• |
ide | kryesore

Pse ndihemi kaq nervozë për postimet tona në rrjetet sociale?

Arkiva, Stil, Të fundit
postimetA keni ndjerë ndonjëherë një ndjenjë nervozizmi teksa zgjidhni foton perfekte për Instagram? Mediat sociale janë në kulmin e tyre këto ditë dhe është e vërtetë që pranimi tani vjen – në shumicën e rasteve – pas një markimi të gjerë të rrjeteve sociale .

Sot, Instagram ka më shumë se 2 miliardë përdorues në ditë në mbarë botën. Dhe për të ardhur te krahasimi i mëparshëm midis Facebook në epokën e 2007 për shembull me epokën e Instagramit në vitet 2022, sipas një studimi të publikuar në revistën Psychology Of Popular Media Culture, përdorimi i tepërt i Instagramit mund të shkaktojë që gratë midis 18 dhe 35 vjeçare të kenë simpotoma të depresionit, probleme të vetëbesimit, ankth të përgjithshëm dhe fizik dhe pakënaqësi trupore.

Truri ynë është pushtuar nga një rrymë e vazhdueshme imazhesh të kuruara në mënyrë perfekte, kështu që kur vjen puna për të postuar veten, ne ngrijmë. Por çfarë ndiejmë realisht pikërisht në atë moment kur shkojmë për të postuar dhe pse?

“Ne jetojmë jetën tonë në internet, të lidhur me çdo pëlqim”.
Në epokën e ndikuesve pa të meta, trupave të mrekullueshëm dhe fytyrave të lezetshme, është e natyrshme dhe e natyrshme të ndiesh pak siklet duke parë rrudhat, aknet etj. Por a ka vërtet kuptim? Por nuk është ashtu, thjesht truri ynë funksionon në një mënyrë si algoritmi i Instagramit.

Sa më e bukur, aq më shumë pëlqime. Sa më i lumtur të dukeni në fotot tuaja, aq më shumë pranim. Stresi që përjetojmë sa herë shohim një fytyrë në Instagram dhe e krahasojmë me tonën është i pafund dhe po, në botën tonë mendore sa herë që diçka e tillë prishet.

Pra, nëse po pyesni veten pse ndiheni kaq të shqetësuar kur jeni gati të postoni një foto, kjo është për shkak se po krahasoni veten në mënyrë të pandërgjegjshme dhe prisni të merrni pranim – gjë që sipas standardeve shoqërore e dini se nuk do ta merrni.

Si mund ta ndalojmë dhe ta shijojmë aplikacionin si një vend për të ndarë foto të jetës sonë dhe për të mos konsumuar emocione negative?
Sipas terapistes dhe këshilltares Kemi Omijeh , Instagram prek impulsin tonë njerëzor. “Ne jemi qenie sociale që kërkojmë lidhjen me njëri-tjetrin dhe mediat sociale na kanë dhënë kënaqësinë e menjëhershme të lidhjes në formën e një pëlqimi ose një ndjekjeje.”

Egoja jonë merr një nxitje të vogël psikologjike me çdo pëlqim dhe ne e përsërisim procesin pa pushim për të marrë atë nxitje. Kjo është arsyeja pse mediat sociale mund të bëhen problematike.

Është e lehtë të harrohet se ne kemi kontrollin e asaj që postojmë.
Elysee Desai , trajner dhe hipnoterapist, beson se mënyra më e mirë për t’iu qasur ankthit tonë në Instagram është të kuptojmë se çfarë do të thotë në të vërtetë “frika” për ne.

“Dy frika të zakonshme janë të mos jesh mjaftueshëm i mirë dhe të mos pëlqehesh”, thotë Desai. “Për ta kapërcyer këtë, provoni të shkruani në një ditar për të kuptuar se nga vjen ky besim dhe kuptoni se si kjo ndjenjë po ju pengon të postoni.”

T’i japim kaq shumë kuptim çdo gjëje që postojmë në Instagram është një mënyrë e sigurt për të rritur ankthin tonë, kështu që është e rëndësishme të mbani mend se ajo që shohim në internet është vetëm një pjesë e vogël e historisë sonë të jetës. Ne nuk jemi fotot tona në rrjetet sociale dhe sa më mirë ta futim atë, aq më mirë për ne.

Bëni pushime dixhitale, dilni jashtë botës në internet dhe kujtojini vetes se mediat sociale janë vetëm një fotografi. Ata nuk ju përcaktojnë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *