• |
ide | kryesore

New York Times padit Microsoft dhe OpenAI për të drejtat e autorit

StilOrganizata amerikane e lajmeve New York Times po padit pronarin e ChatGPT OpenAI mbi pretendimet se e drejta e tij e autorit ishte shkelur për të trajnuar sistemin.

Padia, e cila gjithashtu përmend Microsoft si të paditur, thotë se firmat duhet të mbahen përgjegjëse për “miliarda dollarë” dëmshpërblim.

Në padi thuhet  se “miliona” artikuj të botuar nga New York Times janë përdorur pa lejen e saj për ta bërë ChatGPT më të zgjuar dhe pretendon se mjeti tani po konkurron me gazetën si një burim informacioni i besueshëm. Ai pretendon se kur pyetet për ngjarjet aktuale, ChatGPT ndonjëherë gjeneron “fragmente fjalë për fjalë” nga artikujt e New York Times, të cilat nuk mund të arrihen pa paguar për një abonim.

Sipas saj, kjo do të thotë që lexuesit mund të marrin përmbajtjen e New York Times pa paguar për të – që do të thotë se po humbet të ardhurat nga abonimet si dhe klikimet nga reklamat nga njerëzit që vizitojnë faqen e internetit.

Ai dha gjithashtu shembullin e motorit të kërkimit Bing – i cili ka disa veçori të mundësuara nga ChatGPT – që prodhon rezultate të marra nga një faqe interneti në pronësi të New York Times, pa u lidhur me artikullin ose pa përfshirë lidhje referimi që përdor për të gjeneruar të ardhura.

Padia, e paraqitur të mërkurën në një gjykatë federale në Manhattan, zbulon se New York Times iu afrua pa sukses Microsoft dhe OpenAI në prill për të kërkuar “një zgjidhje miqësore” mbi të drejtat e autorit./Lapsi.al

 

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *