• |
ide | kryesore

Lizzo paditet nga kërcimtarët për ngacmim se*sual

Paparazzi, SliderLizzo është akuzuar se ka krijuar një “mjedis pune armiqësor, ab*ziv” për tre nga ish-balerinët e saj në një padi të re.

Në një ankesë të paraqitur në Gjykatën e Lartë të Los Anxhelosit, Crystal Williams, Arianna Davis dhe Noelle Rodriguez pretendojnë se ata i janë nënshtruar një gamë të gjerë keqtrajtimi gjatë punës me këngëtaren, duke përfshirë ngacmimin se*sual,  dhe tallje për peshën trupore.
Përveç kësaj, interpretuesit po padisin gjithashtu kompaninë e prodhimit të Lizzo-s Big Grrrl Big Touring dhe kërcimtaren, Shirlene Quigley, për të cilën ata pretendojnë se shpesh predikonte për pikëpamjet e saj të krishtera, ndërsa gjithashtu shpërndante “histori jashtëzakonisht të detajuara rreth fantazive se#suale.

“Paditësit ishin të tronditur se sa pak respekt tregoi Lizzo për autonominë trupore të punonjësve të saj dhe atyre përreth saj,” thuhej në padi, “veçanërisht në prani të shumë njerëzve që ajo punësonte”. Diku tjetër në padi, paditësit pretenduan se Lizzo dhe koreografi i saj shprehën “shqetësime të fshehta” për peshën e Davis pas një paraqitjeje në festivalin muziko r South by Southwest (SXSW), duke i dhënë asaj “përshtypjen se  i duhej të shpjegonte shtimin e peshës dhe të zbulonte detaje intime personale për jetën e saj në mënyrë që të qëndronte në punë.”

Sipas tyre, gjërat erdhën në krye në fund të prillit kur Lizzo dyshohet se akuzoi grupin e kërcimit se pinte para shfaqjeve të tyre. Në dritën e akuzave për alkool, padia pretendonte se kërcimtarët iu nënshtruan një “ri-audicioni torturues” gjatë të cilit “nuk iu lejua një pushim”. Paditësit  tani po kërkojnë një shumë të papërcaktuar në dollarë për dëmet, duke përfshirë shqetësimin emocional, pagat e papaguara, humbjen e të ardhurave dhe tarifat e avokatit./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *