• |
ide | kryesore

OKB: 400,000 njerëz janë zhvendosur dhe 23 punonjës janë vrarë në Gaza

Lajme, Të funditZyra humanitare e OKB-së (OCHA) njofton se më shumë se 400,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre në Rripin e Gazës dhe 23 punonjës të ndihmës ishin vrarë që nga fillimi i sulmeve hakmarrëse izraelite në përgjigje të një inkursion vdekjeprurës i Hamasit.

Agjencia nisi një apel për gati 294 milionë dollarë për të ndihmuar rreth 1.3 milionë njerëz në Gaza dhe Bregun Perëndimor, nga të cilët gati gjysma ishte programuar për ndihma ushqimore ndërsa furnizimet mbaronin, shkruajnë mediat e huaja.

“Zhvendosja masive vazhdon. Në Rripin e Gazës, numri kumulativ i personave të zhvendosur brenda vendit (PZHBV) u rrit me 25% gjatë 24 orëve të fundit, duke kaluar tani 423,000, nga të cilët mbi dy të tretat janë strehuar në shkollat ​​e UNRWA,” tha OCHA. duke iu referuar agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë.

Ai tha se 23 punonjës të ndihmës ishin vrarë deri më tani që nga fundjava, duke përfshirë 11 punonjës shëndetësorë dhe 12 punonjës të UNRWA.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *