• |
ide | kryesore

Zbulohet spiuni i ri në Formula 1, Toto Wolff akuzohet për lojë të dyfishtë: “Një bombë me sahat”

Sport
totoKampionati Botëror i Formula 1 më pak i luftuar në histori është arkivuar me një tjetër sukses për dominuesin Max Verstappen e Red Bull. Por pikërisht teksa Cirkusi i madh po përgatitej për pushimet përpara se të kthehej në punë për sezonin e ardhshëm, ka ardhur lajmi bombë. Akuzat e disa drejtues ekipesh shkund paddock në F1. Edhe një herë është prania e një spiuni të supozuar, që favorizon një ekip të caktuar, që alarmon Formula 1. Por, ndryshe nga sa ka ndodhur në të kaluarën, këtë herë dyshimet nuk kanë të bëjnë me dikë në nivelet më të larta të FIA-s (siç ndodhi vitin e kaluar me nominimin e sekretares së përgjithshme të përkohshme për motorsportin e ish-drejtueses së Mercedes Shaila-Ann Rao), por me një nga njerëzit më të shquar në paddock, përkatësisht drejtori i ekipit të Mercedes Toto Wolff.

Akuzat e rënda ndaj drejtuesit austriak filluan si thashetheme pas emërimit të gruas së tij Susie në krye të Akademisë F1 të sapoformuar (seria e rezervuar për femra nën kujdesin e Liberty Media dhe Formula One Group). E tani, pas artikullit që u shfaq në numrin e fundit të Revistës Business F1, janë bërë të njohura për publikun.

TRE TEAM PRINCIPAL AKUZOJNË WOLFF

Tre drejtorë ekipesh, të cilët mbetën anonimë, në fakt kanë lëshuar deklarata të ashpra në lidhje me këtë situatë. Ata akuzojnë efektivisht Toto Wolff se ka vepruar si spiun në paddock, duke treguar gjithçka që thuhet në takimet e ekipit tek ata që, në fakt, menaxhojnë Formula 1 për të marrë përfitime në këmbim.

Lexo më tej: Në këmbë mbi RB19, Max Verstappen feston Botërorin e tretë radhazi: “Tre herë kampion, fantastike

“Nëse shkojmë të bëjmë një takim të brendshëm privat, atëherë gjithçka që thuhet përfundon në tryezën e Greg Maffei (CEO i Liberty Media, red.) sepse Toto i tha gruas së tij, e cila nga ana e tij i tha Stefano Domenicalit (CEO i Formula 1 Group, red.), i cili i tha Greg Maffeit. Domenicali e di se çfarë thamë ne pas 30 sekondash”, tha një nga drejtuesit e ekipit, i cili mbeti anonim, për revistën britanike. “E informacioni rrjedh në të dy drejtimet, kështu që si ai edhe ata marrin një përfitim”, shtoi ai më pas, duke akuzuar efektivisht Toto Wolff se po luan një lojë të dyfishtë për të marrë përfitime për veten dhe ekipin e tij.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *