• |
ide | kryesore

Google zgjidh padinë për privatësinë e përdoruesve

StilGoogle ka rënë dakord të zgjidhë një padi në SHBA i cili pretendon se kompania ka pushtuar privatësinë e përdoruesve duke i gjurmuar ata edhe kur  ishin duke shfletuar në “modalitetin privat”.

Gjykatësja e qarkut amerikan, Yvonne Gonzalez Rogers vendosi një gjyq të planifikuar për çështjen në pritje në Kaliforni të enjten, pasi avokatët thanë se kishin arritur një zgjidhje paraprake. Kushtet e marrëveshjes nuk u zbuluan. Megjithatë, avokatët pritet të paraqesin një zgjidhje zyrtare për miratimin nga gjykata deri në shkurt 2024.

Padia, e cila u ngrit nga firma ligjore Boies Schiller Flexner në vitin 2020, pretendonte se Google kishte gjurmuar aktivitetin e përdoruesve edhe kur ata vendosën Google Chrome në modalitetin “Incognito” dhe shfletuesit e tjerë në “modalitetin privat”.

Ai shtoi se Google nuk mund të “vazhdonte të angazhohej në mbledhjen e fshehtë dhe të paautorizuar të të dhënave nga pothuajse çdo amerikan me një kompjuter ose telefon”.

Modaliteti i fshehtë brenda shfletuesit Chrome të Google u jep përdoruesve mundësinë për të kërkuar në internet pa u ruajtur aktiviteti i tyre në shfletues ose pajisje. Por faqet e internetit të vizituara mund të përdorin mjete të tilla si Google Analytics për të gjurmuar përdorimin.

Google është përballur së fundmi edhe me padi të tjera që sfidojnë praktikat e saj të kërkimit dhe reklamimit dixhital. Në fillim të këtij muaji, gjigandi i teknologjisë tha se do të paguante 700 milionë dollarë për të zgjidhur një padi të ngritur nga një grup shtetesh amerikane që akuzuan Google për shfuqizimin e konkurrencës në Play Store në pajisjet Android./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *