• |
ide | kryesore

Alexis Sanchez shpërthen akuzat kundër Federatës së Kilit: “Nga dushet dolën jashtëqitje”

-Instant, Sport
AlexisSulmi i ashpër i Alexis Sanchez ndaj Federatës Kiliane të Futbollit. “Si mund të shkojë përpara një kombëtare si kjo? – gjëmoi sulmuesi i Inter në konferencën për shtyp -. Në stadiumin e Colo Colo në dushet e dhomave të zhveshjes dilnin jashtëqitjet tona. Është një ekip kombëtar apo është një ekip i kategorisë së tretë?”. “Duhet të kuptojmë, studiojmë dhe përjetojmë futbollin. Këtu nuk e dimë se çfarë është futbolli – vazhdoi Sanchez, duke i dhënë zë pakënaqësisë së shokëve të skuadrës -. Vij dhe ka lojtarë që nuk kanë luajtur prej javësh, sepse Kampionati Kombëtar ka ndaluar: organizimi nuk ka qenë shumë i mirë. Ne duhet të kuptojmë dhe të dimë si ta bëjmë këtë gjë”.

“Kampionati kilian nuk mund të ndalet për kaq gjatë. Lojtarët thonë se është një katastrofë – shtoi ai -. Kemi probleme edhe me stadiumet, na pëlqen të luajmë në Nacional. Duke e përdorur atë shkuam në dy Kupa Bote. Në Juan Pinto Durán do të më pëlqente të kisha një tifozeri të nxehtë ose të paktën një dush funksional – specifikoi ai, duke rritur dozat -. Janë tre dushe që nuk funksionojnë dhe duhet të presësh që personi tjetër të bëjë dushqë të futesh ti. Një ekip nuk mund të punojë kështu”.

“Kishte shumë kohë që nuk kisha parë një punë të tilla në kombëtare. Me Kolumbinë ne ishim superiorë dhe më pas Kolumbia mundi Brazilin – vazhdoi Sanchez, duke mbrojtur punën e ish-trajnerit Berizzo -. Jemi katër pikë prapa kryesuesve. Të rinjtë ishin të trishtuar, shumë kanë debutuar me teknikun Berizzo – vazhdoi Alexis -. Ata luajtën në Lojërat Pan Amerikane me një ide të mirëpërcaktuar të lojës. Nuk kishte ndodhur prej kohësh. Por ky është futbolli. Stafi teknik ishte serioz deri në ditën e fundit”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *