• |
ide | kryesore

Drejtoresha e UNICEF: Gaza është vendi më i rrezikshëm në botë për fëmijët

Lajme, Planet
GazaRripi i Gazës është “vendi më i rrezikshëm” në botë për të qenë fëmijë, sipas drejtoreshës ekzekutiv të Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët.

“Më shumë se 5,300 fëmijë palestinezë thuhet se janë vrarë në vetëm 46 ditë. Kjo është mbi 115 në ditë, çdo ditë, për javë dhe javë. Bazuar në këto shifra, fëmijët përbëjnë 40% të vdekjeve në Gaza. Kjo është e paprecedentë. Me fjalë të tjera, Rripi i Gazës është vendi më i rrezikshëm në botë për të qenë fëmijë”, tha drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it, Catherine Russell në një video të mërkurën teksa iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB-së, raporton CNN. Ajo gjithashtu shtoi se UNICEF-i po merr raporte se “më shumë se 1200 fëmijë” mbeten nën rrënojat e ndërtesave të bombarduara ose janë të pagjetur.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *