• |
ide | kryesore

Portierët e shohin botën në një mënyrë tjetër: e konfirmon shkenca

-Instant, Sport
portierëtNjë studim i bërë në Irlandë vërtetoi se portierët e futbollit e shohin botën ndryshe nga lojtarët e tjerë. E gjitha kjo, e konfirmuar nga shkenca, falë shqisave më të zhvilluara.

Portieri është ndoshta i vetmi rol në futboll ku duhet të jesh vërtet i specializuar për ta bërë këtë. Nëse nuk ke reflekset, pozicionimin dhe tempizmin tipik të një portieri, nuk mund të luash në portë. Kështu, disa neuroshkencëtarë pyetën veten se çfarë e bën rolin e portierit kaq unik. E ata gjetën një përgjigje.

PORTIERËT JANË NDRYSHE

Një hulumtim i kryer në Irlandë në mbi 60 persona të ndarë mes futbollistëve amatorë, profesionistë e të tjerë pa asnjë përvojë futbolli, vërtetoi faktin se portierët janë të ndryshëm nga të gjithë futbollistët e tjerë. Sipas studimit, një portier ka një dritare më të ngushtë kohore për të integruar dhe dalluar sinjalet nga shqisat e ndryshme. Kjo do të thotë se ata janë më të shpejtë në marrjen e një vendimi, sepse janë më të shpejtë në kombinimin e informacionit që vjen nga stimuj të ndryshëm. Përveç kësaj, portierët janë më të predispozuar të dallojnë sinjalet zanore nga ato vizuale.

Kjo i lejon portierët të marrin vendime në një kohë shumë më të shkurtër se futbollistët e tjerë. E kjo pavarësisht se kanë ndjesi shqisore jo të plota ose të kufizuara. Gjëja që shkencëtarët i ka lënë ende të paqartë është nëse kjo aftësi vjen përmes stërvitjes, apo është e lindur.

Duke marrë parasysh që shpesh ka histori të portierëve që e gjejnë veten në portë nga role të tjera dhe më pas nuk lëvizin më (Buffon, Provedel, Neuer…), ka të ngjarë që është një aftësi që ata që bëhen portierë e kanë pasur gjithmonë dhe me stërvitjen e perfeksionojnë.1 Comment

  1. po pra shohin nja 20 kara qe bredhin ne fushe
    dhe mijra kara te tjere qe brohorasin neper shkalle per nje top

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *