• |
ide | kryesore

Shpallen 5 fotot më të bukura të vitit për jetën e egër

Arkiva, Lapsi Leaks
vititNjë imazh mahnitës i një ariu polar që shkon për të fjetur në një ajsberg, e fotografes amatore britanike Nima Sarikhani ka fituar çmimin e zgjedhur nga njerëzit për “Fotografinë e jetës së egër të vitit”.

“Imazhi befasues dhe prekës i Sarikhani na lejon të shohim bukurinë dhe brishtësinë e planetit tonë. Imazhi i tij provokues është një kujtesë e fortë e lidhjes integrale midis një kafshe dhe habitatit të saj dhe shërben si një paraqitje vizuale e ndikimeve të dëmshme të ngrohjes së klimës dhe humbjes së habitatit” – tha drejtori i Muzeut të Historisë Natyrore Dr Douglas Gurr.

Sarikhani e realizoi foton pas 3 ditësh duke kërkuar për arinj polarë përmes mjegullës së dendur jashtë arkipelagut Svalbard të Norvegjisë. Adhuruesit e fotografive të kafshëve të egra dhe natyrës nga e gjithë bota u ftuan të votojnë nga një listë e shkurtër prej 25 imazhesh.

Edhe 4 finalistë të tjerë morën mjaft komente pozitove.

Breshka e lumtur, nga Tzahi Finkelstein

A Balkan pond turtle and a northern banded groundling dragonfly

Tzahi Finkelstein ishte fshehur duke fotografuar zogj në një breg, kur vuri re një breshkë pellgu ballkanik duke ecur në ujin e cekët. Një pilivesë u ul papritur në hundën e breshkës.

Murmurimi i zogjve, nga Daniel Dencescu

A starling murmuration in the sky over Rome, Italy

Daniel Dencescu kaloi orë të tëra duke ndjekur zogjtë rreth qytetit dhe periferive të Romës në Itali. Në fund, në një ditë dimri pa re, murmuritja u rrotullua në formën e një zogu gjigant.

Prindërimi i përbashkët, nga Mark Boyd

Two lionesses groom a cubs in Maasai Mara, Kenya

Dy luanesha kishin shkuar për gjueti, duke lënë 5 këlyshët të fshehur gjatë natës në shkurre të dendura, në Maasai Mara Mara të Kenias. Pas kthimit nga misioni i tyre i pasuksesshëm, ato i thirrën këlyshët në livadhin e hapur dhe filluan të kujdeseshin.

Aurora Jellies, nga Audun Rikardsen

Moon jellyfish pictured in a fjord as the Aurora Borealis glow overhead

Duke strehuar pajisjet e tij në një strehë të papërshkueshme nga uji të bërë vetë, Audun Rikardsen përdori sistemin e tij për rregullimin e fokusit dhe hapjes gjatë një ekspozimi të vetëm, kur një kandil deti i hënës vërshonte në ujërat e freskëta vjeshtore të një fjordi jashtë Tromsø, në Norvegjinë veriore, të ndriçuar nga aurora borealis.

5 imazhet do të shfaqen në internet dhe në Muzeun e Historisë Natyrore të Londrës deri më 30 qershor. Të gjitha fotot janë me të drejtë autoriale, “Fotografi i Vitit për jetën e egër”. ©BBC, LAPSI.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *