• |
ide | kryesore

Meta goditet me 1.2 miliardë euro për të dhënat e përdoruesve

F1, StilMeta do të detyrohet të paguajë një gjobë rekord prej 1.2 miliardë eurosh për pretendimet se ka abuzuar me të dhënat e përdoruesve të saj.

Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave tha se Meta kishte thyer rregullat e BE-së për mbrojtjen e të dhënave duke lëvizur të dhënat midis Evropës dhe SHBA. Tani do të gjobitet me 1.2 miliardë euro, si dhe do t’i kërkohet të fshijë të dhënat e Facebook ose t’i kthejë ato në Evropë.

Kjo gjobë është lehtësisht një rekord sipas Rregulloreve të Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave të BE-së, ose GDPR. Rekordi i mëparshëm mbahej nga Amazon – i cili u gjobit me 746 milionë euro nga rregullatorët në Luksemburg – megjithëse katër gjobat më të mëdha pas kësaj janë paguar nga Meta si pjesë e çështjeve të të dhënave në Facebook, Instagram dhe WhatsApp. Meta e quajti gjobën “të pajustifikuar dhe të panevojshme” dhe tha se do ta apelonte vendimin. Ai gjithashtu tha se nuk do të kishte asnjë ndërprerje të menjëhershme në mënyrën se si funksionon Facebook.

Kompania ka kërcënuar vazhdimisht se kufizimet e reja në mënyrën se si transferohen të dhënat në SHBA mund të bëjnë që ajo të mbyllë Facebook dhe Instagram në Evropë. Meta në përgjigje të vendimit të ri tha se do të jetë në gjendje të vazhdojë të funksionojë si sot nëse një marrëveshje e re e të dhënave midis BE-së dhe SHBA-së do të hyjë në fuqi.

Më parë, ndarja e të dhënave midis SHBA-së dhe Evropës drejtohej nga një kornizë e quajtur “Mburoja e Privatësisë”, e cila lejonte që ato të dhëna të rrjedhnin nëse kompanitë amerikane tregonin se po përdornin mbrojtjen e duhur të të dhënave. Në vitin 2020, megjithatë, kjo u anulua pasi Gjykata Evropiane e Drejtësisë tha se nuk po mbronte siç duhet të dhënat. Që atëherë, ligjvënësit kanë punuar për një marrëveshje të re, të njohur si Korniza Trans-Atlantike e Privatësisë së të Dhënave, megjithëse ajo ende nuk ka hyrë në fuqi.

Marrë nga: IndependentLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *