• |
ide | kryesore

“Beleri”, Kathimerini: Greqia mund të bllokojë ndihmat për Shqipërinë

Arkiva, Lajme, Të fundit
"Beleri", Kathimerini: Greqia mund të bllokojë ndihmat për ShqipërinëGreqia mund të bllokojë ndihmat për Shqipërinë nëse çështja për kryetarin e bashkisë Himarë, Fredi Beleri nuk merr zgjidhje. Ky i fundit mbahet në paraburgim dhe nuk është betuar ende për të drejtuar bashkinë.

Greqia e sheh me nota kritike izolimin e Fredi Belerit, kryetar i zgjedhur me votë në Himarë, por që nuk ka bërë betimin për të drejtuar Bashkinë.

Sipas asaj që shkruan gazeta Kathimerini, autoritetet greke shprehen se ky proces është i motivuar politikisht sepse Shqipëria ka shkelur të drejtën e gjykimit të drejtë dhe prezumimit të pafajësisë. Dhe këto veprimet mund të shoqërohen me sanksione nga shteti helen.

Redaktori diplomatik Vassilis Nedos duke iu referuar diskutimeve të brendshme në qeverinë greke pas dështimit në bisedimet me homologët shqiptare thekson se në fillim të muajit Dhjetor në mbledhjen e Këshillit Evropian kryeministri Mitsotakis mund të vendosë veton duke kërkuar ngrirjen e ndihmës financiare ekonomike për Shqipërinë.

Edhe zv. presidenti i KE-së Margaritis Schinas, kërkoi që autoritetet shqiptare të zgjidhin çështjen, për të mirën e anëtarësimit në Bashkimin Europian.

Kujtojmë se Beleri mbahet në pararburgim me akuzën e blerjes së votës në zgjedhjet e 14 majit.6 Comments

  1. na çatë karin me Belerin o ju qifsha ropt o media ropqire që paguheni nga Greqia për të postuar çdo dy ditë për këtë moterqire

  2. O Cena Shura!!!Je kaq i pa edukuar dhe ndoshta me një nivel të ulët inteligjence të kuptosh thelbin e problemit.Dhe mos gjyko se çfarë bën shtypi dhe ti akuzosh për para nga Greqia.Ka të tjera Tv e gazeta që marrin para nga Rama për të bërë propagandë dhe sigurisht dhe individë si puna jote!!

    1. @Gimi individëve si puna ime u han karin ti o tqifsha ropt ty e Ramës e Saliut dhe gjithë moterqirave antishqiptarë si puna jote

  3. NESE EVROPA DO TE PRANOJ CDO MENDIM GREK KUNDER SHQIPTAREVE KA TREGUS ZHVILLIMI SE TE GJITH BASHKE JAN KUNDER DOMOSDOSHMERIVE DHE SI PASOJ DO TA PESOJN TE GJITH KOSTOT E SFIDES QE SJELL.TE ECESH KUNDER RYMES DO TE THOT TE JESH ME I FUQISHEM SE RRYMA NDERKOH QE TE GJITH BASHK JAN BARAZ ME NJE TIGER PREJ LETRE PERBALL RRYMES

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *