• |
ide | kryesore

Lista e nominimeve të Oscar 2024

Paparazzi, SliderAkademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka zbuluar të nominuarit për Oscar 2024, duke u përgatitur për të mbyllur një tjetër sezon plot ngjarje çmimesh. Dy aktorët e bënë prezantimin drejtpërdrejt nga Teatri Samuel Goldwyn i Akademisë të martën në mëngjes.

Ndërsa kishte shumë surpriza, pretendentët kryesorë të këtij viti përfshijnë Barbie, Oppenheimer dhe Killers of the Flower Moon. Ndër të nominuarit për aktrim, fituesit e Golden Globes si Emma Stone, Paul Giamatti dhe Lily Gladstone.

Çmimet e 96-ta të Akademisë, të drejtuar nga Jimmy Kimmel, do të transmetohen drejtpërdrejt në Teatrin Dolby në Los Angeles, Kaliforni, më 10 mars. Këtu është lista e plotë e të nominuarve:

Best Picture
American Fiction
Anatomy of a Fall
Barbie
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Past Lives
Poor Things
The Zone of Interest

Aktor në rol kryesor

Bradley Cooper – Maestro
Colman Domingo – Rustin
Paul Giamatti – The Holdovers
Cillian Murphy – Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Fiction

Aktore në rol kryesor

Annette Bening – Nyad
Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
Carey Mulligan – Maestro
Emma Stone – Poor Things

Aktor dytësor

Sterling K. Brown – American Fiction
Robert De Niro – Killers of the Flower Moon
Robert Downey Jr. – Oppenheimer
Ryan Gosling – Barbie
Mark Ruffalo – Poor Things

Aktore dytësore

Emily Blunt – Oppenheimer
Danielle Brooks – The Color Purple
America Ferrera – Barbie
Jodie Foster – Nyad
Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

Regjia

Justine Triet – Anatomy of a Fall
Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon
Christopher Nolan – Oppenheimer
Yorgos Lanthimos – Poor Things
Jonathan Glazer – The Zone of Interest

Skenari

American Fiction – Cord Jefferson
Barbie – Greta Gerwig & Noah Baumbach
Oppenheimer – Christopher Nolan
Poor Things – Tony McNamara
The Zone of Interest – Jonathan Glazer

Skenari (Original Screenplay)

Anatomy of a Fall – Justine Triet and Arthur Harari
The Holdovers – David Hemingson
Maestro – Bradley Cooper & Josh Singer
May December – Screenplay by Samy Burch; Story by Samy Burch & Alex Mechanik
Past Lives – Celine Song

Film i animuar

The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
Robot Dreams
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Dokumentar

Bobi Wine: The People’s President
The Eternal Memory
Four Daughters
To Kill a Tiger
20 Days in Mariupol

Dokumentar i shkurtër

The ABCs of Book Banning
The Barber of Little Rock
Island In Between
The Last Repair Shop
Nǎi Nai and Wài Pó

Film internacional

Io Capitano – Italy
Perfect Days – Japan
Society of the Snow – Spain
The Teachers’ Lounge – Germany
The Zone of Interest – UK

Editimi

Anatomy of a Fall
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer
Poor Things

Kinematografia

El Conde
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Poor Things

Sound

The Creator
Maestro
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Oppenheimer
The Zone of Interest

Muzika

American Fiction
Indiana Jones and the Dial of Destiny
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer
Poor Things

Muzika (këngë origjinale)

“The Fire Inside” from Flamin’ Hot; Music and Lyric by Diane Warren
“I’m Just Ken” from Barbie; Music and Lyric by Mark Ronson and Andrew Wyatt
“It Never Went Away” from American Symphony; Music and Lyric by Jon Batiste and Dan Wilson
“Wahzhazhe (A Song for My People) from Killers of the Flower Moon; Music and Lyric by Scott George
“What Was I Made For” from Barbie; Music and Lyric by Billie Eilish and Finneas O’Connell

Dizajni

Barbie
Killers of the Flower Moon
Napoleon
Oppenheimer
Poor Things

Makeup

Golda
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Society of the Snow

Efektet vizuale

The Creator
Godzilla Minus One
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Napoleon

Film i shkurtër i animuar

Letter to a Pig
Ninety-Five Senses
Our Uniform
Pachyderme
THE WAR IS OVER! Inspired by the Music of John & Yoko

Film i shkurtër

The After
Invincible
Knight of Fortune
Red, White and Blue
The Wonderful Story of Henry Sugar/Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *