• |
ide | kryesore

Selena Gomez përballet me kritika: Frikacake

Paparazzi, SliderSelena Gomez  u kritikua së fundmi nga Ndërmarrja Kooperative Amerikano-Izraelite (AICE), një organizatë hebreje, e cila e quajti atë një “frikacake”.

Polemika lidhet me pozicionin e saj mbi konfliktin izraelito-palestinez që shpërtheu pasi Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor.

Mitchell Bard, një përfaqësues i AICE, shprehu pakënaqësinë e tij në deklaratat për TMZ, duke akuzuar Selenën se i është dorëzuar presionit të fortë për të bojkotuar dhe demonizuar Izraelin.

Organizata argumenton se ky qëndrim është i dëmshëm dhe kontribuon në një tregim të njëanshëm mbi konfliktin.

Kritikat ndaj Selena Gomez vijnë në sfondin e tensioneve të rritura dhe opinioneve të ndara mbi konfliktin në Lindjen e Mesme.

Përfshirja e të famshmëve rreth çështjeve politike ka qenë gjithmonë e ndjeshme dhe qëndrimet publike shpesh gjenerojnë reagime dhe debate të forta duke pasur parasysh bazën e madhe të fansave që kanë këta njerëz.

Në rastin e Gomez, ajo shprehu shqetësimin e saj për konfliktin në rrjetet sociale dhe bëri të qartë se çdo jetë njerëzore duhej vlerësuar dhe mbrojtur, duke refuzuar praktikisht të mbajë një anë të qartë për këtë çështje.

Sipas faqes së internetit, AICE ishte e zhgënjyer nga vendimi i Selenës për të “mbrojtur ngacmuesit” të cilët po përpiqen të bojkotojnë markën e saj të kozmetikës Rare Beauty për “mbajtjen e qëndrimit popullor se palestinezët që janë masakruar nga Izraeli janë viktima”./Lapsi.al

 

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *