• |
ide | kryesore

Edward Joseph: Ç’duhet të bëjë tani ambasadori i SHBA në Beograd

Arkiva, Lajme, Të fundit
Edward JosephProfesori amerikan, Edward Joseph thotë se ngjarja e fundit tragjike në Kosovë ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku dhe 2 të tjerë u plagosën është provë e mënyrës së re të angazhimit të SHBA-së në Ballkan. Ai thotë se ambasada amerikane në Beograd duhet të mbajë të njëjtin qëndrim si ai i ambasadës amerikane në Prishtinë. Dihet se ambasadori Chris Hill në Beograd është mjaft afër qëndrimeve të Serbisë.

“Zhvillime jashtëzakonisht serioze në Kosovë dhe provë e angazhimit të SHBA-së në Ballkan. I inkurajuar nga Ambasada e SHBA në Kosovë. Reagim i shpejtë dhe i bazuar në fakte i Hovenier ndaj vrasjes së oficerit të Policisë së Kosovës.

Pyetja ime është: cili do të jetë qëndrimi i Ambasadës Amerikane në Beograd? Sugjerimi im është që Ambasada e SHBA-së në Kosovë duhet të ri-postojë menjëherë deklaratën e ambasadorit Hovenier.

Hovenier ishte i kujdesshëm që të mos tregonte gishtin, por vetëm këmbëngulte që “autorët… të sillen para drejtësisë” për “këto akte të dhunshme kundër autoriteteve legjitime të Republikës së Kosovës”.

Konteksti: Zyrtarët amerikanë e kanë kritikuar vazhdimisht Kurtin për veprime provokuese në veri. SHBA-BE kanë vendosur “masa” ndëshkuese ndaj Kosovës.

Çështja: Ne e dimë se Prishtina do të mbajë përgjegjësi. Po Beogradi?

Vuçiq mori lavdërimet e SHBA-së edhe pas sulmeve brutale, të paramenduara të 29 majit ndaj KFOR-it. Pra, pse policia serbe të mos shkonte më tej më 14 qershor dhe të arrestonte 3 policë të Kosovës, duke i ndaluar ata “me akuza të rreme”?

Hill vlerësoi qëndrimin e Serbisë në bisedimet e fundit të Dialogut të Brukselit, edhe pse Beogradi vazhdon, duke përfshirë OKB-në, të heqë dorë nga detyrimet e tij sipas Marrëveshjes Bruksel-Ohër. Ministri i Jashtëm Daçiq ka zhvilluar edhe një takim të profilit të lartë me ministrin e jashtëm rus Lavrov të sanksionuar nga SHBA-ja.

Më kujtohet që në vitin 2011, tensionet në Kosovë u rritën me vrasjen e oficerit të policisë së Kosovës, Enver Zymberi. SHBA-BE-NATO e kaluan atë me një qëndrim të palëkundur dhe të unifikuar duke mos e përbuzur njërën palë teksa pala tjetër ishte përgjegjëse.

Vrasja e oficerit të Policisë së Kosovës ka ngritur në mënyrë dramatike rrezikun. Është e domosdoshme që të gjithë aktorët, përfshirë presidentin Vuçiq, të shohin që misionet diplomatike amerikane të jenë të unifikuara.

Sekretari Blinken duhet të insistojnë në një qëndrim uniform, parimor, publik të SHBA-së në Beograd dhe Prishtinë. Ka një krizë dhe stabilizimi i Ballkanit e kërkon këtë” – shkruan Joseph. ©LAPSI.al

https://twitter.com/edwardpjoseph/status/1705937248204570976?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1705937248204570976%7Ctwgr%5E8991d1b5c383ce5cc7a5dc263fcd71510d0c4659%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fjoseph-i-tregon-ambasades-se-shbase-ne-beograd-si-duhet-te-reagoje-per-veriun%2F4 Comments

    1. Spo i plas kari kujt per anal-iza. Kjo eshte si me hedh sheqer alibive. Nqs ky qenka zhvillim qenke tipik i majt rrot kari

  1. Spo i plas kari kujt per anal-iza. Kjo eshte si me hedh sheqer alibive ( duke pranuar alibine ne rradhe te pare ). Nqs ky qenka zhvillim qenke tipik i majt rrot kari

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *