• |
ide | kryesore

Video/ Alisson e katranos, Arsenal dërrmon Liverpool dhe rihap kampionatin: Chelsea thyhet në shtëpi

F1, Sport, Video
ArsenalNë javën e 23 të Premier League, Arsenal mposhti 3-1 Liverpool dhe afrohet në -2 nga kreu. Saka, Martinelli dhe Trossard vendosën ndeshjen për Gunners, autogoli i Gabriel ishte i kotë për Klopp. Alisson ishte katastrofik, fajtor për golat e dytë dhe të tretë të Gunners. Në ndeshjet e tjera, Manchester United mposhti West Ham 3-0. Vendosën Hojlund dhe Garnacho (dygolësh). Një tjetër humbje për Chelsea, i mundur 4-2 në shtëpi nga Wolverhampton. Palmer dhe Thiago Silva iluzionuan Blues, të përmbysur nga një super Cunha (trigolësh).

ARSENAL-LIVERPOOL 3-1

Fitore shumë e rëndë për Arsenal, që theu 3-1 Liverpool në Emirates. Një rezultat që rrezikon të përmbysë tabelën e Premier League. Gunners kaluan në epërsi në minutën e 14′. Pas një aksioni të gjatë, Odegaard vertikalizoi për Havertz që goditi drejt Alisson, në topin e kthyer mbërriti Saka që nuk gaboi, duke e bërë 1-0 për londinezët. Megjithatë, para pushimit, Reds barazuan papritur. Një top në thellësi për Luis Diaz, i cili e ktheu në qendër dhe shkaktoi autogolin e Gabriel, i cili i dha efektivisht barazimin 1-1 Klopp në rastin e fundit të pjesës së parë.

Lexo më tejManchester City dominon Globe Soccer Awards 2023: Haaland, Guardiola e Citizens më të mirët

Formacioni i teknikut Arteta rigjeti avantazhin në mesin e pjesës së dytë me keqkuptimin e jashtëzakonshëm mes Van Dijk dhe Alisson. Ai që e shfrytëzoi ishte Martinelli që shënoi me portën bosh për të bërë rezultatin 2-1 për vendasit. Miqtë tentuan të barazonin, por në fund mbetën me dhjetë lojtarë për shkak të përjashtimit të Konaté. Atëherë, Trossard e mbylli ndeshjen në minutën e 92′ me një aksion vetjak që përfundoi me një të majtë që kaloi mes këmbëve të Alisson. Arsenal mund të buzëqeshë, tani -2 pas Liverpool. Me shumë mundësi Klopp është potencialisht pas Guardiolës, i cili tani është -5, por me dy ndeshje më pak. City mezi pret të parakalojë, por duhet më parë të mundin Brentford të hënën mbrëma.

Premier League England

Bournemouth 1-1 Nottingham Forest
Chelsea 2-4 Wolves
Manchester United 3-0 West Ham United
Arsenal 3-1 LiverpoolLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *