• |
ide | kryesore

Kryeministri i Libanit: Sulmet izraelite vranë gazetarë duhet të hetohet

Lajme, Të funditKatër persona, përfshirë dy gazetarë, janë vrarë në sulmet izraelite në Liban, thonë mediat lokale, ndërsa shkëmbimet e zjarrit janë intensifikuar përgjatë kufirit. Kryeministri i Libanit dënoi “sulmin” në fshatin Tayr Harfa që vrau një reporter dhe kameraman të televizionit Al Mayadeen së bashku me një burrë tjetër. Ushtria izraelite tha se se po shqyrtonte incidentin, për BBC.

Më herët, avionët izraelitë goditën ato që ushtria tha se ishin “celula terroriste” në zonën kufitare si dhe objektiva që i përkasin grupit libanez Hezbollah, i cili ka gjuajtur në mënyrë të përsëritur raketa dhe predha mortajash përtej kufirit që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit. në Rripin e Gazës gjashtë javë më parë.

Al Mayadeen, një kanal televiziv arab me bazë në Bejrut, tha se reporteri i tij Farah Omar dhe kameramani Rabih al-Maamari ishin “shënjestruar qëllimisht” siç raportuan nga Tayr Harfa, një fshat rreth 2 km (1.2 milje) nga kufiri.

“Një avion luftarak izraelit qëlloi dy raketa në vendndodhjen e Farah dhe Rabih”, thuhet në njoftim.
“Farah dhe Rabih sapo kishin përfunduar një transmetim të drejtpërdrejtë në orën 10:00, duke dhënë përditësime mbi bombardimet më të fundit izraelite në Libanin e Jugut.”

Një foto e postuar në mediat sociale dukej se tregonte trupat e gazetarëve në tokë pranë një kamere televizive të djegur, të montuar në një trekëmbësh.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *