• |
ide | kryesore

Çmimet Grammy 2024: Lista e plotë e fituesve

F1, Paparazzi



Ceremonia e çmimeve Grammy u zhvillua të dielën, më 4 shkurt, në Los Angeles.

Taylor Swift triumfoi në ‘albumin më të mirë’, dhe zbuloi se albumi i saj i ri, “The Tortured Poets Department”, do të dalë pas vetëm disa muajsh. Phoebe Bridgers dhe Boygenius gjithashtu fituan për ‘performancën më të mirë rock’, ‘këngën më të mirë rock’ dhe ‘albumin më të mirë të muzikës alternative’.

Trevor Noah priti ceremoninë kryesore të Grammy-it për të katërtin vit radhazi. Interpretuesit gjatë shfaqjes përfshinin Joni Mitchell, Billie Eilish, Olivia Rodrigo, Dua Lipa, Travis Scott, Burna Boy, Billy Joel, Miley Cyrus dhe SZA. Më poshtë gjeni listën e plotë e fituesve:

Albumi i vitit

Boygenius – “The Record”

Janelle Monáe – “The Age of Pleasure”

Jon Batiste – “World Music Radio”

Lana Del Rey – “Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd”

Miley Cyrus – “Endless Summer Vacation”

Olivia Rodrigo – “Guts”

SZA – “SOS”

Taylor Swift – “Midnights” – FITUESE

Rekordi i vitit

Billie Eilish – “What Was I Made For?”

Boygenius – “Not Strong Enough”

Jon Batiste – “Worship”

Miley Cyrus – “Flowers” – FITUESE

Olivia Rodrigo – “Vampire”

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Victoria Monét – “On My Mama”

Kënga e vitit

Billie Eilish – “What Was I Made For?” – FITUESE

Dua Lipa – “Dance the Night”

Jon Batiste – “Butterfly”

Lana Del Rey – “A&W”

Miley Cyrus – “Flowers”

Olivia Rodrigo – “Vampire”

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Aristi i ri më i mirë

Victoria Monét – FITUESE

Gracie Abrams.

Fred again..

Ice Spice

Jelly Roll

Coco Jones

Noah Kahan

The War and Treaty

Albumi më i mirë vokal – Pop

Kelly Clarkson, “Chemistry”

Miley Cyrus, “Endless Summer Vacation”

Olivia Rodrigo, “GUTS”

Ed Sheeran, – (Subtract)

Taylor Swift, “Midnights” – FITUESE

Performanca më e mirë solo

Billie Eilish – “What Was I Made For?”

Doja Cat – “Paint the Town Red”

Miley Cyrus – “Flowers” – FITUESE

Olivia Rodrigo – “Vampire”

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Performanca më e mirë – Duet/ Grup

Labrinth Featuring Billie Eilish – “Never Felt So Alone”

Lana Del Rey Featuring Jon Batiste – “Candy Necklace”

Miley Cyrus Featuring Brandi Carlile – “Thousand Miles”

SZA Featuring Phoebe Bridgers – “Ghost in the Machine” – FITUESE

Taylor Swift Featuring Ice Spice – “Karma”

Producenti i vitit

Jack Antonoff – FITUES

Dernst “D’Mile” Emile II,

Hit Boy

Metro Boomin

Daniel Nigro

Tekstshkruesi i vitit

Edgar Barrera

Jessie Jo Dillon

Shane McAnally

Theron Thomas – FITUES

Justin Tranter

Albumi më i mirë – Rap

Drake & 21 Savage – “Her Loss”

Killer Mike – “Michael” – FITUES

Metro Boomin – “Heroes & Villains”

Nas – “King’s Disease III”

Travis Scott – “Utopia”

Performanca më e mirë – Rap

Baby Keem ft. Kendrick Lamar – “The Hillbillies”

Black Thought – “Love Letter”

Coi Leray – “Players”

Drake & 21 Savage – “Rich Flex”

Killer Mike ft. André 3000 – “Scientists & Engineers” – FITUES

Albumi më i mirë – Country

Brothers Osborne – “Brothers Osborne”

Kelsea Ballerini – “Rolling Up the Welcome Mat”

Lainey Wilson – “Bell Bottom Country” – FITUES

Tyler Childers – “Rustin’ in the Rain”

Zach Bryan – “Zach Bryan”

Perfromanca më e mirë solo – Country

Brandy Clark – “Buried”

Chris Stapleton – “White Horse” – FITUES

Dolly Parton – “The Last Thing on My Mind”

Luke Combs – “Fast Car”

Tyler Childers – “In Your Love”

Albumi më i mirë – Rock

Foo Fighters – “But Here We Are”

Greta Van Fleet – “Starcatcher”

Metallica – “72 Seasons”

Paramore – “This Is Why” – FITUES

Queens of the Stone Age – “In Times New Roman…”

Performanca më e mirë – Rock

Arctic Monkeys – “Sculptures of Anything Goes”

Black Pumas – “More Than a Love Song”

Boygenius – “Not Strong Enough”- Fitues

Foo Fighters – “Rescued”

Metallica – “Lux Æterna”

Albumi më i mirë – R&B

Babyface – “Girls Night Out”

Coco Jones – “What I Didn’t Tell You”

Emily King – “Special Occasion”

Summer Walker – “Clear 2: Soft Life EP”

Victoria Monét – “Jaguar II” – FITUESE

Performanca më e mirë – R&B

Chris Brown – “Summer Too Hot”

Coco Jones – “ICU”- Fitues

Robert Glasper Featuring Sir & Alex Isley – “Back to Love”

SZA – “Kill Bill”

Victoria Monét – “How Does It Make You Feel”

Albumi më i mirë – Alternativ

Arctic Monkeys – “The Car”

Boygenius – “The Record” – Fitues

Gorillaz – “Cracker Island”

Lana Del Rey – “Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd”

PJ Harvey – “I Inside the Old Year Dying”

Kënga më e mirë për median vizuale (film, serial)

“Barbie World” – Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. and Onika Maraj, Nicki Minaj, Ice Spice, Aqua

“Dance the Night” – Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson and Andrew Wyatt, Dua Lipa

“I’m Just Ken from” – Mark Ronson and Andrew Wyatt, Ryan Gosling

“Lift Me Up from Black Panther: Wakanda Forever” — Ryan Coogler, Ludwig

Göransson, Robyn Fenty and Temilade Openiyi, Rihanna

“What Was I Made For?”-, Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) – FITUESE

 



Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *