• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta aktori i “Titanic”

Paparazzi, SliderLew Palter, aktori  i njohur për rolin  në klasikun e vitit 1997 “Titanic” ka ndëruar jetë në moshën 94 vjeçare. Shkaku i vdeekjes ishte kanceri në mushkëri, tha vajza e tij Catherine për The Hollywood Reporter.

Lew ishte një fytyrë e njohur në TV, duke u shfaqur në “The Flying Nun”, “Columbo”, “The Brady Bunch”, Hill Street Blues” dhe “LA Law”, mes shfaqjeve të tjera. Palter luajti një gjykatës të Gjykatës së Lartë në komedinë e vitit 1981 “First Monday In Tetor”, ku luajtën Walter Matthau dhe Jill Clayburgh. Ai ishte gjithashtu një anëtar i fakultetit në Shkollën e Teatrit CalArts.

Një nga studentët e tij, Cecily Strong, i bëri homazhe Palter në Instagram. “Lew më tha se mendonte se duhej të merrja një klasë në Groundlings,” tha ajo. “Unë thashë në asnjë mënyrë. Doli që Lew kishte të drejtë. Mora klasën në Groundlings. Pastaj përfundova në audicion për Lorne Michaels. Faleminderit Lew.”

Në një skenë të paharrueshme nga “Titanic”, fitues i filmit më të mirë “Oscar”, Straus dhe gruaja e tij qëndrojnë në shtrat së bashku në vend që të përpiqen të arratisen nga anija fatkeqe ndërsa uji kalon nëpër dhomën e tyre. “Për kaq shumë vite u mburra se mësuesi im ishte plaku në Titanik që zgjodhi të qëndronte në shtrat”, postoi Strong. “Palter dinte ta jetonte mirë jetën. Si t’i mësoni studentët të jenë jo vetëm aktorë më të mirë, por edhe njerëz më të mirë.”/Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *