• |
ide | kryesore

Mother Jones nuk i ndahet Bashës: U bë pjesë e operacionit rus për të ndihmuar Trump!

Arkiva, Lajme, Të funditPesë vjet më parë, Mother Jones zbuloi një skemë të çuditshme që tronditi politikën shqiptare. Gazetarët Dan Friedman dhe David Corn kanë sjellë të tjera detaje, për historinë ku u përfshi kryetari i PD, Lulzim Basha.

Nga DAN FRIEDMAN dhe DAVID CORN

Pesë vjet më parë, Mother Jones tregoi një histori që tronditi politikën shqiptare: një kompani misterioze me bazë në Skoci kishte paguar një lobist amerikan të lidhur me republikanët për të ndihmuar një kandidat presidencial në Shqipëri në gjykatën e mbështetjes nga administrata Trump, dhe paratë me sa duket ishin të lidhura me Rusinë. Tani një pjesë e re e enigmës është materializuar.

Në vitin 2017, Nick Muzin, një ish-ndihmës i senatorit Ted Cruz (R-Tex.) i cili u bë një lobist i lidhur mirë dhe shumë i paguar, raportoi në dosjet në Departamentin e Drejtësisë se ai ishte punësuar për të fituar mbështetje në Shtetet e Bashkuara për Lulzim Bashën, kreun e Partisë Demokratike të Shqipërisë (PD) të qendrës së djathtë, i cili atëherë sfidonte kryeministrin aktual të Shqipërisë. Nuk kishte asgjë të pazakontë që një person me ndikim në DC të mbahej nga një politikan i huaj. Por një pagesë prej 150,000 dollarësh për shërbimet e Muzin kishte ardhur nga një burim i çuditshëm: Biniatta Trade LP, një kompani guaskë e regjistruar në Skoci nga dy kompani të tjera guaskë me bazë në Belize.

Biniatta Trade kishte një zinxhir të ndërlikuar marrëdhëniesh korporative. Ato kompani me bazë në Belize u renditën në dosjet e korporatave si oficerë të dy firmave të tjera dhe ato dy kompani kontrolloheshin nga shtetas rusë. Për më tepër, nuk kishte asnjë shenjë publike se Biniatta Trade bëri diçka. Faqja e saj e internetit, e regjistruar nga një banor i Odessa, Ukrainë, përbëhej nga imazhe të aksioneve. Numri i telefonit britanik që rendiste nuk funksiononte. Nuk mund të dallonim për kë apo për çfarë bëhej fjalë. Por lidhjet e korporatave u gjurmuan përsëri në Rusi.

Historia se një person apo entitet në Rusi po përdorte një lobist amerikan për të ndikuar në zgjedhjet në Shqipëri, gjeneroi titujt e faqeve të para në Shqipëri. Mundësia e ndërhyrjes së fshehtë ruse kishte kuptim. Partia e Bashës kundërshtoi qeverinë e kryesuar nga kryeministri Edi Rama, i cili kishte drejtuar Shqipërinë drejt Bashkimit Evropian dhe paralajmëronte rritjen e ndikimit rus në Ballkan. Moska sigurisht që kishte interes që Basha të largonte Ramën.

PD denoncoi artikullin dhe Mother Jones, duke pretenduar se shkrimi denoncues ishte pjesë e një komploti që përfshin filantropistin miliarder George Soros. Përfundimisht, prokurorët shqiptarë e akuzuan Bashën për pastrim parash dhe falsifikim dokumentesh në lidhje me këtë çështje. Kjo ndjekje penale më vonë u pezullua. Polemika u ngrit në mënyrë të çuditshme në rastin e Charles McGonigal, ish-kreut të divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, i cili u deklarua fajtor në shtator për krime që përfshinin pranimin e një borxhi prej 225,000 dollarësh nga një aleat i Ramës dhe më pas urdhërimin e një hetimi të FBI-së për lobimin amerikan.

Vitin e kaluar, një raport i Departamentit të Shtetit mbajti një qëndrim të fortë se pagesa e Biniatta Trade për Muzin ishte pjesë e një operacioni ndërkombëtar të ndikimit klandestin rus. Në një përmbledhje të inteligjencës amerikane, departamenti tha se Kremlini që nga viti 2014 kishte paguar të paktën 300 milionë dollarë për partitë politike dhe politikanët jashtë Rusisë “për të formësuar mjediset e jashtme politike në favor të Moskës”. Një burim i administratës i njohur me raportin i tha AFP-së se Rusia “shpenzoi rreth 500,000 dollarë për të mbështetur Partinë Demokratike të qendrës së djathtë të Shqipërisë në zgjedhjet e 2017”. (Muzin mori gjithashtu një pagesë prej 500,000 dollarësh lidhur me lobimin e tij shqiptar; origjina e këtyre fondeve është e diskutueshme.)

“Ne kemi qenë të qartë në lidhje me shqetësimin tonë në lidhje me aktivitetin e Rusisë për të ndikuar në procesin demokratik në vende të ndryshme anembanë botës, duke përfshirë edhe tonin,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në atë kohë për Mother Jones, në përgjigje të pyetjeve në lidhje me financimin shqiptar.

“Shqetësimi ynë për aktivitetin e Rusisë në këtë drejtim nuk është me ndonjë vend, por me natyrë globale, ndërsa ne vazhdojmë të përballemi me sfida kundër shoqërive demokratike”.

Roli rus në çështjen e lobimit shqiptar, dukej gjithnjë e më i qartë. Por një pyetje kyçe mbeti pezull: kush ishte konkretisht në Rusi pas këtij roli?

Në fillim të këtij muaji, një ekip gazetarësh hetues në BBC, Korporata Transmetuese Seychelles dhe Finance Uncovered zgjidhën një pjesë të misterit. Ata zbuluan se kompania skoceze guaska që paguante për lobimin e Muzin në SHBA për Bashën ishte në pronësi të një banori nga Moska.

Këta gazetarë janë pjesë e një konsorciumi ndërkombëtar që ka punuar përmes Pandora Papers, një grumbull i madh dosjesh të zbuluara nga më shumë se një duzinë firmash të shërbimeve të korporatave, kompani që krijojnë dhe administrojnë firma offshore që ndihmojnë klientët me pasuri të mëdha të lëvizin dhe të fshehin para. Megjithëse u zbuluan për herë të parë në vitin 2021, dokumentet, të cilat përfshijnë pothuajse 12 milionë skedarë, janë ende sekrete.

Ky ekip gazetarësh investigativë gërmuan së fundmi në dokumentet e njërës prej kompanive, dosjet e së cilës janë përfshirë në Pandora Papers: Alpha Consulting. Kjo firmë, me bazë në Seychelles dhe në pronësi të një shtetaseje ruse të quajtur Victoria Valkovskaya, krijon kompani të fshehta offshore për klientët e saj, shumë në ish-Bashkimin Sovjetik, duke përfshirë anëtarë të rrethit të ngushtë të liderit rus Vladimir Putin.

Biniatta Trade ishte ndër kompanitë guackë të krijuara nga Alpha Consulting, e cila përdori struktura komplekse korporative në atë që duket të jetë një përpjekje e qëllimshme për të fshehur pronarët e vërtetë të firmave që sajoi. Brenda Pandora Papers është një marrëveshje private e 28 shtatorit 2018 që listonte një 40-vjeçar moskovit të quajtur Maxim Trofimets si pronar të Biniatta Trade.

Gazetarët që ndoqën këtë histori nuk mësuan pse Trofimets ishte regjistruar si pronar i Biniatta. Por ata vunë në dukje se në LinkedIn, Trofimets e përshkruan veten si drejtor shitjesh në një kompani ruse helikopterësh të quajtur Exclases Holding. Kjo kompani thotë se u shet helikopterë klientëve italianë, duke përfshirë një agjenci të paidentifikuar qeveritare ruse, për kryerjen e “misioneve speciale të sigurisë”.

Dokumentet e zbuluara tregojnë se Alpha Consulting u përpoq të mbante sekret kontrollin e Trofimets mbi Biniatta. Një ligj i vitit 2017 që përpiqet të promovojë transparencë të shtuar midis korporatave skoceze kërkon që firmat e regjistruara në Skoci të zbulojnë pronarët e tyre të vërtetë, ose “personat me kontroll të rëndësishëm”. Më 27 shtator 2017, Alpha deklaroi në një formular se askush nuk kishte një kontroll të tillë mbi Biniatta. Të nesërmen ajo përfundoi në heshtje një tjetër dokument, i gjetur mes morisë së dokumenteve të Pandora Papers ku thuhej se Trofimets kontrollonte kompaninë.

Pasi raporti i Mother Jones mbi Biniatta-n u shfaq në mars 2018, Valkovskaya u zhvendos për të rimarrë pronësinë komplekse të Biniatta-s. Ajo e kaloi kontrollin e kompanisë në firmat e vendosura në Ishujt Marshall. Ato firma të Ishujve Marshall drejtoheshin nga një fondacion i kontrolluar nga pesë drejtorë, të gjithë qytetarë të Seychelles. Në një email drejtuar bashkëpunëtorëve, të cituar nga Finance Undercover dhe mediat e tjera, Valkovskaya shkroi se pronari i Biniatta ishte “një fondacion privat i Seychelles, në të cilin ka pesë këshilltarë” dhe, kështu, nuk kishte nevojë “të deklarohej një person” tek rregullatorët.

Shumëçka mbetet e errët. Dokumentet e sapo zbuluara zbulojnë se një shitës helikopterësh në Moskë drejtonte një kompani skoceze guaskë, që po paguante për lobim në Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar një parti shqiptare që po sfidonte një qeveri të kryesuar nga një kryeministër që mbante një qëndrim kundër Putinit.

Por a ishte Trofimets një maskë për të fshehur burimin e vërtetë të parave që shkuan tek Muzin?

As Trofimets dhe as Valkovskaya nuk iu përgjigjën pyetjeve të Mother Jones. Muzin, i cili tha në 2018-ën se ai besonte se Biniatta ishte një kompani private në pronësi të mbështetësve të PD-së, nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Ky informacion i ri i zbuluar nga Pandora Papers është më shumë provë se pagesa që mori Muzin ishte e lidhur me një projekt të ndikimit rus.

Ky operacion i veçantë ishte pjesë e asaj përpjekjeje më të madhe të fshehur, që përfshinte përpjekjen e suksesshme të Rusisë për të ndihmuar Trumpin të fitonte Shtëpinë e Bardhë në 2016. Ndërsa Trump dhe aleatët e tij vazhdojnë të këmbëngulin se ndërhyrja ruse ishte e gjitha një mashtrim, provat për të kundërtën vazhdojnë të shfaqen./Mother Jones4 Comments

 1. Altin Goxhaj akuzon Sali Berishën se shiti kauzën për kundërshtimin e marrëveshjes për emigrantët me Italinë për një telefonatë me të besuarin e Kryeministres Xhorxhia Meloni.

  Goxhaj shkruan se PD-ja ka shitur Shqipërinë për hallet e veta pas telefonatës së Berishës me zv.kryeministrin e Forca Italia.Pse salihu nuk e ndaloje lulzimen qe e votoje si kryekarin e pd.

 2. Duke lexuar këtë shkrim të publikuar nga Lapsi, duhet të dalim me kungullzionin se investigimet e shumë prokurorëve amerikanë për veprimet korruptive të McKonigalit me Edi Ramën, e shpallja fajtor e të parit , edhe pasi ai e ka pranuar fajin para gjykatës, paskeshin qenë një skenar i sajuar.
  McKonigali duhet të shpallej hero i SHBA që e shpëtoi vendin e tij nga rusët, e po kështu edhe lideri inë global, duhet të marë çmimin Nobël për paqë, që mbrojti Europën e SHBA nga rreziku rus.
  Kundër komunizmit sovjetik , nuk paskeshin qenë partitë e djathta të planetit, po komunistët amerikanë të Mother Jons.
  Agjenti shumë i rrezikshëm i Rusisë, paskej qenë Lulzim Basha që paskej bredhur nëpër Skoci për të gjetur firma ruse që ti japin para për të lobuar për një takim me Donald Trump, presidentin e SHBA që ja paska shitur vendin e tij Putinit.
  Besoj se edhe Çim Pekës nuk do ti shkonte kaq larg fantazia për të “dërmuar” Bashën

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *