• |
ide | kryesore

Katastrofike/ Shikoni (zonë më zonë) çfarë ajri thithim në Tiranë

Arkiva, Kryesore, Lajme
ajri ajri tirane


Përtej propagandës së mbjelljes së pemëve dhe vip-ave që pozojnë me lopata përkrah kryebashkiakut, ndotja e mjedisit në Tiranë është në nivele alarmante. Pikërisht për këtë arsye, një vit pasi Erion Veliaj zbarkoi në bashki, ose më mirë në 2016, kur u miratua edhe plani urbanistik, që i hapi udhë betonizimit përfundimtar,  Agjensia Kombëtare e Mjedisit i ka dhënë fund matjes së cilësisë së ajrit në kryeqytet. Qëllimi është lehtësisht i kuptueshëm: Të vazhdohet me ndërtimet, betonierat shkatërrimin e parqeve dhe publiku mos e kuptojë krimin e përditshëm që ndodh në dëm të tij.

Por, me një investigim profesional, të denjë për një lloj gazetarie që duhet duartrokitur, emisioni “Piranjat” ka vendosur të zbardhë përmasat e kësaj katastrofe. Shifrat janë të frikshme. Gazetarët e Piranjave kanë kontaktuar laboratorin e specializuar ‘Neotes’, në Salerno të Italisë, për të mundësuar matjen e nivelit të ndotjes në Tiranë. Specialistë nga ky laborator zbarkuan në kryeqytet dhe në 20 pika nevralgjike (në ‘Unazën e Re’, pas 15-katëshit, tek ish-Stacioni i Trenit, tek ura e Drejtorisë së Policisë, te Brryli, pranë ‘Gardës’, te rruga ‘Don Bosko’, te Rruga e Elbasanit, Rruga e Kavajës, Kopshti Botanik, Tregu Industrial ‘5 maji’, Astir, 9-katëshet, Kombinat, Katedralja Katolike) instaluan aparaturat matëse. Rezultatet tregojnë se ndotja e ajrit është katërfish më e lartë se mesatarja e vendeve evropiane. Më i rrezikshëm është përqëndrimi i dy përbërësve kimikë, dioksidit të azotit dhe benzenit.

LEXO MË TEJ:

Pse nuk ngjisin mercenarët e showbiz që mbështesin Erion Veliajn 

Kështu, mesatarja e prezencës së benzenit në Tiranë është 21.3 mikro gramë nga 5 mikrogramë që është në Itali shpjegojnë specialistët nga ky vend. Madje ka edhe zona ku ajo arrin në shifra alarmante në 101 mikrogramë për metër kub. Shiko tabelën më poshtë me matjet në të 20 pikat.

Koncentrimi i Benzenit në 20 pikat e matura për llogari të emisionit Piranjat me pajisje “Radielo” të teknologjisë së lartë te cilat u lanë në ambient të hapur për 8 ditë nga data 28 mars 2023 deri më 5 prill 2023

Për të kuptuar se ç’efekte ka kjo lëndë mbi jetën e qytetarëve të Tiranës duhen parë studimet e shkenctarëve që merren me kancerin. Sipas tyre, benzeni është klasifikuar nga Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin e Kancerit (IARC) si “kancerogjen për njerëzit”, bazuar në prova të mjaftueshme që benzeni shkakton leuçeminë akute mieloide (AML). IARC thekson gjithashtu se ekspozimi ndaj benzenit ka qenë i lidhur me leuçeminë limfoide akute (ALL), leuceminë limfocitare kronike (CLL), mielomën e shumëfishtë dhe limfomën. Efekte të tjera të ekspozimit kronik ndaj benzenit janë dëmtimi i indeve kockore dhe pakësimit të qelizave të palcës kockore.

Andi Bushati:Nuk është betejë për gjoksin e Çiljetës, por për cilesinë e jetës 

Po ashtu në përmasa alarmante është edhe përqëndrimi i dioksidit të azotit. Në tabelën e mëposhtme të hartuar për “Piranjat” nga laboratori italian ‘Neotes”, shihet se ka pika ku ai arrin në shifra 9-fish më të larta sesa mesatarja e rekomanduar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Ekspozimi afatshkurtër ndaj dioksidit të azotit (NO2) shton vdekshmërinë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe ato respiratore, sipas një studimi të fundit të publikuar në BMJ. Ndërsa ekspozimi i zgjatur ndaj përqendrimeve të larta të NO2 mund të kontribuojë në zhvillimin e astmës, të rrisë rrezikun e infeksioneve të frymëmarrjes dhe sëmundjeve kronike të mushkërive (kollë, frymëmarrje, vë shtirësi në frymëmarrje, ulje të nuhatjes, etj.). 

Pikërisht kjo është ajo që u fshihet qytatarëve të kryeqytetit. Çmimi që paguajnë me shëndetin e tyre dhe prandaj investigime të tilla gazetareske janë shumë më të vlefshme sesa çdo retorikë propagandistike.

©Lapsi.al


29 Comments

 1. Harrove vilat ne Hamallaj, gjiri lalzit, palas ne Alpe etj etj ku pastrojnë mushkërit. Nuk po flasim pastaj dhe fundjavat jasht.Zoti i ndëshkoft tek femijt e ku tu dhembi

 2. Para ca muajsh Lal kurva na e nxorri tiranen kryeqytetin me pak te ndotur ne europe ndersa ne qenkemi katastrof per te vene kujen . Kjo eshte skandaloze dhe lal kurva duhet te marre menjehere pergjigje dhe te denoncohet per mashtrim me pasoja rrezik vdekjeje .

 3. Vetem ndeshkimi e ndal kete katastrof humanitare . Kjo sasi ndotjeje eshe me e keqe sesa 10 covida te marre se bashku . Situata qenka alarmante , tek brrylli qenka llahtari fare . O Zot mnrona nga keta palaço politikan .

 4. Jo vipat, por rripat jane ata që pozojnë me lopata në dorë , si maskaradë e një propagande që ka tejkaluar çdo kufi…

 5. Tirana dikur e ka pasur këtë problem kur ishin 250 mijë banorë pra në kohën e diktaturës ndotur nga uzinat e fabrikat.Po tani që qyteti është rritur tej mase nga babëzia për lekë nga ndërtimet pa kriter.E kemi dhuratë nga ish komunistët që drejtuan Tiranën nga 2000 deri 2011 dhe 2015 e tani.Tirana duhej kontrolluar për ndërtimet siç bëri PD në dy mandate.U ndërtua pak për mos thënë aspak nga dy personalitete e intelektualë të shquar Kelmendi e Brojka.Dhe e keqja që vazhdon e ndërtohet akoma!!

 6. paulini ne surrel lali eri tek vilat e zamirit, bashke me lulin, kta loqet qe i votojne helmohen e vdesin!

  a marrin vesh kta qe e ja japin voten?! fatkeqesisht hume votues te kellires jane ne dy kategori te medha, jane te nenshtruar si edhe jane te debilizuar masivisht. Ka dhe nje kategori te trete qe pervecse duan te vdesin vete duan te na vdesin edhe ne te tjereve me kete ajer te ndotur.

  Sot ne mengjes nje taksist gjate rruges me tha, qe ishte keq me azem dhe kishte alergji nga rrepet , jam me ilace , punojme 10 deri 14 ore, te shtune e te djele, etj etj etj me pak fjale ishte tu u anku, Pasi i shpreha keqardhjen per shendetine tij dhe mirekuptim per hallet qe kishte , i thashe po mos e voto kelliren meqe po qenka puna kshu. se ska ca bo tjeter. Pergjigja ishte: njesoj jane. Une i thashe mbase e meritojne nje shans me i provu belindin apo arlindin. Taksisti me nje qetesi dhe siguri ne vetvete tha: arlindi ska kapacitet! hahaha Arlindi profesor! Po ku karin e ka pa lalin erin me kapacitet ky thashe me vete ! hahaaah kellira ka nje fjalor te reduktuar ne 200 fjale dhe me kasete . . I thashe Po arlindi eshte profesor dhe mbase ja vlen ta votosh . Gjithsesi po belindi i thashe ? taksisti: e kena pa meten dhe berishen – me tha!
  U perpoqa ti shpjegoj qe Tiranen nga 2000 deri ne 2023 e ka qeverisur rama me veliajn . nga 23 vjet vetem 4 vjet ka qene luli qe zere se nuk ishte. . taksist ishte i fiksuar qe kjo ska zgjidhje biles fajin e kishte saliu dhe meta !

  nje shembull tipik i nje personi te abuzuar ne pune , me orare te zgjatura dhe i keqpaguar, i vjedhur ne kohe dhe ne para, dhe ku taksat e tij shkojne per reklamat e 1 milion peme qe sjane kurrkund por vetem reklama, i semure dhe i demtuar me probleme shendetesore, dhe ku vihej re edhe mospranim , tulatje , frike e hedhur rrenje prej vitesh abuzimi , Me pak fjale pra nje njeri qe ishte ne nje gjendje shfrytezimi, cilido qe te kete pushtetin kete person te pajete e perdor dhe e shtrydh . Ky eshte produkti tipik i monizmit 50 vjecar te ringjallur keto 10 vite te ridhjerjes. Fatkeqesisht ky person perben nje shembull te nje votuesi tipik te qytetit te tiranes te nje shtrese te konsiderueshme njerezish qe punojne ne profesione te paguara keq, shofere, taksist, bojaxhi, shites, furnitore, nepunes administrate etj , te cliet jane te shtypur, nen trysni nga pronari dhe te lene ne meshire te fatit nga shteti.

  Per keta njerez ky artikull nuk hyn ne pune fare. jane nenshtruar dhe pranojne cdo gje qe i ben ky shtet.

 7. S’ka kapacitet Arlindi sipas taksistit ( 🤣😂🤣😂🤣😂) , s’po mbaj dot gazin, hahahahahahahaha.
  Por dhe batuta jote se ku e ka parë kapacitetin e vemjes është mjaft e gjetur.
  Megjithatë për Belon thuajse ka të drejtë, ngjan si Lali i pd-së edhe pse më keq se Lali s’ka.

 8. Artemis qenke sufllaqexhi i rafinuar! Dmth Belindi ekselent tek Harry Fullc shkolla e lartë në ShBA dhe ti thua Arlindi.
  Shkerdhate i Veliajt je edhe ti! Po ju a ndjen bytha mavi karin që do haje kopili i Bashkisë dhe doni të çoni vota tek Arlind Marksisti

 9. Tironsit nuk e votojne Zveliajn por jane provincialet e fshataret qe kane ardhur ne Tirone qe e votojne por mire tu behet me kete ajer e kane te sigurte varrin ne Sharre

 10. Nga kryetar bashkie na je kthyer ne nje varrmihes i tiranesve o lejfen vampiri .
  Votoni kundra ketij qelbsi , votoni ke te doni por largojeni menjehere lejfen qelbsin .

 11. ME KETE NDOTJE ME DUKET VETJA SE JETOJ BRENDA NJE MINIERE QYMYRGURI TE VITEVE 1800
  SKANDAL SKANDAL SKANDAL

 12. Or pallat e sales, ajri I tirones qe eshte qyteti me i madh ne Shqiperi
  nuk mund te krahasohet me ajrin e krejt italise por me ajrin e qytetit mo t modh te italis ,Milano.

 13. O aktivist i ores 21:43. Per te pare cilesine e ajrit me mjete rrethanore, shiko makinat ne Itali ne cilindo qytet te madh, Milano, Torino, Rome, Bari etj dhe shiko makinat ne Tirane. Ku jane me te pastra makinat o idiot noterik shvejkjan? Ne Tirane, duhet ta lash makinen nje here ne dy dite, nderkohe qe ne cilindo nga qytetet italiane makina mund te rrije edhe nje muaj pa u lare dhe te jete me e paster se makina qe eshte lare nje dite me pare ne Tirane. Kaq mjafton per te kuptuar se cfare helmi thithim bashke me ajrin ne shqiptaret. Po ju aktivistet jeni kaq te neveritshem, saqe edhe helmin e konsideroni embelsire kur jua jep partia juaj.

 14. Ju po vini ne dyshim cilesine e ajrit qe po thith tani Luizi me Kiaren ndersa i marton Kryebashkiaku i Tiranes, Erjon Veliaj mbi tarracen e Bashkise?!

  😅😅😅

  Ju hongshim zemrat! 😅✌️💜

 15. O ju hypte lali Eri se e keni mendjen tek maloku.Nuk shikoni se po ju q…. pa be as 50 vjet jetese me kete pluhur dhe pisllek ne mes te Tiranes, por merreni me budalleqe .Maloku me i madh eshte Erion kurva qe i duket vetja Tirans( katundar nga fshatrat e Beratit).Popull injorant

 16. O ty, fergesa dhe rakia me erë. Ne provincialet të kemi qire ropte e rracen, juve Tironcave të ardhur nga Anadolli.

 17. Po cpune ka benzeni dhe NO2 me pemet o rrk. Po pemet thithin CO2 me e rrk e nuk jane fabrika polymeresh e as fabrika najloni.
  Po pse me, po te vije ai jevgu tjeter do paksohet trafiku? Apo do kalojne mileti te Tesla?
  Tallash per militantet.

 18. do të mjaftonte ballafaqimi I dy modeleve, I asaj se çfarë kërkon dhe ofron Edi Rama në këtë fushatë, duke u përpjekur të paraqes një Shqipëri mendje hapur për ta bërë atë shtëpi të turizmit dhe për rajonin dhe Evropën dhe çfarë ofron Sali Berisha për ta bërë Shpellën e Dragobisë shtëpi të tij, për të kuptuar pa u lodhur sloganin e socialstëve.O shpellkar i salihut sa kane ngelur ne tirone nga ato qe ti i quan tironca,flet ti tiranasi per qytetin,salihu tiranasi me i ri

 19. O ti i havjarit francez nga tepelena car karin do me tironsit. Ja ju qe erdhet ta pa ftuar cfare sollet pervec spiunllikut hajdutllikut kurvllikut injorances. Eri bythqirin e votojne te ardhurit se nuk ka me tironca kane ngel pak. Keshtu o bithqir shoku eri vrimes.

 20. Tiranastan cok hesap!

  Por mos e rruani. Lali kurva do mbjelle 1.550.022 peme dhe 3.445.333.333 ferra. Dhe do permiresohet situata. Keshtu qe mos perhapni kot panic, se trembet bagetia.

  Te q jeten!

 21. FITORE Luiziiii ! FITORE P……….D apo S ?
  Luizi ka postuar se nesër do të shkoj në Shkodër.
  Do të takoj Benet Becin. Pasi ishte i vetmi shqiptar që më ka ndihmuar kur ndodhesha keq.

 22. fushata nuk po ecën siç duhet për Partinë e Lirisë pasi siç shihet edhe nga takimet qytetarët nuk kanë interes ti dëgjojnë. Pas Lushnjes, Kukësit e Kamzës, Berishën dhe Metën i ka braktisur edhe qyteti i Fierit.
  Fotoja e mëposhtëme tregon pjesëmarrjen e dhjetëra militantëve e ithtarëve të Berishës që marrin pjesë në takimin e organizuar në Fier.

 23. Që të akuzosh gjithë dynjanë dhe të mos paraqitesh në gjykatë, të thuash shpifjet nga më monstruoze, t’i futesh njerëzve te vrima e çelësit, poshtë fustanit, në krevat, të merresh me gjithë familjet e gjithë dynjasë dhe të mos kesh kurajon civile të vijë në gjykatë.Salih karaxhic berisha

 24. Ta mendosh qe ne 8 dite qe eshte bere matja nga data 28 mars 2023 deri më 5 prill 2023 ne Tirane ka rene shi dhe eshte pastruar pak ajri. Imagjino kur nuk bie shi sa eshte ndotja ne Tirane. Tani koke loqet e partise shtet te fillojne te shkruajne dhe te thone si ajri Tirones nuk ka ne bote, eshte me i pastri apo Tirano eshte metropol tani dhe do kete pak ndotje. Shpejt kometet se erdhi ora e drekes per sufllaqe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *