• |
ide | kryesore

Misteri i shqiptarit që braktisi furgonin me 300 kg drogë në Francë

Arkiva, Lajme, Të fundit
FrancëNë mes të verës, policia franceze u thirr nga një burrë me banim në Itali, i cili tha se i kishin vjedhur furgonin, të cilin sapo e kishte gjetur në Luc-en-Diois. Në të vërtetë, furgoni ishte i parkuar mirë në sheshin e tregut në fshatin Drôme.

Në brendësi të tij policia gjeti 300 kilogramë marijuanë me origjinë nga Maroku. Policia zbuloi edhe portofolin dhe telefonin e pronarit të furgonit.

Personi i arrestuar në tetor filloi duke e mohuar atë përpara se të tregonte versionin e tij të historisë përpara gjykatës penale të Valences këtë të hënë pasdite. 40-vjeçari shqiptar, i njohur për vjedhjet dhe marrjen e mallrave të vjedhura, ka pranuar të kontrabandojë celularë të vjedhur mes Italisë dhe Francës.

Por janë bagazhet e mbushura me drogë që trafikantët i kërkojnë të transportojë. Ai refuzon, kërcënohet me një armë të përplasur në fytyrë dhe ikën. Si përfundoi furgoni në Luc-en-Diois me ngarkesën e tij brenda? Kjo mbetet ende mister.

Avokati i të pandehurit, Guillaume Fort, theksoi se “lënia e letrave të tij në një furgon plot me drogë tregon qartë se kishte një problem”. Ai fitoi çështjen e tij me një pafajësi për importimin e drogës. Nga ana tjetër, 40-vjeçari është dënuar me 2 vite burg për posedim, transport dhe blerje të lëndëve narkotike.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *