• |
ide | kryesore

Arsyet pse presidenti Makron nuk do të vijë në samitin e Tiranës

Arkiva, Lajme, Të fundit
makron samiti berlinit


Situata në lindjen e mesme ku autoriteteve franceze i duhet të krijojnë një korridor me Egjiptin për nxjerrjen e qytetarëve të tyre nga Gaza dhe atentati alarmant ndaj një mësuesi në Arras të Francës, kanë qenë arsyet që presidenti Francez ka anulluar pjesmarrjen në Samitin e Berlinit, që do të mbahet nesër për herë të parë në Tiranë. Një minutë heshtje do të mbahet të hënë në në orën 14:00 në të gjitha shkollat franceze në nderim të viktimave të atentatit të së premtes ndaj një mësuesi francez, i vrarë me thinkë nga një ish-nxënës i radika lizuar në Arras (Pas de-Calais).

Lexo me tej:

Makron anullon pjesmarjen në samitin e Berlinit që mbahet në Shqipëri 

Një shkak tjetër është situata në Lindjen et Mesme, gjithashtu në qendër të shqetësimeve të ekzekutivit. Ndërsa Israeli vazhdon përgatitjet për një ofensivë tokësore në Rripin verior të Gazës në përgjigje të sulmit të paprecedentë terroriste të nisur më 7 tetor nga Hamasi kundër Shtetit Hebraik, Emmanuel Macron rriti komunikimin me liderët e huaj që të shtunën, duke i kërkuar kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe presidentit egjiptian Abdel Fattah al-Sissi që të hapin një korridor humanitar në Gaza, nëpërmjet Rafah, për “evakuimin e bashkatdhetarëve tanë”. mbajtur peng nga Hamasi, sipas autoriteteve. Presidenti francez do te vije ne Tirane vetem për pjesën dypalëshe të vizitës së tij që do të zhvillohet deri të martën, sqaroi presidenca franceze. Ai do të përfaqësohet në samitin e Ballkanit nga Sekretarja e Shtetit për Evropën, Laurence Boone. Élysée ende nuk e ka specifikuar programin e saj në Francë përpara se të fluturojë për në Shqipëri.

©Lapsi.al


9 Comments

  1. Na plasi toçi per von der leckën dhe makaronin. Rrac komunistash. Te ikin bashke me ramen ti fusin gishtat njoni tjetrit ta marri dhe ate plaken qe e ka per gru

  2. Punë Europe kurvës motit , gjell qensh për shqiptarët injorant që hapin gojën e gëlltisin ç’ju servir drogaxhiu sharlatan i kartelës , duke i mashtruar , xhvatur e mjeruar , ndërsa Europa kurva motit sehirxhesh .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *