• |
ide | kryesore

Mediat iraniane: Shqipëria i ndalon hyrjen në vend lideres së muxhahedinëve

Arkiva, Lajme, Të fundit
Mediat iraniane: Shqipëria i ndalon hyrjen në vend lideres së muxhahedinëve

Shqipëria i ka ndaluar hyrjen kryetares së organizatës anti-Iraniane Mujahedin-e-Khalq (MEK) Maryam Rajavi. Mediat iraniane shkruajnë se Prokuroria Speciale Kundër Krimin dhe Korrupsionit (SPAK) i ndaloi Rajavin të hynte në vend pas shqyrtimit të dokumenteve që tregojnë se MEK ka udhëhequr veprime terroriste brenda Iranit.


Rajavi iku në Francë pasi policia shqiptare bastisi kampin e MEK me urdhër të SPAK në qershor. Gjithashtu të enjten, një burim policor në provincën Sistan dhe Baluchestan të Iranit raportoi se një anëtar i MEK u arrestua në Fanuj. Sipas tij, streha e terroristit u identifikua pas kryerjes së punës së saktë të inteligjencës.Forcat policore shqiptare hynë në kampin e MEK, të njohur si Ashraf-3, më 20 qershor për shkak të angazhimit të saj në sulme terroriste dhe kibernetike kundër institucioneve të huaja. Autoritetet konfiskuan 150 pajisje kompjuterike të lidhura me aktivitete terroriste. Të paktën një person u vra dhe dhjetëra të tjerë u plagosën gjatë përleshjeve në kamp. Më shumë se një javë më vonë, policia në Shqipëri hyri përsëri në kampin Ashraf-3 dhe forcat e sigurisë u vendosën në hyrje të kampit dhe kontrolluan të gjitha automjetet që dilnin nga vendi.4 Comments

  1. Nenteksti ketu, me sa kuptoj, eshte qe pas sulmeve kibernetike ndaj Shqiperise ne fakt qendron MEK.

    Which may make sense.

  2. Të gjitha dështimet e qeverisë në ruajtjen e sistemeve të sigurisë kombëtare duan t’ja veshin MEK -ut!!!Dmth e gjetën një armik të brendshëm!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *