• |
ide | kryesore

Susan Sarandon kërkon falje publike pas komentit për hebrenjtë

Paparazzi, SliderSusan Sarandon ka kërkuar së fundmi falje rreth komentit të saj të diskutueshëm për hebrenjtë në një tubim të fundit pro Palestinës në qytetin e Nju Jorkut.

Fituesja e Oskarit u kritikua ashpër pasi ajo tha më 17 nëntor se populli hebre “po shijon se si është të jesh mysliman në këtë vend, aq shpesh i nënshtruar  ndaj dhunës” pas rritjes globale të sulmeve antisemite për shkak të  luftës Hamas-Izrael.

“Ky formulim ishte një gabim i tmerrshëm, pasi nënkupton se deri vonë hebrenjtë kanë qenë të panjohur ndaj persekutimit, kur e kundërta është e vërtetë”, tha Sarandon në një deklaratë në Instagram të premten.

Më pas ajo renditi disa nga aktet e tmerrshme të dhunës që u është dashur të durojnë hebrenjtë si “gjenocidi në Evropë” dhe “të shtënat në Pemën e Jetës në Pittsburgh”.

“Më vjen thellësisht keq që e pakësova këtë realitet dhe i lëndova njerëzit me këtë koment”, shtoi Sarandon. “Unë do të vazhdoj angazhimin tim për paqen, të vërtetën, drejtësinë dhe dhembshurinë për të gjithë njerëzit.”

Komentet  në postimin e saj u çaktivizuan por shumë njerëz erdhën në rrjetet sociale për të reaguar ndaj faljes së saj – dhe shumica nuk e pranuan atë.

Një person shkroi në Twitter: “Iu deshën DY JAVË për të kërkuar falje? Jo. Mund të kishte qenë kuptimplotë nëse do të lëshohej brenda një ose dy ditësh. Dy javë – duket sikur ose i kanë bërë presion për të kërkuar falje ose antisemitizmi është një mendim i mëvonshëm për të. Një tjetër ra dakord, “Susan shumë vonë. E dinit se çfarë po bënit. Ti e dije saktësisht se çfarë po thoshe.”/Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *