• |
ide | kryesore

SPAK “gjen” pronarët e inceneratorit të Tiranës. Vendos sekuestron. Veliaj në telashe

Arkiva, Lajme, Të funditMë në fund Kutia e Pandorës është hapur dhe SPAK ka “zbuluar” se pronarët e inceneratorit të Tiranës janë të njëjtët Klodë, Zoto dhe Mërtiri, që tashmë janë shpallur në kërkim për dy djegësit e Elbasanit dhe Fierit. Me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme, gjykata ka vendosur sekuestron edhe mbi veprën e tretë korruptive të pastrimit të mbetjeve.

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion bëri me dije në një komunikatë se po heton në kuadër të procedimit penal për veprat penale të “Mashtrimi me pasoja të rënda”, në bashkëpunim, “Shpërdorimi i detyrës”, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, ndërsa bën me dije se “de facto” biznesmenët në kërkim Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto janë pronarët e inceneratorit. “Nga provat e marra gjatë hetimit ka rezultuar se, shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri kanë përdorur persona dhe shoqëri të tjera për të fshehur gjurmët si pronarët e vërtetë të shoqërisë koncesionare “Integrated Energy B.V SPV” sh.p.k” thuhet në njoftimin e shpërndarë për mediat.

Lexo me tej:

SPAK vë në sekuestro inceneratorin e Tiranës 

Pak ditë më parë një investigim i BIRN, nxori në dritë edhe rolin që pati luajtur kryebashkiaku Erion Veliaj në këtë konçesion duke u berë iniciuesi, mbështetësi dhe financuesi i tij nga fondet e bashkisë. Burime të Lapsi.al bënë me dije se pasditen e së mërkurës, në 26 korrik, kryebashkiaku është thirrur dhe është marrë në pyetje për tre orë nga prokurorët e SPAK. Ende nuk dihet se cili ka qenë interesi i hetuesve sepse e gjitha është mbajtur “Top sekret” dhe larg syrit të mediave sipas një “deal-i” paraprak të bërë mes shefave të SPAK dhe Veliajt.

Dosja e SPAK/ Si u fut Erion Veliaj në skemën e inceneratorëve 

Reporterët e Lapsi.al e patën të pamundur të merrnin një konfirmim mbi këtë temë dhe prandaj lajmi nuk u botua deri më sot. Por në njoftimin e sotëm të SPAK thuhet shprehimisht se mbi këtë çështje po hetohen edhe të zgjedhurit lokalë të bashkisë së Tiranës. Prokuroria po heton krimet e mundshme si “Shpërdorimi i detyrës”, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, gjë që e komplikon situatën e Veliajt.

Komenti nga Andi Bushati ne Lapsi Videos

Për të parë më shumë VIDEO si kjo ndiqni faqen  Lapsi Videos në Facebook 

Inceneratori i Tiranës ka qenë deri më tani një mollë e ndaluar për drejtësinë. Ndonëse media dhe opozita e kanë ngritur zërin me forcë për rreth 80 mijë euro në ditë (shuma totale e pagesave ka vajtur mbi 100 milionë) që vazhdonin t’i paguheshin dy bosëve në kërkim, Zoto dhe Mërtiri, prokuroria nuk e kishte vënë ujin në zjarr. Ngritja në krye të institucionit e Altin Dumanit duket se i ka përshpejtuar gjërat, dhe tani kështjella e korrupsionit të cilën e mbronin me fanatizëm rilindasit është vënë më në fund në sekuestro.

©Lapsi.al

 

 29 Comments

 1. Si do ja beje Ajola pa Veliajn nashi qe do e çojne burg ,.
  Kerkohet nje burre qe te kujdeset per Ajolen ….. shkruani ne adersen Ajola do burre prej verteti jo si ai qe kisha me pare @. Al

  1. Lali Eri QELBESIRA BIE ERE MUTI ANDEJ NGA BASHKIA , eshte dhjere Lali ne breke nga halli thotë:

   Tani Ajola do shijoje jeten , e lire pa vemjen ne krah …. Edhe Lali kurva do e shijoje me byth ….

   1. Lali Eri, fshin bythën me letrat e Lapsit.
    Lali pret që në zgjedhjet që do zhvillohen në maj 2029 të fitoj bindshëm dhe të bëhet kryeministër, pas Edi Ramës dhe e le këtë detyrë në maj 2045, kur kryeministër bëhet Zaho Rama.

  1. Po ti o patronazhist, a nuk ndjehesh dhe ti njëlloj i vjedhur e shkelur nga Veliaj e qeverria e hajdutëve ??

  2. po te kane vjedh edhe ty mor te qifsha robt e shpise, kaq rrota kari jeni ju te rilindjes? ju vjedhin edhe prape i mbroni , ore ke ni tru apo miza ne koke ju?

   1. Jo, sepse kaq i marrosur eshte pas Velise, sa eshte gati te jape edhe shpirtin per te dhe gjithe sojsorollopin e Rames.
    Ajo qe thua ti vlen per njerez qe mendojne dhe kane ndergjegjje.

 2. Duhet me i ngrejt nje lapidar Dumanit te SPAK-ut nese i shkon deri ne fund! Keshtu merr fund tranzicioni ne Shqiperi, duke marre secili hakun e vet
  Jemi me ju!!!

  1. Eh e sikur te kishte drejtsi thot Lubonja “, sot Rama dote ishte ka koh ne burg :
   Në se Lubonjes ju kan shterbruar syt njeri lart dhe tjetri posht kjo nuk esht se kan faj njerzit e lir.

   Interesant !,

   Të gjith sakatët pothuajse jan të pa shpirtë”, dhe se e urrejn njerzimin athua se njerit e paten fain se lindi ky sakat .

 3. Spak do e kurseje kete vemje. Nese e penalizon eshte shprese e madhe se te paprekshmit kane filluar te shemben.

 4. Me dy tre vite burg buk eshte asgje me cfar eshte grabitur. Shihni Sajmen qe po shijon milionat si me i miri. O popull dele pa sekuestro e konfiskim nuk quhet drejtesi

 5. Kjo puna e inceneratoreveeshte si grope septike. Sa me shume ta germojne, me shume mut do nxjerrin. E meqe keta as nuk jane funksionale, ti perdorin si burgje per rilindasit qe i ngriten e bashkepunetoret e tyre ne vjedhje. Por me e rendesishmja eshte qe ketyre tu sekuestrohet cdo pasuri personale dhe farefisnore deri 4 breza mbrapa. Se po dolen ti gezojne si S Tahiri and Co, na rrofte qe i kapen

 6. Shejtani dhjet dhe ne hame.
  Aman ore SPAK na fal qe te shame deri dje ,futi te tere ne burg te madh,vetem Saline dhe Metin na I ler per zbukurim.
  Pirdh shejtan te te dali shpirti.

 7. U betua me dorën në…/ Berisha mbledh kryesinë, shmang votëbesimin e tij për humbjen! S’ka datë për ‘respektimin’ e statutit

 8. I vjedhen parate e popullit me inceneratoret qe nuk paraekzistuan, ekzistojne apo do te ekzistojne ndonjehere.
  Zarari u be por edhe pela u zu ne doren e dikujt…
  Por ndodhi edhe dicka e bukur me incenerimin, si thoni Ju ?
  Rilindja i beri varrin vetes nga babezia per te vjedhur gjithcka.
  Dhe me ne fund do te kemi incenerator…
  seleksionim nga SPAK dhe djegia do te behet ne burgun e Recit.
  nje e nga nje te gjithe plehrat e rilindjes…
  Une po vi po spo me le vapa, te vjen Lali me cader mbrapa….

 9. Eh e sikur te kishte drejtsi thot Lubonja , sot Rama dote ishte ka koh ne burg :
  Në se Lubonjes ju kan shterbruar syt njeri lart dhe tjetri posht kjo nuk esht se kan faj njerzit e lir.

  Interesant !,

  Të gjith sakatët pothuajse jan të pa shpirtë”, dhe se e urrejn njerzimin athua se njerit e paten fain se lindi ky sakat .

 10. Eh e sikur te kishte drejtsi thot Lubonja , sot Rama dote ishte ka koh ne burg :
  Në se Lubonjes ju kan shterbruar syt njeri lart dhe tjetri posht kjo nuk esht se kan faj njerzit e lir.

  Interesant !,

  Të gjith sakatët pothuajse jan të pa shpirtë”, dhe se e urrejn njerzimin a’thua se njei e pati fain se lindi ky sakat :

  Lubonja le të shikoj drejt”, po nuk ja mori me miza, që nga koha kur punonte me Enverin dhe Saliun e deri ne kohen e sodit.

 11. “Opozita ka të drejtë të protestojë, por jo të kërcënojë dhe aq më pak të sulmojë institucionet shtetërore. Në cv-në e saj politikë. Këto janë dy foto të pas 14 shtatorit 1998. Muret e Kryeministrisë dhe Ministrisë së Financave u shkatërruan nga kallashnikovët e protestuesve.Salih karaxhic berisha

 12. Paskan pasur fate kto grate qe jan martu me psistat burrat futen ne burg kurse grat e ktyrve i bie bingo hajde hade ku po shkon kjo bot

 13. Shikoni historine e tij dhe do te bindeni se miliona shqiptare te rinj dhe te vjeter ndjekin rrugen qe ndoqi Saliu! Nga nje familje Vicidolse,me familjare spiune te dy anshem serbo-sigurim,erdhi ne Tirane me valixhe druri,u shkollua me parate e Shqiptareve,u be servil dhe spiun u sherbeu serbeve dhe Partise,sigurimit,e vune ne krye te PD vrau ,preu,vodhi krijoi nje familje hajdutesh dhe tregoi se po qe me Saliun mund te besh cfare te duash por sidomos te vjedhesh!

 14. Po mbas Erjon Vrliajs e dini që fshihet ilir meta o te dhjerit e sali non grades po ju jeni me mut dhe surrati juaj do flasi o muter që nuk i lat gje pa i ber ketij vendi ju që e qelbet Shqiperin me plera beni sot si mbrojtes o injorant po ju te partis demokratike bashk me LSI keni ber dallavere se dhe ilir meta fshihet mbas gjith ketyre bashk me sali non graden

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *