• |
ide | kryesore

Juventus, në janar mbërrin një mesfushor: Giuntoli mision në Londër për Hojbjerg e Phillips

-Instant, Sport
HøjbjergTottenham-Chelsea, ndeshja e së hënës në Premier League, ishte mundësia më e mirë për Giuntoli dhe Manna për të parë mesfushorin danez Pierre-Emile Kordt Højbjerg. Lojtari është tashmë jashtë titullarëve të Postecoglu, i cili preferon dyshen qendrore Sarr-Bissouma. Kur ai u fut në fushë, iu desh të luante si mbrojtës në linjën e mesfushës, në mënyrën e çmendur në të cilën tekniku i Tottenham administroi inferioritetin e dyfishtë numerik.

Nuk është zgjidhja më e mirë për të vlerësuar një lojtar, edhe pse ka pak për të vlerësuar, duke qenë se Juve i njeh mirë cilësitë e danezit. Tottenhami është i prirur ta shesë Højbjerg, por jo në formë huazimi. Kjo është pika që bllokon negociatat. Turi në Londër i drejtuesve të Juventus u përdor kryesisht për t’u takuar me menaxherë të ndryshëm, si ai i Fagioli (i gatshëm për një rinovim të afërt, ashtu si Locatelli) dhe i Kalvin Phillips.

Interesimi për anglezin e City ka më shumë shanse për të pasur sukses se ndaj Højbjerg. Guardiola, ndryshe nga trajneri Southgate që e fut titullar në kombëtare, mendon pak për të, në të vërtetë shumë pak. Kjo është arsyeja pse ai është pro huazimit. Ish-lojtari i Leeds është një lojtar që do të ishte shumë i dobishëm në mesfushën e Juventus, i mbetur jetim nga Fagioli dhe Pogba.

Lexo më tej: Tottenham me 9 lojtarë, mbron me linjën në mesfushë: kthjelltësi e çmendur e Postecoglou, që… humbi

Goditja tjetër që Juventus po përgatit nën rrogoz është ajo që të çon te Berardi. Anësori i Sassuolo është një dëshirë e vjetër bardhezinjve. Ideja është ta sjellë atë në Torino që në janar. Edhe pse ardhja e tij do ta detyronte Allegri të rishikonte strukturën taktike të ekipit të tij. Një konfigurim që po funksionon shumë mirë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *