• |
ide | kryesore

“Mund të shkonte më mirë”. Spalletti ankohet për shortin, Buffon për Shqipërinë: “Duhet ta kapim me pinca”

Sport
SpallettiItalia e ka njohur rrugën e saj në fazën finale të Euro 2024 që përfshin ndeshjet – sipas rendit kronologjik – kundër Shqipërisë, Spanjës dhe Kroacisë. Një grup i komplikuar nga prania e njëkohshme e Spanjës dhe Kroacisë me të cilën Spalletti duhet të përballet duke filluar nga 15 qershori në Dortmund kundër Shqipërisë së Sylvinho: “Mund të kishte shkuar më mirë – komentoi Spalletti -. Të qenit në vazon e katërt ka këtë përfundim, por ne jemi Italia dhe ne do t’i luajmë të gjitha ndeshjet me krenari”. Për kundërshtarin e parë, kuqezinjtë fqinjë: “Është e vështirë të bësh parashikime tani, duhet të shohim se si do të arrijnë skuadrat në qershor, por grupi është sigurisht i vështirë”.

Në rrugën e italianëve, ashtu si të kuqezinjve janë edhe Spanja dhe Kroacia: “Shumë do të varet nga niveli ynë i gjendjes në qershor dhe si do të arrijmë të zhvillojmë përgatitjen tonë gjatë periudhës në të cilën nuk do të jemi bashkë, edhe për sa i përket marrëdhënieve me lojtarët tanë. Kroacia është gjithashtu një ekip ekspert i fortë, sigurisht një ekip kombëtar i nivelit të lartë”.

Lexo më tej“Mungon vetëm Brazili dhe Argjentina”: Sylvinho nuk e humb humorin nga shorti e tregon bisedën me Spalletti

Ndeshja kundër Spanjës tashmë është bërë zakon: “Ata që e duan këtë sport duhet të kenë shije për përballje dhe për të luajtur ndeshjen – vazhdoi Spalletti për Rai -. Brenda një ndeshje ka momente të ndryshme në të cilat skuadra duhet të ketë qëndrime të ndryshme. Na duhet të mbrohemi herë përpara zonës dhe herë të tjera kur do ta bëjmë më pak. Synimet tona do të jenë gjithmonë futbolli sulmues”.

BUFFON: “SHQIPËRIA PROBLEM PËR TË GJITHË”

Kreu i delegacionit italian, Gianluigi Buffon tregoi optimizëm në Hamburg kur komentoi shortin e grupeve të fazës finale të Euro 2024: “E parashikueshme që grupi të ishte i vështirë – komentoi ai për Rai-, por ne kemi shanset tona. Më kujton grupin e vitit 2012”.

Për kundërshtarët e tij Buffon konfirmon: “Ndoshta Spanja dhe Kroacia janë teknikisht më të fortë se ne. Por për sa i përket unitetit të grupit, nuk e di se sa skuadra mund të thuhet se janë më të mira se Italia. Është më mirë të përballemi me Shqipërinë menjëherë. Por do të duhet ta marrim me pinca, sepse do të jetë problem për të gjithë”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *