• |
ide | kryesore

Ministri Balla flet sërish për Ervis Martinajn

Arkiva, Lajme
BallaMinistri i Brendshëm Taulant Balla mbajti sot një konferencë me gazetarët e kronikës, ku paraqiti bilancet e vitit që lamë pas, dhe muajve që ai është në drejtim të këtij dikasteri.

Në mesin e shumë pyetjeve, gazetari i News24, Igli Çelmeta u ndal tek një çështje që vijon të mbetet mister, ajo e “mbretit të kumarit”, Ervis Martinaj.

Ai iu drejtua Ballës duke i thënë se edhe pse kreu i qeverisë i kishte vendosur Drejtorit të Policisë afat 100 ditë për zbardhjen e ngjarjes, kanë kaluar mbi 350 ditë, dhe ende nuk ka asnjë informacion. Balla u shpreh se vijon të mbetet mister i pazgjidhur fati i Ervis Martinajt, por shtoi se policia ka shumë informacione, por ende nuk ka një tablo të qartë në mënyrë që të dalë dhe të flasë për publikun.

Gazetari: Në 7 shtator, 2022, Kur Muhamet Rrumbullaku mori drejtimin e Policisë, kryeministri Edi Rama i kërkoi afat 100 ditë për të zbuluar fatin e Ervis Martianjt. Nga skadimi i këtij afati kanë kaluar 384 ditë, ndërkohë ju keni në krye të Ministrisë së Brendshme rreth 5 muaj. Pse autoritet nuk janë në gjendje të thonë të vërtetën dhe të sqarojnë opinionin se çfarë ka ndodhur me këtë shtetas të Shqipërisë?

Balla: Unë nuk hyj në debat në shifra me ty sepse je i vëmendshëm në numërimin e ditëve në rastin në fjalë. E kam marrë detyrën në 15 korrikun të vitit të kaluar, dhe kjo çështje ka qenë një prej çështjeve të para në detyrë. Mbetet një sfidë ende e pazgjidhur sa i takon referimit në Gjykatë. Policia ka shumë informacion për këtë çështje, por sa kohë që dokumentimi i plotë i saj kërkon ende kohë dhe angazhim nga ana e policisë, nuk do të bëj një informacion të plotë. Kur te kemi një pasqyrë të plotë të kësaj çështje, mezi pres që të dal para jush për të sqaruar publikun.1 Comment

  1. Rama e di shume mire se kush eshte vrasesi dhe kush jane porositesit e vrasjes. Thjesht nuk ka bythe qe te veproje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *