• |
ide | kryesore

Euro pikiatë/ Banka e Shqipërisë e pafuqishme përballë parasë kriminale

Arkiva, Kryesore, Lajme
sejkoNjë raport i Komisionit Ekonomik në Kombet e Bashkuara e ka cilësuar Tiranën si një nga shtatë kryeqytetet kryesore europiane me nivele të larta të papërballueshmërisë së blerjes së një banese. Për t’u nënvizuar në këtë analizë për strehimin, raporti i OKB-së shprehej se rritja e çmimeve mund të jetë ndikuar nga pastrimi i parave.

“Deri në 32 për qind e pronave rezidenciale dhe komerciale të shitura në gjashtëmujorit të parë të vitit 2021 janë blerë nga jorezidentë; pastrimi i parave ndoshta ka qenë një faktor kontribuues i rritjes së çmimeve në Tiranë dhe në zonat bregdetare” thuhet në raportin e dedikuar për Shqipërinë.

Paratë e pista të krimit që pastrohen në ndërtime në Tiranë kanë qenë shpesh objekt i raporteve të huaja, por këtë vit ka ndodhur edhe një fenomen tjetër që i dedikohet kriminalizimit të ekonomisë: luhatja e shpejtë e vlerës së euros dhe lekut në kursin e këmbimit.

Lexo edhe: Rënia e Euros/ Kush janë fituesit dhe humbësit më të mëdhenj?

Lexo edhe: Rritja e çmimeve të banesave/ Raporti i OKB: Pastrimi i parave faktor kontribuues

Gjatë muajve të verës, kur euro arriti një zhvlerësim të paprecedent, Banka e Shqipërisë u detyrua të forconte masas për të zbutur efektet negative në ekonomi. Nga 160-220 milionë euro që kishte planifikuar të blinte nga tregu i brendshëm, vendosi të shtonte edhe 80 milionë euro të tjera, duke e çuar kufirin në 300 milionë euro.

Vendimi u mor pasi euro shkoi thuajse 1 me 1 me lekun, duke shtuar humbjet tek kompanitë eksportuese, duke shtuar pagesat e kredive me lekë apo duke zhvlerësuar vlerën e parave të emigrantëve.

Në një shpjegim që bënte për këto luhatje, guvernatori Gent Sejko thoshte se zhvlerësimi i euros ishte pasojë e 1) fluksit të turistëve që u dyfishuan këtë vit, 2) si pasojë e parave që sillnin emigrantët dhe 3) si pasojë e investimeve të huaja.

“Kemi rritje të të ardhurave të hyra nga turizmi që thuajse është dyfishuar, nga investimeve direkte. Kemi blerje të pasurive të patundshme dhe rritje të remitancave. Këto 3 kanale kanë burime të mjaftueshme hyrjesh në valutë të huaj, kryesisht në euro” thoshte Sejko gjatë verës.

Shpjegimi i guvernatorit përputhet edhe me atë të qeverisë. Edhe ish-ministrja e financave, Delina Ibrahimaj rendiste të njëjtat arsye për zhvlerësimin e euros, duke e vënë theksin tek numri i lartë i turistëve që kishin ardhur në vendin tonë.

Por javët e fundit të nëntorit, euro pësoi një ulje të shpejtë që nxjerr bllof jo vetëm shpjegimet e burokratëve, por edhe masat që mori Banka e Shqipërisë. Këtë të premte euro u këmbye me 101 lekë, ndërsa dita-ditës vlera e saj po kap ato të korrikut dhe të gushtit.

Çështja është që tashmë sezoni turistik ka mbaruar. Justifikimi për numrin e lartë të turistëve nuk qëndron, ndërsa Banka e Shqipërisë po rezulton e pafuqishme të frenojë fenomenin. Kjo nuk është rastësi. Pastrimi i parave të pista është tabu për Sejkon, që nuk ka guxuar ndonjëherë të dalë jashtë vijave të kuqe që ia ka caktuar qeveria.

Një shpjegim më real i këtyre luhatjeve të kursit të këmbimit duket ai që bëjnë tregtarët eskportues, të cilët e kanë ndjerë në xhepat e tyre humbjen e parave nga zhvlerësimi i euros. Sipas tyre, forcimi i lekut nuk kishte asnjë lidhje me zhvillimin ekonomik apo me investimet e huaja dhe prurjet e emigrantëve, por me paratë e krimit që hidhen në treg për t’u pastruar.

Në një letër që i dërguan Bankës Botërore, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe BERZH-it ata ankoheshin se “Luhatjet e mëdha dhe të përkohshme që dëmtojnë rëndë eksportuesit dhe turizmin duket se ndikohen edhe nga paratë informale apo kriminale në ekonominë shqiptare, kryesisht në pasurinë e paluajtshme dhe bizneset fitimprurëse”.

Qeveria Rama ndërmori hapa konkretë që t’i hapte rrugë fluksit të parave që shqiptarët mbajnë jashtë vendit nëpërmjet një projektligji për amnistinë fiskale. Por nisma, që do t’i lejonte çdo emigranti të sillte në Shqipëri deri në 2 milion euro, është kundërshtuar fort nga ambasadorët e huaj dhe për momentin po mbahet pezull.

Përveç eksportuesve, një shtresë tjetër që dëmtohet nga zhvlerësimi i euros janë edhe ato familje që ndihmohen nga emigrantët shqiptarë, pasi dërgesat e tyre humbin vlerë. Rreth 26% e familjeve shqiptare jetojnë plotësisht ose pjesërisht nga dërgesat e emigrantëve dhe janë prekur ndjeshëm nga forcimi i lekut./Lapsi.al13 Comments

 1. Guvernatori eshte nje lepires bythe i qeverise, njesoj sic ja lepiu bythen Argites qe tja conte emrin Nishatit per tja derguar emrin ne kuvend per guvernator. Edhe pse u propozua nga e “djathta”, cuditerisht mazhoranca e “majte” e votoi, sic duket ja kishte shitur bythen Rames ne advance. Tipik i nenpunesit shipetar, nje person pa integritet, ne tere karrieren e tij ja ka lepire bythen eprorit dhe ka shtyp me kembe vartesit.

 2. Aldo Bumçi me numër rendor 51 dhe Shkelzen Berisha me numër 52 të cilët sipas kalendarit të seancave, pritet të paraqiten në gjykatën e posaçme më 14 dhjetor.

  Bumçi dhe Berisha janë pyetur edhe gjatë hetimeve paraprake në lidhje me faksin me shënimin “për Shkelzenin”, ndërkohë që SPAK, dyshon se djali i ish-kryeministrit ka pasur takime me ministrat para dhe telefonata menjëherë pas shpërthimit në Gërdec.Mos harro o shpellkar qe kursimet ne euro e lek nga shqiptaret ne 2023 jane ne miliarda euro nga nje vit me pare

 3. Për Sali Berishën marrja e PD nuk ka qenë objektiv, por ka qenë përpjekje për të krijuar një proces ilegjitim.

  Nëse Berisha donte të merrte Partinë Demokratike, ai mund ta merrte atë lehtësisht më 18 dhjetor të vitit 2021, në Kuvendin e thirrur nga Lulzim Basha. Shkonte aty bashkë me njerëzit e tij duke mos bërë Kuvend paralel në stadium dhe e merrte partinë.

  Nuk e bëri atë se në fakt atij nuk i duhet thjesht marrja e PD. Ajo nuk i vlen për asgjë. Logoja e PD dhe vula e saj nuk janë kurrfarë mbrojtje për Sali Berishën dhe familjen e tij.

 4. FOTO: Pamjet tronditëse të Trebickës së vrarë, baxhanaku i Berishës në morg, tabulatet e celularit të Shkëlzenit, fakset e Aldo Bumçit. GËRDECI siç nuk e kemi lexuar kurrë!

  1. Të gjithë ata tipa që Berisha i ka vënë në shumë pozicione të rëndësishme asnjëri nuk i ka shërbyer vendit të punës. Të gjithë i shndërruan në abuzues duke qenë në harmoni me të korruptuarit socialistë e sidomos me rilindjen e Ramës!!

 5. Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU

 6. Estimuluar 100 per 100 nga edi rama.Po pse ky mbivlersim i lekut ndaj monedhave te huaja.Prodhimi i pergjithshem bruto ne shqiperi eshte 0,atehere si konkuron vlera e lekut me monedhat e huaja.Buxheti i shtetit krijohet nga huajat monetare ,qe qeveria mer cdo vite,remitancat e ardhura nga emigrantet,nga krimi shqiptar i droges emigracionit,prostitucionit,nga vjedhjet e tmershme ,qe hajdutet shqiptare kryejne ne europ,ndaj familjeve te huaje ne ato vende ku jetojne,paraja e thithur nga shqiptaret,ne pune te zeze .E gjithe kjo valut futet ilegalishte ne shqiperi dhe pranohet korruptivishte nga shteti shqiptare dhe bangat shqiptare ,pa asnje kontroll financiar te veprimtarise se tyre financiare.Te gjitha keto valuta kthehen ne ivestime informale,kryesishte ne pasurite e patundeshme private,si gradacela,vila,apartamente banimi.etj nga edi rama,veliaj kopola shteterore e larte e rilindjes,pronaret e medjave ne sherbim te qeverise,si dhe jo pak ata perendimore ,qe kane patur punera shteterore nga vendet e tyre ne shqiperi,qe duke pare realitetin korruptiv te administrates rama,jane futur dhe ata si te babzitur,me para korrupsioni te dhena direkt si ryshfet nga rama-veliaj dhe ministrat e tij per te lobuar ne interes te pushtetit korruptiv te tyre dhe kane ngritue bizneset e tyre dhe jane po ashtu pjese e bizneseve me ramen veliajn dhe kupolen e larte shteterore te rilindjesTe gjitha keto ndertime kryen nga nje fuqi puntore vendase apo dhe emigrante te botes se katert a te peste,qe vijne nga vendet e afrikes,azise ,nga venbet e luftes dhe zise se urise dhe varferise ekstreme dhe paguhen shtazerishte dhe te stimuluar ne ekstrem nga rama dhe rregjimi i tij sa brutal aq dhe cnjerezor,me nje pagese nen pagen ekstreme minimale qe ndodhet ne europ.Bllokimi qe rama ju ben parave te pensionistave ndermjet drejtorave te postes shqiptare,qe ju nxin jeten pensionisteve,ti detyrojne te kerkojne monedhe te huaj nga familjaret e tyre ,qe jetojne ne bote,si dhe nderprerjet dhe sorollatjen ,qe ju bejne familjeve dhe personave invalide qe marin nje asistence qesharake qe su del as per buke thate. [ SHUME KRIME PO BEN O RAMA ME KETE SHTRESE TE POPULLSISE SONE KAQ TE VUAJTUR DHE MASAKRUAR ]Te gjitha keto ndertime behen me materiale poyjuajse 90 perqind te eksportuara nga jashte vendit.Per te blere keto mallra ne eksporte kerkohet qe paraja lek ne duart e tyre te Kthehet ne monedhat e huaja.Kerkohet te futet dhe te blihet nje monedhe e huaj aq e madhe sa me parat ne lek te buxhetit shqiptar nuk perballohet.Atehere ketu futet hileja e cvleresimit te monedhes se huaj.Gjithe ajo monedhe e huaj qe futet ne shqiperi nga faktoret ,qe permenda me larte,nuk eshte e mjaftushme ,po rama dhe veliaj,si kucedra te pangopura te thithjes se ketyre monedhave te huaja,me sa mjeshteri ,aq dhe poshtersi krijojne dhe organizojne eventimente kulturore,artistike dhe kombetare ne thonjeza kjo per te prure me mijra emigrante qe te mbushin hotelet dhe motelet e tyre dhe te japin me qira ,me cmime maramendese ku nje nate ka aritur cmimi katastrofik edhe 1000 euro ,si dhe cmimet katastrofike te ushqimeve ne restorantet e tyre,thithin miljona euro.E pra te gjitha keto ,pra jane shkaku i cvleresimit te monedhave te huaja nga leku i vampirit vrases rama -veliaj dhe kupoles shtazarake te tyre ne administraten e shtetit shqiptare.Nje popull qe shpetimin e tij e gjen te emigrimi,nuk e meriton te kete shtet dhe flamur te tije.Dhe kete do ja beje i paatdheu rama Dhe shume shpejte do e realizoje.Rama do jete monarku i nje populli afrikan dhe aziatik,qe po mbushin shqiperine.Do vije nje koh ku ashtu si ne peralla flitet per qyteterime te zhdukura nga natyra,do thuhet qe ne kete pjese te adriatikut dhe ballkanit ,kane jetuar nje popull i bardhe,qe u zhduk nga nje meteor dhe me pas u popullua nga skllever te ardhur nga vendet e botes se peste te afrikes dhe aziseKu ketij meteori i shpetoi vetem monarku i atij vendi ku disa e quanin edvin kristaq rama,disa e quanin edi xhorxh soros.

 7. nuk ka ndodhur kurrë në historinë e njerëzimit që ndryshimi të vijë nga të moshuarit. Ndryshimin e sjell rinia, studentët. Ndaj mblidhni mendjen dhe pajtohuni me fatin. Nuk jeni brezi i djegur, jeni fëmijët e baballarëve që mbajnë përgjegjësi për djegien e shpresës për ne… e fatkeqësisht me gjasë dhe për fëmijët tanë! #jenongrata”, shkruan Desada Metaj ne rrjetet sociale.Shko te salihu o morr i kuq cecen se kishte karrike bosh ne sallen o kongresit te foltores

 8. ky kafsha eshte ekonomist politik sa e ka rogen ,…..ky plehra qe derdellit per hesap te vet dhe nuk sqaron renien e euros, buxheti shkon per pagat e majme te tyre pastaj cfare mbetet shkon per pensionet e prinderve te komentuesve patronazhiste , hapu dhe e futi brenda me kuc e mac

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *