• |
ide | kryesore

OKB: Izraeli dhe Hamasi kanë kryer krime lufte, situata është më e rrezikshmja në dekada

Arkiva, Lajme, Të fundit
GazaSi Izraeli ashtu edhe Hamasi kanë kryer krime lufte gjatë konfliktit, ka thënë komisioneri i OKB-së për të drejtat e njeriut.

Volker Turk bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe lirim të pengjeve, duke thënë se Hamasi që mban robër njerëz dhe “ndëshkimi kolektiv” i Izraelit përbënte krime lufte.

“Edhe në kontekstin e një pushtimi 56-vjeçar, situata aktuale është më e rrezikshmja në dekada, me të cilën përballen njerëzit në Gaza, në Izrael, në Bregun Perëndimor, por edhe në rajon”, tha Turk në anën egjiptiane të Kalimi Rafah.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të jetë pjesë e gjetjes së një të ardhmeje të drejtë dhe të barabartë për popullin palestinez dhe izraelit.”

Kujtojmë se kritikët e veprimeve të Izraelit thonë se bombardimi i Gazës dhe ndërprerja e energjisë, ujit dhe ushqimit përbën një dënim kolektiv.

Ndëshkimi kolektiv është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar, sepse prek drejtpërdrejt civilët.

Ndalimi i dënimit kolektiv në të drejtën ndërkombëtare humanitare daton që nga Konventa e Hagës (II) e vitit 1899, e cila është ratifikuar nga Mbretëria e Bashkuar.

Ajo thotë “asnjë dënim i përgjithshëm, në para ose ndryshe, nuk mund të shkaktohet mbi popullatën për shkak të veprimeve të individëve për të cilat ata nuk mund të konsiderohen si përgjegjës bashkërisht dhe individualisht”.

Konventa e Katërt e Gjenevës, e cila është miratuar gjithashtu nga vende duke përfshirë Izraelin, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA, përfshin një ndalim të ngjashëm, por më specifik.

Kjo thotë se “asnjë person i mbrojtur nuk mund të dënohet për një shkelje që ai ose ajo nuk e ka kryer personalisht. Ndalohen ndëshkimet kolektive dhe gjithashtu të gjitha masat e frikësimit ose terrorizmit.”

Neni 3 i përbashkët i Konventave të Gjenevës dhe Konventa e Katërt e Gjenevës ndalon marrjen e pengjeve.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *