• |
ide | kryesore

OKB: Situatë apokaliptike në Gaza, njerëzit nuk kanë vend të sigurt për t’u strehuar

Lajme, Planet
GazaZyrtarët e lartë në Kombet e Bashkuara po paralajmërojnë për një situatë “apokaliptike” në Gazën e shkatërruar nga lufta, ku “nuk ka vend të sigurt për të shkuar” për civilët, pasi lufta e Izraelit me Hamasin po përhapet në jug, ku shumë prej tyre kishin kërkuar më parë strehim.

“Sa herë që mendojmë se gjërat nuk mund të bëhen më apokaliptike në Gaza, ato ndodhin”, ka thënë Martin Griffiths, zyrtari më i lartë i ndihmës emergjente të OKB-së, në një deklaratë të hënën, shkruan CNN. “Njerëzit janë urdhëruar të lëvizin përsëri,… të detyruar të bëjnë një zgjedhje tjetër të vështirë. Një mospërfillje e tillë flagrante për njerëzimin duhet të ndalet”, tha ai.

Ndërkohë, numri i civilëve që po vriten në Gaza “po rritet me shpejtësi”, tha kreu i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinë (UNRWA). Të paktën 15,899 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori, duke përfshirë më shumë se 375 në 24 orët e mëparshme, tha të hënën një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Izraeli ka intensifikuar bombardimet e tij ajrore në jug të Gazës në ndjekje të grupit militant palestinez Hamas dhe tha gjatë fundjavës se do të zgjerojë operacionet tokësore në të gjithë territorin.2 Comments

  1. KUSH MENDON SE ANGAZHIMI NE PADREJTESI ESHTE QARTESI GJALLERI SIGURI ZGJILLJE SHPRES SHPETIM MAQE FITIM E SIGUROJ ME QIND PERQIND PAFUNDESISHT SE E KA NGATRRU ME TE VERTETEN NDOLLET NE VETZHGENJIM POR NE FAKT KOT SHPRESON SUKSES thotë:

    ZHVILLIMI I CDO GJEJE QE KA EMRIN E KEQE PER SHUMICEN,DHE E MIR PER PAKICEN ,DUKE QEN QE SHUMICA PERMBAN DOBIN NE ESENC DHE PAKICA DEMIN ,ATEHER ESHTE E QART QE PAKICA SI SHKAKTARE NUK KA SHPETIM CFARDO QE TE BEJN , MENDOJENI SI TE DESHIRONI NGA CFARDO KENDVESHTRIMI , JENI VEN TOTALISHT KUNDER VETES ,ME MOS ANGAZHIM NE MENYREN SI JAN KRIJUAR TE FUNKSIONOJN ZGJILLJET ,JU SMUND TE SHPIKNI AS ORJENTOJNI ZGJILLJE QE NUK KAN BAZ KRIJIMI ORJENTIMI FUNKSIONI HAKU BESUSHMERIJE SEPSE AS NUK JENI KRIJUES APSOLUT DHE AS QE NUK I KENI ATO FUQI DHE MUNDESI, FATKEQESI PER TE GJITH ATO QE TASHME JAN RRESHTUAR KUNDER VULLNETIT VET ,PA NEVOJ ,UROJ TE RIVLERSOJN QENDRIM DHE NDRYSHOJN MENJEHER , TI KTHEHEN NATYRES SE PASTER NJERZORE ME HAK SI PERVETEN TE SHOHIN DHE TJERET JO NATYRES DJALLEZORE DHE PERFUNDOJNE NE VETSHKATRRIM ,KETU DO JEMI DHE GJITH DO BINDEMI QE NUK JAN KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE ASGJE SIC DESHIROJME NE NJERZIT DHE KENE SUKSES VECSE SIC E KA ORJENTU KRIJU I MADHI ZOT TE FUNKSIONOJNE ZGJILLJET SUKSESET PER ANGAZHIMET QE KEMI NE JETEN TONE ,O NJEREZ MOS PROVOKONI DURIMIN E ZOTIT BOTNAVE MOS PROVOKONI ,KOT PANEVOJ ASGJE QE TASHME ESHTE E DITUR FILLIMI DHE FUNDI PERSHKAK SE I MADHI ZOT E KA KRIJU DHE ORJENTU KESHILLU DHE NDALU

  2. Partneret kriminel dhe Sasist Evropian qe bejne gjoja sikur qajne per civilet ne Ukraine por nga Ana tjeter mbeshtesin izraeelin me cdo gje per te bere genocid bdaj Palestinezeve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *