• |
ide | kryesore

Lista e fituesve të MTV Europe Music Awards 2023

Paparazzi, SliderFituesit e MTV Europe Music Awards 2023 janë shpallur dhe artistë si Taylor Swift, Nicki Minaj, Billie Eilish, Lana Del Rey dhe Jung Kook kryesojnë listën e marrësve të njohur të çmimeve.

Të dielën, organizatorët pas ngjarjes — e cila u anulua në mes të luftës së vazhdueshme Izrael-Hamas — ndanë listën e plotë të fituesve në ditën që ishte planifikuar të zhvillohej shfaqja e çmimeve.

Swift fitoi tre çmime në total për videon më të mirë, artisten më të mirë dhe më të mirën live. Ajo gjithashtu mori dy nominime për këngën më të mirë për “Anti-Hero” dhe Artisten më të mirë Pop.

Minaj – e nominuar për tre çmime gjithsej – fitoi dy, duke përfshirë Artisten më të mirë Hip Hop dhe  Artistja më e mirë. Këngëtari koreano-jugore Jung Kook gjithashtu fitoi dy çmime, një së bashku me Latto për këngën më të mirë për bashkëpunimin e tyre “Seven” dhe tjetrin për Artistin më të mirë të K-Pop.

EMA-të ishin planifikuar të mbaheshin më 5 nëntor në Paris, Francë, por u anuluan pasi më 7 tetor, organizata terroriste Hamas filloi një sulm të befasishëm ndaj Izraelit, duke vrarë mijëra njerëz. Në javët që pasuan, mijëra civilë në Izrael dhe Palestinë janë vrarë. Në Paris, ku ishte planifikuar të mbahej ceremonia, siguria është rritur pas një sërë kërcënimesh.

Shikoni listën e plotë të fituesve të MTV Europe Music Awards 2023, me fituesit të shënuar me shkronja të zeza.

KËNGA MË E MIRË
Doja Cat – “Paint the Town Red”
Jung Kook feat. Latto – “Seven”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “vampire”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”
Rema with Selena Gomez – “Calm Down”

BEST VIDEO
Cardi B feat. Megan Thee Stallion – “Bongos”
Doja Cat – “Paint the Town Red”
Little Simz – “Gorilla”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “vampire”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

BEST ARTIST
Doja Cat
Miley Cyrus
Nicki Minaj
Olivia Rodrigo
SZA
Taylor Swift

BASHKËPUNIMI MË I MIRË
Central Cee x Dave – “Sprinter”
David Guetta, Anne-Marie, Coi Leray – “Baby Don’t Hurt Me”
KAROL G, Shakira – “TQG”
Metro Boomin with The Weeknd and 21 Savage – “Creepin'”
PinkPantheress, Ice Spice – “Boy’s a Liar Pt. 2”
Rema with Selena Gomez – “Calm Down”

BEST NEW
Coi Leray
FLO
Ice Spice
Peso Pluma
PinkPantheress
Reneé Rapp

BEST POP
Billie Eilish
Dua Lipa
Ed Sheeran
Miley Cyrus
Olivia Rodrigo
Taylor Swift

BEST AFROBEATS
Asake
Aya Nakamura
Ayra Starr
Burna Boy
Davido
Rema

BEST ROCK
Arctic Monkeys
Foo Fighters
Måneskin
Metallica
Red Hot Chili Peppers
The Killers

BEST LATIN
Anitta
Bad Bunny
KAROL G
Peso Pluma
ROSALÍA
Shakira

BEST K-POP
FIFTY FIFTY
Jung Kook
NewJeans
SEVENTEEN
Stray Kids
TOMORROW X TOGETHER

BEST ELECTRONIC
Alesso
Calvin Harris
David Guetta
Swedish House Mafia
Peggy Gou
Tiësto

BEST HIP HOP
Cardi B
Central Cee
Lil Wayne
Lil Uzi Vert
Metro Boomin
Nicki Minaj
Travis Scott

BEST R&B
Chlöe
Chris Brown
Steve Lacy
Summer Walker
SZA
Usher

BEST LIVE
Beyoncé
Burna Boy
Ed Sheeran
Måneskin
SZA
Taylor Swift
The WeekndLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *