• |
ide | kryesore

Netanyahu nuk ndryshon kurs: Hamasin do ta eliminojmë

Arkiva, Planet, Të fundit
Netanyahu“Dua të jem i qartë për politikën tonë: objektivi thelbësor është para së gjithash eliminimi i Hamasit”, përsëriti kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, duke folur në fillim të takimit javor të qeverisë në Tel Aviv. Kështu raporton Times of Israel.

Netanyahu më pas vendosi tre kushte që kjo të ndodhte marrëveshja: shkatërrimin e batalioneve të mbetura të Hamasit, nga të cilat 17 nga 24 u mundën; Operacionet e pastrimit, të cilat ushtria thuhet se po i zbaton me bastisje në veri dhe në qendër të Rripit dhe neutralizimin e rrjetit të tunelit të Hamasit, që kërkon më shumë kohë”.

Mes të tjerash Netanyahu tha se Izraeli i është shumë mirënjohës administratës amerikane për mbështetjen që ka marrë që nga fillimi i luftës. “Me Trump, sjellja e SHBA-së në luftën në Gaza do të kishte qenë ndryshe” nga ajo e Joe Biden. Kjo nuk do të thotë se nuk mund të ketë dallime mendimesh me SHBA-në. Ne i kemi tejkaluar ato me vendime të menduara dhe të vendosura”, tha ai. Netanyahu më pas tha se “ai nuk ka nevojë për askënd” për të menaxhuar marrëdhëniet me SHBA-në në kontekstin e “mbrojtjes së interesave të sigurisë së Izraelit”.6 Comments

 1. Ky, eshte kriminel, sepse po shfaros popullin e palestines, ne emer te hamasit.Kjo po duket qartazi se ka qellime te tjera si der me tani.Kete e kuptojne me se miri edhe fuqite e medha , por nud e frenojne oreksin e ketij krimineli, qe poben genocid te paster, krime barbare.Me kete cpo shohim e degjojme, opinioni mbi izraelitet, se kane vuajtur persekutimin, e sot po e bejne vvete, ndofta edhe me rende, te con ne aresyen se realiteti ata nuk jane ata qe shiten apo na tregohen.

 2. Bibi vete financoi per vite me radhe krijimin e Hamasit qe ta kishte si oponence te autoritetit Palestinez, (perca e sundo) dhe tani do ta zhduke:)) Hamasin.

  Pra, kjo ishte loja, qe ti maresh ate cope toke Palestines (Rripin e Gazes) e kane gjetur justifikimin. Po luftojne me demek “Hamasin”, duke kryer genocid ku kane vrare deri tani 25,000 vete, duke cfarosur tere popullsine palestineze ne Rripin e Gazes dhe duke u mare token.

  Me keto rrena qe qeverite na kane dyndur (e qe vetem se fundmi fale livestreameve dhe opinioneve te ndryshme nga narrativa shteterore), me duket se dhe Holokaustin ne Gjermani e kane krijuar vete qe te justifikojne krijimin e shtetit Izraelit.

  Perndryshe, Gjermania u clirua nga nazizmi ne luften e dyte boterore dhe hebrenjte mund te jetonin ne Gjermani te lire si para se Hitleri te vinte ne pushtet. Por jo, zgjodhen te ikin ne Izrael.

 3. Ok or kriminel!!!
  VRASES – HITLER i ri i Izraleshit.
  Mashtrues mijra vjecare,te pa fytyre,shushunja qe vetem RRACEN tuaj vleresoni.
  I shitet tokat e shtepi te tuaja ku jetoshit sebashku me palestinezet pas viteve 1900.U shperngulet neper Europe.Kur Hitleri i’u shkerdheu nenen,atehere ju ra ndermend te rimerrni me dredhi e lufte edhe nji here ato qe patet shitur.
  MASHTRUES dhe HIPOKRIT!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *