• |
ide | kryesore

Manovra e pagave të Juventus, ulet dënimi për Andrea Agnelli: nga 16 në 10 muaj

-Instant, Sport
Andrea AgnelliAnkimimi i Andrea Agnelli në gjykatën federale të apelit është pranuar pjesërisht për të ashtuquajturën “manovër e pagave”. Çështja daton që kur ai ishte ende president i Juventus, gjatë dhe pas lockdoën të vitit 2020. Shkak ishte pandemia e koronavirus dhe ndalimi i futbollit të luajtur (edhe për publikun në stadiume pasi rifilluan ndeshjet). Rezultati i këtij pranimi të pjesshëm të ankimimit është një ulje e dyfishtë për -ish-presidentin Agnelli. Skualifikimi zbret nga 16 në 10 muaj, gjoba nga 60 mijë në 40 mijë euro. Të dy masat ishin vendosur nga gjykata kombëtare federale.

Lexo më tej: Përjashtimi nga Conference League i sigurtë: nuk bëri pakt, Agnelli përjashtohet 16 muaj të tjerë

Gjykata federale e apelit, e kryesuar nga Mario Luigi Torsello, reduktoi pezullimin e Andrea Agnelli nga 16 në 10 muaj. Masa ishte vendosur në 10 korrikun e kaluar nga gjykata federale kombëtare, për të ashtuquajturën ‘manovër pagash’, marrëdhëniet me agjentët dhe partneritetet me klubet e tjerë. “Bordi beson se përgjegjësia e Dr. Andrea Agnelli është provuar me siguri të arsyeshme”, shkruante fjalia e vendimit. Caf ka pranuar pjesërisht ankesën e ish-presidentit të Juventus kundër skualifikimit, duke ulur gjithashtu gjobën e vendosur ndaj tij nga 60 mijë euro në 40 mijë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *