• |
ide | kryesore

Video/ Kane për rekord: Bayern godet në Këln, Tuchel i pari për një natë

Sport, Video
KaneJava e 12 e Bundesligës hapet me fitoren e Bayern Munich, në atë që ishte një rrotullim i vërtetë. Bavarezët nuk magjepsën kundër Këlnit, duke humbur shumë mundësi. Pavarësisht dominimit në zotërimin e topit, përfundoi vetëm 1-0 kundër të fundit të klasës. Harry Kane vendosi fitoren, që vlen parakalimin momental ndaj Bayer Leverkusen. Anglezi arriti 18 gola në 12 ndeshje dhe mposhti rekordin e Gerd Müller, i cili ishte 17.

KANE, MË MIRË SE GERD MULLER

Tuchel i gëzohet një Harry Kane të zhurmshëm, që e lejon të udhëheqë kampionatin për një natë me 32 pikë. +1 ndaj një Bayer Leverkusen që do të jetë në gjendje të përgjigjet me kundërparakalimin që nesër. Fillimi ishte i gjallë në Allianz Arena, me Choupo-Moting që humbi mundësinë e parë dhe mbrojtësi Hübers shpëtoi Këlnin në dy raste. Miqtë u panë përpara vetëm pas dhjetë minutash, me Neuer vendimtar ndaj Thielmann, ndërsa u ndëshkuan menjëherë. Bayern kaloi në epërsi në minutën e 20′, me goditjen e Harry Kane. Një nga golat më të lehtë, por që vlen edhe një rekord tjetër në Bundesliga për ish-lojtarin e Tottenham. Askush nuk kishte shënuar 18 gola pas 12 javësh, duke tejkaluar një ekselent të turneut si Gerd Müller (17).

Lexo më tej: Kane nuk po gjen shtëpi në Gjermani: anglezi i Bayern ndërkohë shpenzon 11.500 euro natën për hotelin

Bayern dominoi, por nuk arritën të dyfishonin epërsinë. Schwäbe ishte vendimtar në dy raste. Në pjesën e dytë, Sané ishte sërish i rrezikshëm, por pa e gjetur rrjetën. Edhe Kane shpërdoroi, ndërsa Laimer mbrojti fitoren e Bayern. Përveç një traverse nga Coman, nuk pati mundësi të mëdha shënimi dhe Tuchel mund të festojë fitoren 1-0. Skuadra e tij do të kishte merituar më shumë, por për një natë do të kryesojë Bundesligën. Këlni mbeti i fundit me gjashtë pikë, së bashku me Union Berlin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *