• |
ide | kryesore

Izraeli nis sulmin ndaj Hamasit në Gaza/ Netanyahu: Fillimi i hakmarrjes

Arkiva, Lajme, Të fundit
Netanyahu


Këmbësoria izraelite bëri bastisjet e para në Rripin e Gazës këtë të premte kundër luftëtarëve të Hamasit. Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se një fushatë hakmarrjeje sapo kishte filluar. Izraeli është zotuar të asgjësojë Hamasin pasi luftëtarët e tij u futën nga Gaza një javë më parë dhe sulmuan qytete dhe fshatra, duke vrarë 1300 izraelitë, kryesisht civilë, dhe duke u larguar me shumë pengje.

Që atëherë, Izraeli e ka vendosur Rripin e Gazës të drejtuar nga Hamasi, shtëpia e 2.3 milionë palestinezëve, nën një rrethim total dhe e ka bombarduar atë me sulme ajrore të paprecedentë. Autoritetet e Gazës thonë se deri tani 1900 njerëz kanë vdekur. Të premten, Izraeli u dha më shumë se 1 milion banorëve të gjysmës veriore të Gazës, 24 orë për të ikur në jug për të shmangur sulmin. Hamasi u zotua të luftojë deri në pikën e fundit të gjakut dhe u tha banorëve të mos lëvizin.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite kundëradmirali Daniel Hagari tha se trupat e mbështetur nga tanke kishin kryer bastisje në ekuipazhet palestineze të raketave dhe për të kërkuar informacion mbi vendndodhjen e pengjeve. Ky është raporti i parë zyrtar i trupave tokësore në Gaza që nga fillimi i krizës. “Ne po i godasim armiqtë tanë me një fuqi të paprecedentë” – tha Netanyahu në një deklaratë të shkurtër, e cila, në mënyrë të pazakontë, u transmetua në televizion pasi kishte filluar Shabati hebre. “Theksoj se ky është vetëm fillimi”. ©LAPSI.al


6 Comments

    1. Beje fala Sali kriminelit se ai ka vrare 26 njerez perfshi edhe femije ne Gerdec(Gaza) , 4 ne bulevard ,vellezerit Haklaj, Remzi Hoxha etj.

  1. KUR NJERZIT ZOTIT MADHERISHEM NUK I BINDEN ME FJALE ZOTI KA KRIJUAR GJITHCKA PRECIZE QE TI BINDIN VEPRAT E SYRE SA TE DREJTE APO PADREJT ISHIN thotë:

    PADREJTESIN E NDJEN CDO GJALLES DHE REFLEKTON NE MENYREN E VET. KUJDESNI CFAR MENDONI FLISNI DHE VEPRONI SE NE FAKT TE GJITH PER ANGAZHIMIN QE MARRIN KERKOJN SUKSES JO HUMBJE DHE PADREJTESIJA NUK KA ASNJE ELEMENT FORMUES ME TREGUES SUKSESI . NJE GJE ESHTE E SIGURT. QE PADREJTESIN SE DON ASKUSH DHE TE DREJTEN E VET E DON SEJCILI E PER TI KUPTUAR PRANUAR DHE NDARE DREJT CESHTJET GJITHCKA E KRIJOJ PERCAKTOJ ZOTI BOTNAVE QE NE SI NJEREZ TE BALLAFAQOJM MENDIMET TONA QE ANGAZHIMET TE KEN SUKSES JU FTOJ NE SUKSES ATE CFAR DESHIRONI PRANDAJ SHIKONI ATE CFAR ZOTI JUAJ KA KRIJUAR SI TE DOBISHME PER JU JO TE DEMESHME SE DOBIN PO KERKONI MOS U ZHGENJENI SE FUTENI NE ATE RRUG ATO RRETHANA QE ZDILNI ME DOT PA RRENIM KOSTO TRISHTIM QE NUK KA MUNDESI RIPERTRITJE ME PER JU KINI FRIK ANGAZHIMIN NE PADREJTESI SE PADREJTESIJA ESHTE CELSI HUMBJES DUKE I THEN KUJDO QE E NDJEK MIRSE ERDHE NE FERR.ME PERJASHTIM TE ATYRE QE PENDOHEN NDRYSHOJN PER DOBI KOMENTI BEHET I PERGJILLESHEM PERDERISA PADISKUTIM NE KETO ZHVILLIME NJE PALE KA GABIMIN DHE NJERA ESHTE E PAFAJSHME POR ZHVILLIMET FAKTET ANALIZAT DO TE SJELLIN TE VERTETEN KOHORE DHE MOMENTALE PER CDO RAST ME INDENTIFIKIM TE PLOTE . ASKUSH NUK DON DURON ME KOSTOT E PADREJTESIS SEPSE I NDJEN CDO GJALLES DHE TRYSNIT E SAJ BIEN MBI TE GJITH KUJDESNI TE GJITH CFAR PO BENI SE LUFTA NUK ESHTE NDESHJE FUTBOLLI ESHTE KAPITULL VDEKJE JO JETE PER TE GJITH DHE JETEN E DUAN TE GJITH NDERSA VDEKJEN ASKUSH ULNI TONET DHE BISEDONI SHTRUAR LE TE SHIHEN PRETENDIMET MES PALEVE ME FAKT DHE VIHET NE PESHORE HAKU NESE KJO NUK ZBATOHET UN FRIKSOHEM SE MBI SHPATULLA PADREJTESISHT DO MBAJ KOSTOT E PADREJTESIVE QE NDOLLIN MIJRA KILOMETRA LARG MEJE PA NEVOJ SEPSE KUR ZHVILLOHET PADREJTESIJA E NDJEN CDO GJALLES

  2. Beje fala Sali kriminelit se ai ka vrare 26 njerez perfshi edhe femije ne Gerdec(Gaza) , 4 ne bulevard ,vellezerit Haklaj, Remzi Hoxha etj.

  3. Merr dhe Edin te ndihmoje per vrasjet se ja ka marre doren muhabetit, s’le gjurme mbrapa o te djeg te gjalle ne makine o te shkrin ne acid edhe pse mund te jesh vetem 22 vjec ose 40

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *