that helps to pull through.

  So while free public transport has its appeal,
  It’s just a small part of what’s needed to heal.
  We must address the root causes of poverty’s pain,
  And work towards a society where all can gain.

  Let’s build a world where opportunity abounds,
  Where no one’s left behind or pushed to the ground.
  Let’s work together to create a brighter future,
  One where poverty’s grip no longer endures.

 10. Është njësoj si të thuash se “Kujt mund t’ia besonit çelësin e shtëpisë, një jevgu apo një pederasti”? Përgjigjia: Askujt. Jevgu është i gatshëm ta shkatërrojë shtëpinë e t’i vëjë edhe flakën për nevojat e tij, sikur edhe vetëm për t’u ngrohur. Kurse pederasti e ka mendjen për fasada dhe shitje pordhe, mund të ta kthejë shtëpinë përmbys, sidomos tavolinat dhe karriket i do me këmbë përpjetë. Të bëhet shtëpia si ylber hale. Belo ngjan shumë me personazhin Hekuran Romalini (Fadil Hasa) te filmi Mao Ce Dun. Kurse Lali Eri ngjan me personazhin e filmit Bruno (Sacha Baron Cohen)

 11. Një pjesë e madhe e shqiptarëve sot, në atmosferën e mosbesimit që ka ngjallur qeverisja mafioze e Ramës e veprimeve të dhunëshme të Berishës, nuk besojnë më që tja japin çelësat e shtëpisë në besim vëllait apo motrës e jo më politikanëve.
  A beson kush se Rama mund tja jap Lali fikut çelësat e shtëpisë së tij në Surel e anasjelltas ?
  A beson kush se Basha ka besim ti japë çelësat e shtëpisë së tij Berishës e anasjelltas ?

 12. Transporti publik falas është lëmoshë

  Free public transport is alms,
  Not a solution to poverty.
  It may seem like it helps a lot,
  But look beyond the surface and you’ll see.

  If we truly want to help the poor,
  We must tackle the root cause.
  Access to education and employment,
  Are essential for a better course.

  Free public transport is only a band-aid,
  A temporary fix for a systemic issue.
  To really make a change,
  We need to focus on the long-term view.

  Investing in education and job creation,
  Will provide more opportunities, that’s true.
  With better salaries and stability,
  People can afford their own commute.

  Let’s not settle for easy solutions,
  That only bring short-term relief.
  Let’s work towards a society,
  Where poverty is rare and brief.

  Free public transport is a good thing,
  But it’s not the end-all, be-all.
  Let’s keep our eye on the prize,
  And strive for a future that’s equal for all.

 13. KOMENTUESIT QE OFENDOJNE ME NOFKEN ,JEVG Z KELLICI, DUHET TE MARIN ME PARE INFO ORIGJINE, E PASTAJ TA KOMENTOJNE, POR NJI SULM TE TILLE PER TA OFENDUAR BEHET E QELLIMESHME PER TI ULUR VLERAT E NDERSHMERISE E PREMTIMEVE ELEKTORALE QE AI I SHPREH E I MBRO ME ARGUMENT E FAKTE. VECORIT MESTE DYVE JANE DIAMETRALISHT TE KUNDER. LALI ERI KELYSH OFICERI I ISH RREGJIMIT, KODOSH, MASHTRUES KLASIK, KLLOUN MANEKIN, POR ME VESIN E HAJDUTIT PROFESIONIST, QE NE CDO LLAFE KA NJE MASHTRIM . NE DONI QE TE APROVONI PREMTIMET E TIJ, LE TA DOREZOI BASHKINE PAS DY ZGJEDHJEVE TE VJEDHURA, E TA SHIHNI SE SI DO I DALIN LAKRAT BANDITIT.RROTACIONI SJELL ZHVILLIM, UJI KU RRI SHUME QELBET. KETE TA KEMI PARASYSHE, KODOSHET E SEKTIT PO NDIEJNE RREZIKUN ANDAJ JANE LESHUAR SI LUKUNI ME FJALE E MASHTRIM, PRESION E BLERJE VOTASH, VETEM KETE KANE PROFESION TRASHEGIMTARET

 14. Lali Eri i thotë Luiz Ejllit në taracën e bashkisë: Më mirë jem këtu me ty duke të martuar se të isha duke pastruar kanalet (pra duke bërë punët e nevojshme për komunitetin)! Çfarë mjerimi! Kush është kryetar bashkie! Një fasadist përtac që vlerëson një gjasme martesë majë tarace më shumë se t’i shërbejë qytetarëve të kryeqytetit. Bashkia që vihet në dispozicion të një fake show parazitizmi si Big Brotheri, vetëm e vetëm që të dalë në TV Lali Eri. E ka mirë Rama që thotë se do vijë dita kur të hapni derën e frigoriferit do ju dalë babloku aty.
  S’kanë faj! E dinë çfarë populli kanë. E ushqejnë vetëm me çirk, ndërkohë që kasta e hajdutëve dhe sharlatanëve pasurohet dhe shet pordhë nëpër TV.

 15. Ja mbaroi dhe cirku i BBVip. Vetëm në Shqipëri ndodh që një banori i bëhet kontratë 100mijë € menaxhimi imazhi pa mbaruar spektakli. Tërë kohës aty vazhdonte show në konflikt interesi, dhe budallenjtë që votonin Luizin &CO ndërkohë që fituesi ishte i paracaktuar. Se TOPi s’mund të menaxhonte imazhin e një humbësi, pra do e nxirrte sezbën fitues me çdo kusht sidoqoftë votimi e sidoqoftë sjellja e Luizit brenda shtëpisë.
  Arbana që thoshte se Luizi ishte fitues i popullit! Vaj medet! Si jemi katandisur! Top channel që fiton milionat nga cirku i BBVip, dhe që ua shet shqiptarëve për sukses një megabudallëk nonsensi, mediokriteti dhe injorance. Një spektakël vaniteti , veshjesh superluksoze të sponsorizuara për njerëz që kur ishin jashtë ishin papunë, e madje askushi, dhe tani vishen si bosa, duke shfaqur në ekran vlerat e tyre të mëdhaja, pra mashtrimin, manipulimin, bullizmin ,talljen, parazitizmin, duhanpirjen papushim si gomar pa dallim femra e meshkuj. E ku ka shëmbull më të mirë për shqiptarët se si t’ja dalin në jetë, si të punësohen, si të vishen kur janë papunë e askushi! Pra, vetëm parazitoni, futjani pordhës kot duke pirë duhan si pashallarë! Mos u lodhni, mos studioni, se kot e keni pasi vendet e punës politika ia jep miqve të vet. Shkoni në Big Brother! Ajo ëshzë e vetmja shpresë për shqiptarët.
  Ma andate a fanculo!

 16. Per Veliajn me e sakta qe mund te thuhet eshte se te tjera ka “veprat”, e te tjera fjalet. Me fjale thote se do I sherbej qytetit, me ” vepra” I sherben mafias. Me zell te madh madje!

 17. Nuk e kam kuptuar asnjëherë se çfarë e ka bërë kaq tërheqës për publikun shqiptar një emision i tillë show si Big Brother.
  Para do vitesh nga kurioziteti , nisur nga propogandimi pothuajse në të gjitha mediat shqiptare i personazheve të këtij emisioni, kam ndjekur nja dy tre prej tyre.
  Më janë dukur nje variant “modern” i tallavasë, qe e ndesh në sjelljet kontraverse në publik të Edi Ramës, shumë larg traditës e normave morale tradicionale të shqiptarëve, nën petkun e demostrimit të një liberalizmit ekstrem të jetës.
  Mbase jam gabim, por më duket se “misioni” i këtij emisioni është grumbullimi i disa të rijve meshkuj e femra në një shtëpi, që luftojnë me njeri tjetrin se kush do ja “fitojë zemrën njeri tjetrit” me të gjitha format e sjelljes, deri .
  edhe me bullizmin e transmetuar live.
  A nuk i mjaftojnë shoqërisë së çoroditur shqiptare bullizmat e përhapura nga rrjetet sociale që po shkatërojnë moralin edhe të adoloshentëve e që bëhen shkak edhe për dhunë kriminale ?
  Misioni kryesor i sistemit arsimor pas formimit intelektual e profesional, është edhe edukimi me vlerat e moralit.
  Po këtë mision duhet të kenë edhe letërsia, kinematografia, artet pamore e muzikore.
  Këto institucione të rëndësishme të shtetit, në plan të parë duhet të kenë edukimin me vlerat intelektuale e moralit qytetar, mandej argëtimin..
  Qejfllitë e komunizmit kujtojnë se predikojnë një sistem “modern” duke risjellë në shekullin 21, sistemin e “barazisë” të komunave primitive të para disa mijra vitesh, duke haruar se ato ishin bashkime primitive të njerëzve të sapo dalë nga epoka e Neandertalit.
  Në komunat primitive kishte vërtetë barazi të plotë pasi mungonte tërësisht edukimi arsimor që krijonte dallimet e intelektit apo nivelet e zgjuarsisë.
  Historia mijravjeçare e progresit të planetit tonë, ka treguar, se nuk mund të ketë kurrë një barazi absolute në shoqërinë njerëzore.
  A nuk është edhe fenomeni Big Brother një reminishencë e komunave primitive në kushtet e modernizmit të jetës ?
  Në komunat primitive, fiset njerëzore jetonin bashkë, nuk ekzistonte institucioni i martesave e për pasojë marëdhëniet seksuale ishin të lira edhe midis prindërve e fëmijve, niveli intelektual minimal për të gjithë njësoj , nuk krijonte mundësinë e evidentimit të prijësve.
  Pse atëhere duheshka që pas mijra e mijra vitesh , këto mardhënie primitive të shoqërisë së pa zhvilluar njerëzore, duhet ti marim si model të organizimit modern të shoqërisë së sotme me teoritë e “barazisë” utopike marksiste e të shesim primitivizmin për modernizëm ?

 18. do të mjaftonte ballafaqimi I dy modeleve, I asaj se çfarë kërkon dhe ofron Edi Rama në këtë fushatë, duke u përpjekur të paraqes një Shqipëri mendje hapur për ta bërë atë shtëpi të turizmit dhe për rajonin dhe Evropën dhe çfarë ofron Sali Berisha për ta bërë Shpellën e Dragobisë shtëpi të tij, për të kuptuar pa u lodhur sloganin e socialstëve.Flet nje cecen qe shurronte e dhjen ne qender te qytetit per moral,o rrote kari mos e shiko por nuk te jep te drejte ty more shpellkar i salihut te besh moral dhe te flasesh ne emer te shumices,salihu foli per luizin

 19. Shqiptaret edhe p*dhin edhe k***n me lesh e kane, qe kur votojne prej 30 vjetesh Edvinen dhe Salihun…

 20. Po mire more milet , a e keni vene re se mosha qe po mbeshtet me fuqishem sektin e rilindjes jane mosha e thyer , pensionistet qe mgjithese e kane jetuar qeverisjen e Partise se punes sot partia socialiste i qendrojne besnike deri ne vdekje komandantit te vjeter dhe ktij te sotem. Dhe per fat te keq kjo eshte Armata me e madhe e votuesve ne Shqiperi sepse te rinjte po largohen çdo dite nga vendi. Siç duket derisa te ndahet nga jeta kjo kategori e nderuar por fatkeqesisht e keqorjentuar keshtu do shkoje ky vend!

 21. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  Janë disa kara që komentojnë dhe nuk dijnë apo nuk duan të bëjnë dallimin midis kryebashkiakut më legen në historinë e Tiranës, dhe një tjetri që edhe pse nuk është provuar, rilindasit nuk mund të nxjerrin as edhe një fakt për ta njolllosur atë.

  Janë pikërisht këta karat- elektorati gri (term i kopjuar nga perëndimi se këtu te ne nuk ka elektorat gri) q[ kan[ mbajtur në pushtet të majtmn që nga 1944.

 22. Pergjigje per ” Molla e dijes”

  mesuesja e mathematikes pyeti ne klase nxenesit:
  dy pellumba qendruan ne nje dege te pemes poshte se nciles po pushonte nje burre.
  Ky i fundit kur pa pellumbat mbi dege morri pushken dhe qelloi ne drejtim te tyre dy here.
  Sa pellumba mbeten mbi dege?

  – Asnje ju pergjigj Joni, dhe e argumentoi se edhe sikur ta kishte vrare njerin nga pellumbat tjetri do te ishte larguar menjehere.

  – Mire, tha mesuesja mund ta pranojme por mua me shume me pelqen menyra se si mendon ti.

  Joni e mori iniciativen e pyeti mesuesen nese edhe ai mund ti bente mesueses nje gje- a -gjeze te ngjashme.

  OK pranoi mesuesja. Pa humbur kohe Joni parashtroi pyetjen e tij:

  Tre gra kishin qendruar me akullore ne dore e po i konsumonin ato duke biseduar me njera-tjetren.
  E para e lepinte akulloren, e dyta e kafshonte dhe e treta e thithte akulloren e saj. Kush nga ato eshte e martuar?

  Uaa i tha mesuesja, kjo eshte e veshtire por une po them se gruaja e trete eshte e martuara.

  Jo nuk eshte e sakte – ju pergjigj Joni.
  E martuara eshte ajo qe mbante unazen e marteses ne gisht por mua me pelqen shume menyra se si mendon ti.

 23. fushata nuk po ecën siç duhet për Partinë e Lirisë pasi siç shihet edhe nga takimet qytetarët nuk kanë interes ti dëgjojnë. Pas Lushnjes, Kukësit e Kamzës, Berishën dhe Metën i ka braktisur edhe qyteti i Fierit.
  Fotoja e mëposhtëme tregon pjesëmarrjen e dhjetëra militantëve e ithtarëve të Berishës që marrin pjesë në takimin e organizuar në Fier.

 24. ME FOTOT E BAZES, E FJALET E RAMES E CO, NUKSHKOHET AS NE HALE.RRJEPJA MENDORE E SERES SERVILE PA HORIZONT E PA KONKURENCE MENDIMI NE MES KONKURENTESH, PER POPULLIN ESHTE KUSH DO GENJEHET ME SHUME, A PO KUSH DO TREMBE ME SHUME. ME KETE MENDIM TE FUNDIT RAMA PO ZHVILLO FUSHATEN E TIJ DUKE E MONOPOLIZUAR, PA TREGUAR ATA QE DO DREJTOJNE BASHKITE, POR ME SHUME PARTINE E INTERESAT QAFIRE QE KA PATUR E KA KRYE HAJDUTI.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *