• |
ide | kryesore

Gjuha e dyfishtë e perëndimorëve për vende si Shqipëria

1, IdePartia Demokratike italiane reagoi fort ndaj marrëveshjes Meloni – Rama për sjelljen në Shqipëri të emigrantëve që kapen në ujrat e Mesdheut; dhe jo vetëm ndaj  Melonit, por edhe ndaj partisë socialiste Shqiptare. Shkoi deri atje sa deklaroi se do të propozonte përjashtimin e saj nga familja socialiste evropiane pasi Edi Rama dhe të tijtë nuk përfaqësojnë vlerat e së majtës evropiane.

Por a u revoltua kaq shumë e majta italiane pasi konstatoi, e befasuar, se çfarë “vlerash” mbron në të vërtetë partia socialiste shqiptare apo reagoi në funksion të luftës së brendshme për pushtet? Ngrihet kjo pyetje pasi Edi Rama dhe partia e tij kanë dhjetë vjet në pushtet e duket e pamundur që simotra e një vendi partner kaq afër Shqipërisë të mos jetë në dijeni se çfarë ndodh në Shqipërinë e udhëhequr nga socialistët shqiptarë.

Si ka mundësi që e majta italianë – përfshirë edhe gazetarët afër saj – të mos e dinë se gjatë dhjetë vjetëve të Ramës në pushtet, që përkojnë me shumicën e kohës kur ka qenë në pushtet edhe PD italiane, nga Shqipëria 2.8 milion banorëshe kanë ikur minimumi 700 000 banorë?

Disa pyetje të tjera

Si ka mundësi që askush në Itali të mos ketë dëgjuar paralajmërimet e prokurorit më të famshëm italian Nicola Grateri për lidhjet e mafjes shqiptare me politikën në Shqipëri; se në përgjimet e ekipit të tij ndaj eksponentëve të Ndragetës këta dëgjohen të thonë: Shqipëria është sot si Calabria në vitet ’60 prandaj duhet të shkojmë atje për të investuar.

Si ka mundësi që gazeta të rëndësishme italiane, që kritikojnë sot Ramën për marrëveshjen me Melonin, deri dje kanë reklamuar transformimet modernizuese të kryeqytetit Shqiptar pa kthyer asnjëherë kokën për të parë se, në bashkëpunim me studio të shquara Italiane, ky ka shkatërruar qendrën historike për të ngritur grataçiela në të cilat mafia shqiptare dhe Ndrageta riciklojnë paratë e pista në dritë të diellit?

Si ka mundësi që italianët (në këtë rast veçanërisht e majta) nuk paskan lexuar apo dëgjuar se Rama ngulmonte tek kryeministri i tyre i majtë Mateo Renzi, me të cilin mbante marrëdhënie po kaq të ngrohta sa ç’ka sot me të djathtën Meloni, që t’i shtynte biznesmenët italianë të investonin në Shqipëri, ku “nuk ka sindikata që t’u çajnë trapin”.

Dhe, më në përgjithësi, duket e pamundur që politikanët dhe gazetarët italianë të mos dinë ende se në Shqipëri, ashtu si dhe në Serbi e gjetkë, nuk ka kuptim të flitet për parti të majta dhe të djathta, por për parti-shtete që sa më shumë rrinë në pushtet aq më shumë fitojnë vota në sajë të kapjes së të gjitha pushteteve përfshirë edhe atë të krimit të organizuar?

A janë të gjithë “naivë”?

Duke ndjekur reagimet e Athinës pas arrestimit dy ditë para zgjedhjeve lokale të kandidatit të minoritetit grek Beleri, nuk mund të mos sjellësh nëpërmend pyetje të ngjashme për politikanët dhe gazetarët grekë: Si ka mundësi që vetëm pas aktit brutal ndaj kandidatit të minoritetit grek  Greqia po zbulon se në Shqipëri ka një regjim autoritar, që bashkëpunon me krimin e organizuar për të grabitur qytetarët shqiptarë dhe ku shkelen hapur, me arrogancë, të drejtat e njeriut?

Këtyre pyetjeve tenton t’u përgjigjet indirekt gazeta greke Kathimerini në një shkrim të 15 dhejtorit 2023. Them indirekt pasi shkrimi nuk i prek marrëdhëniet e ngrohta që kanë pasur kryeministrat grekë me Ramën përpara kësaj ngjarjeje, por merret me deklaratën e Berlinit ndaj vetos së Athinës kundër hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE për shkak të rastit Beleri. Sipas saj Uashingtoni, Londra dhe Berlini nuk po e kuptojnë dot se drejtësia e re shqiptare, që ata e promovojnë si “shembulli më i suksesshëm i reformës në Ballkanin Perëndimor”, po “bëhet një instrument politik” në duart e Ramës. Sipas Kathimerinit kjo ndodh sepse, për shkak të “naivitetit” të tyre, ata kanë investuar miliona euro e dollarë në këtë reformë. Gazeta nuk thotë, megjithatë, se edhe Greqia ka qenë deri dje në këto pozita naiviteti.

Në fakt argumenti se perëndimorët, të udhëhequr nga SHBA, kanë qëllime të mira, por nuk e kuptojnë dot realitetin e këtyre vendeve, qarkullon edhe brenda këtyre vendeve. Në Shqipëri opozita, edhe kur denoncon përdorimin e reformës nga Rama, apo operacionet e tij propagandistike, lobimet, por edhe korruptimet në Itali, Greqi, UK, SHBA e gjetkë, tregohet gjithnjë e kujdesëshme t’i trajtojë këta partnerë si të keqinformuar apo naivë, por kurrsesi si bashkëpunëtorë me të keqen.

Dyfytyrësia prapa vitrinës së “vlerave”

Në fakt histori investimesh perëndimore që kanë dështuar apo kanë rënë në duar të gabuara ka shumë –Afganistani është një nga të fundit – por është naivitet të besosh se këto bëhen nga naiviteteti.  Aq më tepër po të kesh parasysh se, në rastin shqiptar, për dështimin e reformës në Drejtësi është folur në qarqet evropiane që para disa vjetësh kur emisarët e BE-së këshilluan si Kosovën edhe Maqedoninë të mos aplikonin reformën që u bë në Shqipëri pasi ajo ka hapur më shumë se ç’ka zgjidhur probleme.

Pa e mohuar se në këto histori luan rol edhe naiviteti manipulimi, madje edhe korrupsioni – ku spikat korruptimi nga Rama i zyrtarit të lartë të FBI-së Mac Gonical në funksion të hapjes së një procesi në SHBA kundër liderit të opozitës – mendoj se gjithsesi të vërtetës i afrohemi shumë më tepër nëse reshtim së trajtuari marrëdhëniet e Perëndimit me vende si Shqipëria  nëpërmjet një qasjeje orientaliste që na bën të shohim perëndimorë të mirë, racionalë e të drejtë që rreken të emancipojë të liqtë,  iracionalët, të padrejtët hajdutë lindorë. Këta 30 vjet kanë treguar qartë edhe në vendet e ish Lindjes, që kanë besuar më fort se të tjerët në angazhimin e sinqertë të Perëndimit në ndërtimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në këta vende, se prapa fasadës së këtij angazhimi kanë qëndruar interesa të forta ekonomike dhe gjeopolitike, të deklaruara dhe të padeklaruara, që u kanë imponuar politikave perëndimore aplikimin e gjuhës së dyfishtë dhe standarteve të dyfishta.

Modeli” i devijimit të refugjatëve

Një shembull i freskët i këtyre politikave është “modeli invovativ” i devijimit në kampe shqiptare të emigrantëve që synojnë vendet e BE. Në Itali, ky model në një anë reklamohet nga Meloni si një rrugë për ta sjellë Shqipërinë më afër familjes evropiane, dhe, më anë tjetër, shpjegohet nga njerëzit e saj nëpër media si një strategji deterrence, d.m.th. trembjeje të emigrantëve me Shqipërinë. Vlefshmërinë e këtij modeli e përforcoi edhe simotra e PD italiane, partia social demokrate gjermane me kancelarin Scholtz që nxitoi të deklarojë se gjermanët e shohin me shumë interes modelin Rama – Meloni. Janë po ata gjermanë për të cilët Katherimini thotë se, pas luftës në Ukrainë, janë transferuar fuqishëm në kampin e atyre që dëshirojnë një integrim të shpejtë dhe të menjëhershëm të Shqipërisë në BE, ndërkohë që deri dje kërkonin të shtonin kushte të tjera sepse Shqipëria ishte larg standarteve. Ironia është se sipas gazetës greke, deri dje – d.m.th para rastit Beleri, – ishte Greqia që përpiqej t’u shpjegonte nëpërmjet dy minstrave të vet të jashtëm gjermanëve, francezëve dhe holandezëve se pse “është thelbësore të avancojë procesi i anëtarësimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”.

Si për të mbushur kupën e përdorimit të gjuhës dhe standarteve të dyfishta nuk vonoi edhe reagimi perëndimor ndaj manipulimit të zgjedhjeve në Serbi nga autokrati Aleksandër Vuçiç, deri dje i përkëdheluri i tyre. Është e qartë se heshtja e Perëndimit ndaj ankimeve të opozitës serbe, që ka lënë prej vitesh parlamentin në shenjë proteste dhe që sot po e akuzon Perëndimin për mbështetje të autoritarizmit në Serbi, nuk u thye për shkak se atje nuk ka zgjedhje të lira, por për të shantazhuar Vuçiçin që nuk po distancohet nga Rusia.

Perëndimorëve duhet tu vijë turp

Ndaj idesë së të majtës italiane për përjashtimin nga familja socialiste Rama reagoi duke thënë se nëse në Itali marrëveshjen e kundërshton e majta në Shqipëri e kundërshton e djathta çka tregon se ndoshta ajo është thjesht e drejtë. Pas deklaratës së social-demokratit Scholtz ai s’pati më nevojë ta diskutojë këtë temë, por nxitoi të shkojë në Gjermani të marrë pjesë në mbledhjen e grupit parlamentar të partisë së djathtë bavareze CSU, ku kryeministri i landit, kryetari i kësaj partie, inkurajoi aplikimin e modelit shqiptaro-italian për refugjatët.

Në fakt ndryshe nga ç’thotë Edi Rama kjo marrëveshje do të duhej të konsiderohej e padrejtë sipas vlerave të së majtës dhe të së djathtës evropiane pasi është në shkelje të të drejtave të njeriut. Jo vetëm, por si të majtët dhe të djathtët evropianë do të duhej tu vinte turp që një çështje si ajo e emigrantëve ta zgjidhin në një vend të vafër si Shqipëria apo ta përdorin Shqipërinë në funksion deterrence. Por duket qartazi se ata do të vazhdojnë të përdorin gjuhën e dyfishtë dhe standartet e dyfishta duke propaganduar progresin e vendeve si Shqipëria në arritjet e standarteve demokratike dhe duke mbështetur, në të njëjtën kohë, autokratët e tyre si rrugën më të lehtë për të zgjidhur problemet e veta.

Dikush mund të thotë se kjo histori nuk është e re; se karta e të drejtave e njeriut është përdorur gjithmonë nga Perëndimi si karta Xholi në lojrat e tij gjeopolitike. Ndoshta, por jo në këto nivele. Që nga fillimi i epokës së pas Luftës së Dytë Botërore Perëndimi nuk ka njohur kurrë një krizë të tillë kredibiliteti dhe legjitimiteti.

(Artikull botuar në gazetën greke Dromos, 3 shkurt 2024. Titulli origjinal: “Shqipëria pasqyrë e krizës së kredibilitetit të Perëndimit” nga Fatos Lubonja)37 Comments

 1. ARRESTOHET YMER KELLIRA :POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT…2:KOL KYCI MASTURBON LIVE NE ZYRE TE EDI RAMES thotë:

  YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH
  FRRYK CYPIT
  KOL KYCIT SALLAKS
  KAR BOLES BOLINO
  BATON STANISHQIT
  SKENDER MINXHOZIT
  DRITAN HALE-s
  DENIS MINGES
  MENTOR NAZARKOS
  PRESH ZOGAJT
  KRESHNIK SPAHIUT
  ARBEN MECOS
  RRAHMAN RRAJES
  LENC VANGJELIT
  LAL DHJERIT
  DULLA KOTIT
  EDI RAMES
  ALEXANDER VUCIC
  VLADIMR PUTINIT

 2. “Perendimoret” qe merren apo qe jane vendimmarres per Shqiperine jane maksimuni

  100 persona ne zyra te rendesishme te kancelarive perendimore. Ata i perpunon Rama sic

  perpunoi Mc Conigalin , per te njejtat qellime, me te njejtat mjete. Atyre as ua ndjen as nuk

  ka pse tua ndjere per fatet e Shqiperise e demokracise tek ne. Eshte e vertete qe per interesat

  e tyre ata mbrojne Ramen e regjimin e tij dhe bashke me Ramen kerkojne te shkaterrojne

  opoziten dhe demokracine ne Shqiperi por nese do ngrihej populli shqiptar kunder diktatures

  se hajnise sic kane bere popujt e perendimit, eshte e sigurte qe perendimoret nuk do sjellin

  ushtrite e tyre ne mbeshtetje te regjimit. Faji pra nuk duhet kerkuar tek perendimoret por tek

  vetja jone.

 3. Këta 30 vjet kanë treguar qartë edhe në vendet e ish Lindjes, që kanë besuar më fort se të tjerët në angazhimin e sinqertë të Perëndimit në ndërtimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në këta vende, se prapa fasadës së këtij angazhimi:

  kanë qëndruar interesa të forta ekonomike dhe gjeopolitike, të deklaruara dhe të padeklaruara

 4. Gjergj Fishta

  Uh! Europë, ti kurva e motit,
  Qi i rae mohit besës e Zotit,
  Po a ky â shêji i gjytetnís:
  Me dá tokën e Shqypnís

  Për me mbajtë klysht e Rusís?
  Po ti a kshtû sod na i perligje
  Njata burra qi m’ kto brigje
  Për tý vehten bâne flije
  Kur ti heshtshe prej ligshtije?

 5. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU ,FATOS LUBONJA KANE KETO PYETJE PER YMERIN? thotë:

  YMER PSE JA PUBLIKOJE DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQ RAMA JA BERI NJE VELLA ME SHUME EDI RAMES ME GRUAN E EDI RAMES
  2-YMER KU PO E MBANE ATE KARTELEN MJEKESORE TE EDI RAMES
  3-YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT
  4-YMER TE MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA FEMER NE PLANET E CILA TE OFROHET AFER
  5-YMER PSR PO IK E PO MASTURBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT ?
  6-YMER KUR TE KA MASTURBUAR NE SURRAT KOL BALLA SALLAKS?

 6. Perendimoret e Bejne me qellim Shkaterrimin e Shqiperise dhe Jo se Jane budallenj. Enverin pati te drejte qe na izoloi nga keta plehra.

 7. “Partia Demokratike u krijua si parti e të burgosurve politikë dhe përfundoi si parti e të burgosurve ordinerë. Sot bashkë bëhen vetëm ata që kanë dosje dhe u rrezikohet jeta dhe karriera politike.

 8. Pra arsyeja pse Berisha gjendet sot i persekutuar politikisht dhe personalisht eshte sepse eshte i vetmi shqiptar perfaqesues i atdhetarizmit. Eshte i vetmi qe ka fuqine dhe seriozitetin te thote JO! politikave qe shkojne kunder interesave kombetare.

  1. mes 2022 dhe muajve të parë të 2023 Syri ka kaluar një kontroll tatimor të thelluar, siç ndodh për shumë biznese me lëvizje financiare të dyshimta, dhe gjatë kontrollit u zbuluan në fakt një seri shkeljesh tatimore shumë të rënda. Shkelja e parë ka të bëjë me një qarkullim shumë të madh të parave cash (derdhje/tërheqje) që futen në shoqërinë pronare të Syri Tv e që quhet “3DS & AF Entertainment” dhe në OJF-në “Qendra për Informim të Hapur” e cila është ortake e vetme me 100% e Syri TV.Serbi salih eshte i vetmi qe i thote jo perendimoreve kur e ka bythen ngushte ai dhe familja si po ndodh tani,te besh lufte me mullijte eshte trimeri si haxhi Qamili dikur

   1. ANDI BUSHATI I TALL KEQ ZAGARET E EDI RAMES TE CILIT SHKRUAJN KETU LAPSI.al thotë:

    YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH TIL DOBICIT KAR BOLES BOLINO DHE DENIS MINGES

 9. E kanë ditur dhe mire biles si Meloni dhe e majta atje.
  Meloni nuk i intereson se kë rrymë politike ka .
  Asaj i intereson që të bëjë politikën e saj për emigracionin sepse me këtë opsion erdhi në pushtet.
  Asaj i interesoi Rama duke e ditur kush është që realizonte këtë plan për emigrantët.
  E majta nuk e sulmonte pavarësisht që e dinte kush është vetëm sepse nuk e kanë zakon të përplasen me sojin e tyre sepse në asnjë mënyrë nuk e diskreditojnë të tyrin.
  Por tani që realisht doli nga rreshti hapur sigurisht e sulmojnë dhe për përfitim politik tani.
  Por problemi kryesor është që dëmin e pëson Shqipëria nga ky pazarxhi që bën pazar me vendin e njerzit e tij!!

 10. Vendet e Evropes dhe vete USA i lane dore te lire Enver Hoxhes te internonte, burgoste e pushkatonte gjysmen e shqiptareve.
  Me sa mend besoni ne vlerat e tyre?
  Mjafto ne shikoni vrasjen e mijera fewmijeve e grave ne Palestine dhe heshtjen absurde te perendimit

 11. opozita duhet ta kuptojë se nuk mund të vijë më në pushtet me kërcënime. Duhet ta kuptojë se edhe pse shqiptarët mund të jenë të pakënaqur në masë me Ekzekutivin, ata nuk janë as të marrë, as dritëshkurtër. Nuk do bëhen pjesë e dhunës së paralajmëruar mes rreshtave as më 20 shkurt, as me herët as më vonë. Në mbi tre dekada nga rënia e diktaturës, ata kanë pasur raste boll të mësojnë se kush fiton e përfiton nga telendisja e tyre dhe nuk do hidhen më në zjarr për llogari të askujt.Mos ta kruente bythen e zeze Hamasi o debil partizan se te merr flake bytha.

 12. KOLL BALLA DO TE PRET BLINKENIN NE AIRPORTIN E TIRANES DUKE MASTURBUAR LIVE,KURSE YMER KELLIRA ME DY PANKARTA NE DORE- KRISTAQ RAMA BABA I GREGUT -ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DHE KAR BOLES BOLINO

  1. NJERIU ME I ZI NE SHQIPERI EDI RAMA!
   SKUTH QE ME VJEDHJET QE I KA BERE POPULLIT BLEN ZYRTARE PERVERSE TE EUROPES DHE MATANE ANTLANTIKUT PER INTERESA. TE PISTA QE VETEM MENDJA E KALBUR NGA DROGA E KETIJ PISI I I BEN!
   TRADHETAR SEVIL I PESHTIROSUR FUTET SKUTAVE TE ERRETA RRJEP SHQIPERINE BEN KOMPLOTE ME NJERZIT ME TE ERRET NGA URREJTJA QE KA PER SHQIPERINE DHE KOSOVEN !
   PERVERS DERI NE PALCE !

 13. ARRESTOHET YMER KELLIRA POLICIA E KAPI DUKE JA LEPIR KARIN EDI RAMES AFER ZYRES SE EDI RAMES- thotë:

  GELBAZES DO JA FUS KARIN NE BYTH OLSI RAMA

 14. YMER KELLIRA DO TE PUBLIKOJ DOSJEN E KRISYAQ RAMES NE AIROPRT KUR TE VJEN BLINKENI KURSE NE TIRANE KOL BALLA DO TE MASTURBON LIVE NE KONFERENCE PER MEDIA thotë:

  ZOTI BUSHATI PER NJE MOMENT MENDOJE KUR TE FUTEN PER TI MARE LEKET NE ZYREN E EDI RAMES
  YMER KELLIRA
  FRRYK CYPI
  KOL BALLA SALLAKS
  KAR BOLJA BOLINO
  SKENDER MINXHOZI
  MUT MUHAMET VELIU
  PRESH ZOGAJ
  MENTOR NAZARKO
  DRITAN HALE-ja
  Denis MINGA
  ARTUR ZHEJI
  ILIR YZEIRI
  DHE FILLOJN TE PJERDHIN NE ZYRE ATY QFAR QELBESIRE ERE MUND TE VIJ ?

 15. shkrimi ndodhet ende në faqen kryesore edhe të portalit të familjes Berisha, pavarësisht se DASH konfirmoi vizitën e sekretarit Blinken në Tiranë.

  Tani e dimë që këta nuk kanë më turp, se kanë që prej shpalljes së Berishës “non grata”, që veç gënjejnë.

  Por këtë radhë shkuan aq larg, sa tani nuk flasin dot dhe kanë mbetur pa fjalë.

  Madje dhe kryezëdhënësi Lela, “njeriu i amerikanëve”Ja dhe nje malok qe qihet ne byth per salihun

  1. Ardhjen e Blinken e mohoi vete ambasada amerikane para se te flisnin te tjeret. Por sorrat kane sh pará dhe bejne çte duan me kete administrate te bidese. Por nuk çon peshe ardhja e tij. Keta jane te perfunduar perballe Tramoit

 16. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT KAR BOLES BOLINO FRRYK CYPIT DHE KOL KYCIT SALLAKS

 17. Rrëzimi i Murit të Berlinit e përmbysja e sistemit diktatorial në perandorinë lindore komuniste të Europës, ishte një ngjarje e madhe historike në përmasa botërore.
  Qejfllijtë e sistemeve me politika të majta , siç është Lubonja, nuk e kanë komentuar asnjëherë këtë përmbysje epokale si një progres demokratik e ekonomik dhe i shmangen analizave se përse ndodhi kjo përmbysje.
  Nëse sistemet “mëngjëroshe” janë “e ardhmja e njerëzimit” që predikon Lubonja, përse nuk ka e analizuar asnjëherë se pse ndodhi kjo e jo e kundërta, që perëndimi ti bashkohej sistemit komunist lindor ?
  Në fakt, përhapja e ideollogjisë marksiste në pëmasat e një virusi të rrezikshëm botëror, e ka një arsye objektive.
  Ndër 8 miliard njerëzit që ka sot planeti, shumica dërmuese e tyre i përkasin shtresës së varfër, për të cilët ideja marksiste për të rrëmbyer pasuritë e të pasurve, është një virus tepër ngjitës .
  E kush do të ishte ai budalla apo injorant varfanjak që nuk e ëndëron që mbrenda një dite të bëhet i pasur , duke ju a rëmbyer paratë elitave pasunore e intelektuale ?
  Po puna është e thjeshtë.
  Mjafton të kuptojmë se “barazia” që predikon komunizmi, të jetë objektive e jo utopike e pa realizueshme.
  Që në sistemet shtetërore duhet të ketë ligje e të zbatohen me rigorozitet, ku në cilindo vend të gjithë shtetasit të ishn të barabartë para ligjit, kjo po, do të ishte krejtësisht normale e humane.
  Ama të pretendosh që njerëzit me aftësi të kufizuara të intelektit, që nuk prodhojnë dot as mbijetesën e tyre, të paguhen njëlloj me gjenitë, produkti i punës së të cilëve është mijra herë më i madh, është një marrëzi që u provua që në vend të progresit solli regres.
  Po e ilustroj këtë me shembullin e vetë Lubonjës.
  Padyshim se ai është një ndër publiçistët më të shquar shqiptarë e kjo ka bërë që ai të paguhet për punën e tij , sëpaku dhjetra herë më shumë se një “publiçist” debil me aftësi natyrore biollogjike. të kufizuara.
  A do të pranonte Lubonja të paguhej njëlloj me një debil ?

 18. si denoncim brenda llojit apo familjes politike, akuzat e Ahmetaj ishin shumë larg impaktit që ka patur në publik vidiopërgjimi i Ilir Metës nga ish Ministri i partisë së tij, Dritan Prifti, në vitin 2010.

 19. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL BALLES SALLAKS FRRYK CYPIT ME FLOKE TE GJATA DHE KAR BOLES BOLINO

 20. Në datën 14.12.2021 Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve i ka dorëzuar një raport prokurorisë së Tiranës ”për referimin e veprës penale” duke kërkuar ”fillimin e procedimit penal ndaj subjektit ”Qendra per informim të hapur” me perfaqesues ligjor shtetasin Clirim Peka, pasi lindin dyshime se ka kryer veprën penale ”fshehje e të ardhurave” e parashikuar nga neni 180 i Kodit penal

 21. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER SE E TRONDITE YMERI thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH TIK DOBICIT KAR BOLES BOLINO DENIS MINGES FRRYK CYPIT EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCICIT

 22. Mafiozi salih karaxhic berisha i njeh mire kodet e mafias si nje nga drejtuesit e klani mafioz Trusti i Geshtenjave qe e ktheu veriun e shqiperise ne nje varr masiv me te rinj te zones180 te rinj jane vrare ne tropoje me urdhrat e dhena nga ky klan famekeq.

 23. YMER I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA hahah? YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT? thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH VELLAIT TE GREG KRISTAQ RAMES EDI RAMES DHE OLSI RAMES

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *