• |
ide | kryesore

Luizi, (anti) heroi i kohës sonë

Arkiva, Blog


Disa pika të shkurtra pse Luizi është (anti)heroi i adhuruar i (frymës së) kohës sonë:

1. Veprimet e tij drejtohen vetëm nga interesi i ngushtë personal.

2. Qasja e tij është cinike mbi shoqërinë dhe çdo vlerë që tejkalon interesin e ngushtë personal.

3. Përdor dredhitë, intrigat dhe makinacionet për arritjen e qëllimeve personale, pa e vrarë shumë mendjen mbi pasojat për të tjerët.

4. Nuk përfaqëson një model të moralit dhe sakrificës për të mirën e përbashkët, por as nuk përsonifikon të keqen e kulluar. Antiheroi, edhe pse paraqet fillimisht një rebelim simbolik ndaj sistemit, me aktet e tij çon në fund thjesht te nënshtrimi ndaj sistemit të pushtetit ekonomiko-politik ku jeton, duke e legjitimuar dhe duke ia zgjatur edhe më shumë jetën këtij sistemi.

Luizi, “të dielën u martova, të hënën te rilindja shkova” 

5. Përfaqëson kulturën e përgjithshme dhe sipërfaqësore “pop”, pa përmbajtje të thellë dhe pa asnjë synim emancipues.

6. Pasqyron një udhëtim të errët dhe amoral për pare, famë dhe lavdi, duke tërhequr njëkohësisht ndaj vetes adhurimin dhe përbuzjen.

7. Shërben si personazh që i mundëson njerëzve të ndihen të justifikuar dhe të falur për “mëkatet” që kryejnë, për mangësitë karakteriale, për mosdijen dhe për veprimet e tyre amorale. Antiheroi adhurohet, sepse nëse ai ia “del” (në kuptimin e ngushtë personal për të siguruar pare, famë e lavdi) me metodat e tij makiaveliste, atëherë edhe pjesëtarët e tjerë të shoqërisë janë të falur e të justifikuar për amoralitetin e veprimeve të tyre.

“Rroftë Luizi, poshtë shoqëria!”

Marre nga Facebook i autorit Boiken Abazi


14 Comments

 1. TA. MARRI. NE. SURREL. DHE. TE BEJNE. NJE. BIG. BRADHER. TRESHE. !!SHQIPTARET. DO. CMENDESHIN FARE. !KU. NDRYSHON KIARA NGA. LINDA ? thotë:

  TE. NEVERITSHEM. DERI. NE. PALCE
  TE NEVERITSHEM DERI NE PALCE
  TE NEVERITSHEM DERI NE PALCE
  TE NEVERITSHEM DERI NE PALCE

 2. Tani e kuptove? Deri dje ishte Luan, hero , gjithë Shqipëria ty të do.
  Hani mutin e Luixit tani, idjotër klasik.

 3. Shihni si e percudnoi komunizmi shoqerine shqiptare.Njeriu i ri u be percjelles i te gjithe te keqiave qe nje shoqeri mbante nen rrogos. Me kete vetedije te shqiptarit ( ne nivele vajtuse) prognoza e te ardhmes duket edhe me e heret.Nuk keni pare gje akoma- thote kryeministri e ka te drejte.E kush do e ndale?

  1. Po kujt po i rruhet për Luiz bixhozxhiun. Ky max e 3 muaj e pastaj atje ku ishte do shkoj. Këtë kur se bëri njeri Jozi, wia ropt të tjerët.

   1. Mashtrues i paskrupullt,falsifikator ne profesionin e noterit ,mosmirenjohes ndaj miqve te tij ,ne ndjekje penale ne gjykaten e fierit per fallsifikim.
    Ky person ka gjithe te keqijat qe mund te kete nje njeri ,turp qe eshte Shkodran.

 4. Dokumenti/ “Berisha nuk donte Kosovën e pavarur”! CIA varros përfundimisht “patriotizmin” e Berishës: Loboi në Amerikë kundër Kosoves

 5. po ju qe beni rezymen e jetes atij a me thoni pak ca kategorie futeni, apo doni te shkruani dicka sa per mos me ju harru emri juaj….., lat nam duke nxjerr namin e tjt hahahha

 6. Nuk mund te ri i qete te shikoj dy palacot ne kete faqe.I pari eshte palaco i lindur.I dyti ka zera se rama ka lene shume gra me dobica,se keta ngjajne dhe shume.Palacove ju ngjit gjaku.Palacua mbeshtet palacot.Qerrojini keto vemje nga syte tane.Jane bere bashke tradhetaret i gjati tradhetari i kosoves i dyti tradhetari i shkodres.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *