• |
ide | kryesore

Presidenti i Federatës suedeze, Reinfeldt: “Të dy skuadrat vendosën të mos luanin më”

-Instant, Sport
ReinfeldtPresidenti i Federatës Suedeze të Futbollit Frederick Reinfeldt shpjegoi vendimin për të pezulluar dhe më pas anuluar Belgjikë-Suedi pas sulmit në Bruksel. “Është e tmerrshme të dish se dy tifozë tanët u vranë pranë stadiumit – deklaroi ai -. Nuk e dimë se çfarë ndodhi. Si ekipi suedez ashtu edhe ai belg morën vendimin për të mos vazhduar më ndeshjen. Mendoj se duhet respektuar”.

“Në gjysmën e ndeshjes lojtarët u informuan për atë që kishte ndodhur – tha Reinfeldt -. Në situata të tilla duhen gjithmonë disa minuta për të kuptuar situatën. Ne folëm me lojtarët dhe shumë shpejt morëm vendimin të mos vazhdonim të luanim. Ne e duam lojën e futbollit, por kjo është një situatë tjetër – vazhdoi numri një i Federatës Suedeze të Futbollit -. Një zgjedhje që e bëmë në respekt të jetës dhe sigurisë”.

Lexo më tej: Vriten dy tifozë suedezë, anulohet ndeshja me Belgjikën: penalltia në shtesë i jep fitoren Holandës në Greqi

Lajmi për sulmin pak kilometra larg stadiumit King Baldovino ku po luhej ndeshja, dukshëm trembi jo vetëm tifozët e pranishëm, por edhe lojtarët që dolën në fushë. “Shumë nga lojtarët tanë erdhën me gratë dhe fëmijët e tyre. Ka shumë nga tifozët tanë që veshin fanellën e kombëtares dhe duhet të kuptonim nëse ata do të mund të largoheshin nga stadiumi – shtoi Reinfeldt përpara se autoritetet të organizonin evakuimin e sigurt të uzinës – është një zgjedhje e kuptueshme”.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *