• |
ide | kryesore

Macron mbërrin në Izrael, kërkon armëpushim

Lajme, Të funditPresidenti francez, Emmanuel Macron mbërriti në Izrael për t’u dhënë atyre mbështetjen e Francës. Macron, do të kërkojë veçanërisht një “armëpushim humanitar” për të lejuar ndihmën për të hyrë në Gaza, nën bllokadë totale, dhe lirimin e pengjeve të marra nga Hamasi gjatë sulmit nga territori.

Kreu i shtetit francez do të takohet me kryeministrin Benjamin Netanyahu, presidentin Isaac Herzog dhe liderët e opozitës Benny Gantz dhe Yair Lapid në Jerusalem. Macron dhe Netanyahu do të japin një deklaratë për shtypin pas intervistës së tyre në orën 13:00.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *