• |
ide | kryesore

Intervista/ Mesazhet që Putin i dërgoi botës për luftën

Arkiva, Kryesore, Lajme, Planet
PutinNuk do të ishte një përplasje e fortë, edhe pse shumë prisnin që të zbulonin gjëra të reja nga intervista e Tucker Carlson me Vladimir Putin, e pritur me shumë bujë dhe duke marrë edhe epitete si “intervista e shekullit”.

Pritshmëria se Putin do të lihej të fliste sipas dëshirës për luftën në Ukrainë rezultoi e vërtetë. Që prej nisjes së luftës në shkurt 2022, Presidenti rus nuk kishte dhënë asnjë intervistë për mediat perëndimore dhe jo rastësisht.

E ndërsa për ekspertët politikë çka Putin do të thoshte nuk do surpizonte, për popujt në SHBA dhe BE, ku gëlon pandërprerë propaganda anti-Rusi dhe anti-Putin, kjo do të ishte hera e parë që ata nuk dëgjonin interpretime të qëllimeve të Putin, por ato çka ai thotë vetë. Kur mbaron lufta në Ukrainë? Kush është përgjegjësi kryesor për këtë luftë? Kjo ishte edhe ideja e intervistës, sipas ikonës televizive amerikane, Tucker Carlson.

Në këtë kontekst, Putin shfrytëzoi maksimalisht qasjen e butë të Carlson për të mbjellë farat e dyshimit për ndihmën e Amerikës për Ukrainën dhe sistemin politik të SHBA-së.

Lapsi.al e pa intervistën dhe më poshtë po ju listojmë në mënyrë të përmbledhur disa nga pikat kryesore të saj.

– Kur mbaron lufta

Mesazhi kryesor që Putin kërkoi t’u përcillte amerikanëve ishte i qartë: Nuk ka kuptim të ndihmoni Ukrainën me më shumë para dhe armë.

Dhe Carlson ishte mëse i lumtur për ti bërë jehonë këtij mesazhi. Gazetari më i famshëm i amerikan, në mos globalisht, është kthyer në ikonë falë qëndrimeve të tij të forta, që i vishen më shumë një analisti sesa një moderatori emisioni politik.

I veshur me këtë petk, Tucker prej kohësh ka vënë në pikëpyetje mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën dhe ka sulmuar Zelenskin.

“Nëse vërtet dëshironi të ndaloni luftën, duhet të ndaloni furnizimin me armë. Lufta do të përfundojë brenda pak javësh. Kaq.” – kështu u shpreh Putin, duke shtuar se i takon SHBA-së t’i thotë Ukrainës që të vijë në tryezën e bisedimeve.

Por në fakt, kjo nuk është tamam e saktë dhe këtu Putin duket se bie në njëfarë kontradikte.

I pyetur nga Carlson nëse Rusia i kishte arritur qëllimet e saj në këtë luftë, Putin mohoi.

“Jo. Ne nuk i kemi arritur ende qëllimet tona, sepse një prej tyre është denazifikimi.”

Pretendimi se Rusia po kërkon të “de-nazifikojë” Ukrainën shihet gjerësisht si mesazhi i kriptuar për largimin e presidentit të zgjedhur (çifut) të vendit, Volodimir Zelenski. Putin tha “ne duhet të heqim qafe ata njerëz” për të cilët ai pretendoi se “mbështesin” nazizmin.

Më pas, kur Carlson pyeti nëse Putini do të ishte i kënaqur me territorin që kanë pushtuar aktulaisht, Presidenti refuzoi të përgjigjet. Putin iu rikthye pikës së tij për “de-nazifikimin” dhe duke këmbëngulur se nuk kishte përfunduar ende përgjigjen në pyetjen e mëparshme.

– Jo presidentët, por elitat kontrollojnë SHBA

Një nga qëndrimet më të bujshme të Putinit në intervistë ishte se Presidentët amerikanë nuk drejtojnë realisht Shtetet e Bashkuara.

Sipas Putin, presidentët e kaluar të SHBA nuk kanë mundur të arrijnë konsensus me Rusinë për çështjet e sigurisë, edhe kur ai pretendoi se ata e kishin dashur një gjë të tillë.

“Sistemi politik i SHBA-së është, për të huazuar një frazë, një moçal i pashuar dhe demokracia amerikane një iluzion.” – u shpreh Putin.

Calson ndërhyu menjëherë, a thua se Putin i doli në shteg. Një nga qëndrimet më të forta të Carlson është se elita të fshehta drejtojnë SHBA-të.

“Duket sikur po përshkruani një sistem që nuk drejtohet nga njerëzit që zgjidhen,” – u shpreh Carlson.

“Ashtu është, ashtu është. Nuk ka të bëjë me personalitetin e liderit. Bëhet fjalë për mentalitetin e elitës.” u përgjigj Putini, gati gati i kënaqur.

-Kanalet e komunikimit SHBA-Rusi mbeten të hapura

Putin pretendoi se nuk mbante mend kur foli për herë të fundit me Presidentin Biden. “A duhet të mbaj mend gjithçka? Unë kam gjërat e mia për të bërë. Ne kemi çështje të brendshme politike”. 

I pyetur pse nuk ka folur me homologun e tij amerikan, Putin tha: “Pse do ta telefonoja? Për çfarë duhet të flas me të? A supozohet që ti lutem?” 

Por ai shtoi se “kontakte të caktuara po mbahen” kur bëhet fjalë për linjat e komunikimit midis Uashingtonit dhe Moskës. Putin nënkuptoi se shërbimet sekrete, CIA dhe FSB-ja ruse respektivisht, janë në kontakt të vazhdueshëm.

-Putin fajëson SHBA-në për shpërthimet e tubacionit Nord Stream

“Kush e hodhi në erë Nord Stream?” Carlson e pyeti Putinin, duke iu referuar shpërthimeve misterioze në shtator 2022 që shkatërruan tubacionet e gazit nënujorë Rusi-Gjermani.

“Ju, me siguri,” u përgjigj Putin.

“Isha i zënë atë ditë!” u përgjigj Carlson me batutë.

Putinit dukej se i pëlqente të luante me fjalët, duke i thënë gazetarit se megjithëse ai personalisht mund të kishte një alibi, CIA nuk e kishte.

I pyetur nëse ai kishte ndonjë provë për këtë pretendim, Putin tha se çështja ishte se kush kishte motivin dhe kapacitetet për ta bërë një sulm të tillë.

Për shpërthimet e NordStream janë fajësuar publikisht disa shtete. Ukraina ka thënë se Rusia ishte përgjegjëse, gjë që Kremlini e ka mohuar, ndërsa Moska ka fajësuar më parë Britaninë e Madhe dhe tani SHBA-të, por pa paraqitur asnjë provë.

-Propagandistët e Kremlinit arritën një fitore

Kushdo që mund të thyejë armaturën e Putinit mbahet vite dritë larg presidentit, qofshin ata gazetarë, njërëz të thjeshtë, apo kundërshtarë politikë.

Ata që arrijnë të flasin me Putinin zgjidhen gjithmonë nga Moska dhe Carlson nuk ishte përjashtim. Këtë madje e konfrimoi zëdhënësi i Kremlinit Dimitri Peskov këtë javë.

Duke parashikuar kritikat se intervista do ti bënte veçse jehonë Putinit, si Carlson ashtu edhe Putin u përpoqën ta largonin këtë përshtypje. Por çdo moment tensioni ishte i shkurtër dhe në thelb i parëndësishëm. Putini doli në krye.

“A po bëjmë një talk show apo një bisedë?” Putini bëri snajperin që në minutat e para të intervistës, përpara se të jepte një ligjëratë pothuajse të pandërprerë historike 28-minutëshe ku thelbi ishte se Ukraina ishte një shtet fals dhe asgjë tjetër veçse një krahinë e Rusisë.

Carlson nuk arriti të kontrollonte faktet apo të devijonte mësimin e historisë së presidentit rus. Dhe ndoshta nuk kishte faj. Njohuritë që shpalosi Putin do të sfidonin çdo ekspert historie aty për aty.

Por, në këndvështrimin e Lapsi.al, Carlson e teproi me deklaratën hapëse të intervistës ku tha se Putin ishte “i sinqertë” dhe me “njohje enciklopedike“. Themi kështu, pasi është tjetër gjë të mos arrish ta ndërpresësh një nga njerëzit më të pushtetshëm të globit me të cilin je dakordësuar për ta intervistuar (ndoshta me disa kushte), apo edhe të mos të arrish ta sfidosh në njohuritë e tij historike, por të deklarosh besimin në sinqeritetin e Putin është minimalisht naive.

Politico analizon se Carlson shmangu çdo temë që mund të kishte qenë e ndjeshme për Kremlinin. Dhe me të drejtë. Politico rendit raportet e krimeve ruse të luftës në vende si Bucha dhe Mariupol, urdhërarrestin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për Putinin, Alexei Navalnyn dhe të burgosur të tjerë politikë, si dhe numrin e madh të vdekjeve gjatë luftës. Ai madje u largua nga çdo pyetje në lidhje me zgjedhjet e ardhshme presidenciale ruse dhe skualifikimin e kësaj jave të kandidatit presidencial anti-luftë Boris Nadezhdin.

Por në mbrojtje të ikonës televizive amerikane duhet të themi se ai një ditë më parë dha një shpjegim se pse po e intervistonte Vladimir Putinin.


“Ju ftojmë ta shihni intervistën. Si qytetarë të lirë dhe jo si skllevër, ju mund të vendosni vetë” – u shpreh Carlson, pasi për tre minuta rresht tha se perëndimi duhet ta dijë se çfarë lufte po financon, çfarë efektesh ka ajo globalisht, pasi elitat perëndimore po ia fshehin implikimet katastrofike popujve të tyre duke servirur vetëm propagandë anti-Putin dhe duke censuruar çdo shpjegim të palës ruse në konflikt.

Përgatiti ©LAPSI.AL 36 Comments

    1. Armiku ipopullit
     Putin Nje politikanstrateg dhe nje President i fuqishem
     Putin truan balancate kohes dhe i pershtatet rrealitetit

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Kaq debila sa shfaqen komentuesit pro putint këtu, nuk duhet të çuditemi që edvini tall leshtë me këtë popull-kurvë-hale, që nuk di të ndajë e dallojë ndryshimin midis një diktatori dhe demokracisë

   1. Me ke te Shfaqemi me ata Kurvat Zioniste Homoseksuale Ameriqene qe vrasin gra dhe femije ne Palestine? Ik se te shkerdhej pen gjenetike pederast

  2. BOTA SKA NEVOJ PER MESAZHE TE FSHEHTA PASI TE GJITH RAN NE KURTHIN E VETE VERTETA FLET VET SKA NEVOJ PER DESHMI thotë:

   AJO QE MBETET MBI TAOLIN PER TE GJITH ESHTE PERDERI SA SHKUT ME ZHVILLIM NE PIKEN E FYNDIT TE ZGJELLJES TE EKZISTOSH SI NJERI APO VETZHDUKESH SI DJALL ,NJIHNI DOMOSDOSHMERI T DHE JUSTIFIKONI PERGJEGJSIT VETEM KJO KA MBETUR TASHME PER BANORET E TOKES,

 1. Por në fakt, kjo nuk është tamam e saktë dhe këtu Putin duket se bie në njëfarë kontradikte. – pika analizes dhe lapsit mu ne bythe

 2. Por, në këndvështrimin e Lapsi.al, Carlson e teproi me deklaratën hapëse të intervistës – hahhaaaaaaaaa cfare karash lapsiotet

 3. Është fjala Për Flamur Nokën. Në fillim sulmoi me miell sekretarin e Përgjithshëm të Kuvendit se i ka prerë rrogën për kohën që është përjashtuar. Pastaj qëlloi me miell gardistët që nuk e linin të hynte brenda. Më vonë qëlloi me vezë makinën e Lulzim Bashës. Pastaj pa makinën e Taulant Ballës, e qëlloi dhe atë. Pak më vonë gjithë “Rruga e Elbasanit” u boshatis, se u përhap panik që ka dalë njëri që qëllon njerëzit me vezë dhe miell.

  Ishte i çoroditur dhe sillej para oborrit të Kuvendit me dy trasta, një me miell dhe një me vezë, dhe godiste kë munde. Akte të tilla zakonisht ndesheshin tek kryqëzimi i 21 Dhjetorit, ku një burrë rreth të 60-ve, Ver Llapa, me probleme psikike, gjuante çdo makinë që kalonte, me shkelma. Dhe ai për diçka protestonte, por meqë ishte vetëm dhe s’kishte njeri nga pas, qëllonte makinat me shkelm.Kush e shan ameriken sot putin dhe grupi i foltores me ne krye serbin salih karaxhic berisha,pastaj muli vokshi zeni argita paloka dhe bushati e shkulLaku,
  Por parate e pista vijne nga jehona qe lapsi i ben putinit

  1. Zogu, ke ngatërruar kafaz, po flitet për Putinin këtu e jo për Nokën (lëre të shkretin në hall të vesh).
   Hë, xhan, jo ashtu.

 4. lajmi ka marre dhene!

  carlson e arriti qellimin

  mediat ne amerike si cnn msnbc, abc etj nuk lene trump me fol, ska noi cudi qe do bejne gjoja , pasi agjent me rus sesa keto media nuk ka

  kur putin burgos navalnin mediat ne amerike duan te burgosin trump , prokurori sp[ecial thote biden i harroi dokumentat sekrete sprish pune, prokurori media amerikan thote trumpo duhet te veje ne burg per dokumentet sekrete pa i hyre hollesive te tjera te ceshtjes qe favorizojne trump

  trump eshte armiku dhe keto media tani do bejne lidhjen mes putin dhe tcker dhe trump

  debilizim i qellimshem ne maksimum

  nderkohe halete shtete demokrate si new york chicago la sf nuk shihen me sy

  ndiqeni tucker se eshte kurve e zgjut

  amerika eshte biznes

 5. “Partia Demokratike u krijua si parti e të burgosurve politikë dhe përfundoi si parti e të burgosurve ordinerë. Sot bashkë bëhen vetëm ata që kanë dosje dhe u rrezikohet jeta dhe karriera politike.Po te rritesh mes mutit pleh e quan veten Gjel,i shkreti ti.

  1. Armiku i popullit
   Partia demokratike shqiperis uformua me ish sigurimasit dhe spijunet e kastes komuniste
   Partia demokratike cfidoidhe burgosi dhe perndoqi te denuarit politik dhe te presekutarit. Ku ata u detiruan te aratiseshin nga shqipetia per te shpetur veten dhe familjet e tire nga partia demokratike
   Ne shwiperi ngelen nje pjes e te denuare politik te cilet u vun nen sherbim te se keqes te denusre politik dhe te shqiperis
   Me baza dhe fakte
   Pqrtia demokratike veproi me keq se ne kohen e Enver Hoxhes
   Sot partia demokratike ska as 5perqind te denuare politike

 6. O i paemër 18:02 ke harruar titullin!!!
  Këtu kemi hallin e Putinit që s’po mer një qytet 30 mijë banorë e ne duam nga ai të shkatërrojë NATOn. Ti e ke mendjen te PD. Maje mendjen te rilindja por mos harro që e filloi PK, pastaj PP e pastaj PS e tani rilindje. E filluan si parti vrasësish e hajdutësh tani janë po ashtu hajdutë dhe vrasës së demokracisë. Prandaj lëre atë muhabet se këtu kemi hallin e Putinit që mendja e sëmurë e tij i ka thënë pushto gjithë botën!!!

 7. Po dhe ne e pame dhe degjuam ate interviste o lapsaxhin qe te hapni barkun me ato analizat tuaja.
  Une e pash me shume si nje hap qe Amerika po ben per te dale nga kjo katastrofe qe ka hyre.
  Cdo gje eshte e llogaritur. Dhe ky gazetari amerikan eshte instruktuar ne Amerike se cfare pyetjesh do bej.
  Nje gazetar vertet i pavarur dhe i drejte do ta kishte degjeneruar fare Putinin me pytje per krime dhe vrasje qe ka bere ai dhe regjimi it ij.
  Por Carlson vendosi te luante rolin e ‘ pasuesit’ ne ate interviste. Carlson ja ngrinte topin Putinit , dhe ketij te fundit nuk i mbetej gje tjeter vetem ta zhyste. Me nje fjale ja shtroi terrenin dhe ja beri gati per te gjitha mesazhet qe Putini donte te jepte. Me sa kuptova une , USA do ta ‘shesin’ Ukrainen , dhe kjo interviste eshte thjesht per te pergatitur opinonin publik ne USA per veprimet e me vonshme.

 8. mes 2022 dhe muajve të parë të 2023 Syri ka kaluar një kontroll tatimor të thelluar, siç ndodh për shumë biznese me lëvizje financiare të dyshimta, dhe gjatë kontrollit u zbuluan në fakt një seri shkeljesh tatimore shumë të rënda. Shkelja e parë ka të bëjë me një qarkullim shumë të madh të parave cash (derdhje/tërheqje) që futen në shoqërinë pronare të Syri Tv e që quhet “3DS & AF Entertainment” dhe në OJF-në “Qendra për Informim të Hapur” e cila është ortake e vetme me 100% e Syri TV.O Gimi gjeli po si ka mundesi qe nuk le rast per te treguar sa rrotKari je me komente qe te ka ngelur mendja te pk e pp dhe se fundi dhe me komunistin serb salih

  1. O zpgu i 21:17 ke ndonje deklarate ti per Ameriqente bashke me Evgropianet qe kane derguar Arne, Ushtar dge Lek ne Izrael per te bere Masakren me te madhe te Shdkullit? Ke ndonje fjale per pushtimin e Afganistanit, Irakut, Sirise, Kibise,Jemenit dhe Somalise? Ja qe nuk ke mpj baxhelle e vogel e LGBT. Ju Shqipkareve ju erdhi mire te nderhynit kunder Serbit ne Kosove po dhe Rusi ka te drejte te nderhuje ne Ukraine tek tokat Ruse dhe popullsia Ruse atje

   1. injorant muti, se rusit ia la baba 17 milion km katrorë tokë, o debil, i ka pushtuar 500 vitet e fundit,

 9. O Zogu i 21:17 ke ndonje deklarate ti per Ameriqente bashke me Evgropianet qe kane derguar Arme, Ushtar dge Lek ne Izrael per te bere Masakren me te madhe te Shekullit? Ke ndonje fjale per pushtimin e Afganistanit, Irakut, Sirise, Libise, Jemenit dhe Somalise? Ja qe nuk ke moj baxhelle e vogel e LGBT. Ju Shqipkareve ju erdhi mire te nderhynit kunder Serbit ne Kosove po dhe Rusi ka te drejte te nderyuje ne Ukraine tek tokat Ruse dhe popullsia Ruse atje. Ukraina eshte ndertuar me Toka Ruse

  1. opozita duhet ta kuptojë se nuk mund të vijë më në pushtet me kërcënime. Duhet ta kuptojë se edhe pse shqiptarët mund të jenë të pakënaqur në masë me Ekzekutivin, ata nuk janë as të marrë, as dritëshkurtër. Nuk do bëhen pjesë e dhunës së paralajmëruar mes rreshtave as më 20 shkurt, as me herët as më vonë. Në mbi tre dekada nga rënia e diktaturës, ata kanë pasur raste boll të mësojnë se kush fiton e përfiton nga telendisja e tyre dhe nuk do hidhen më në zjarr për llogari të askujt.Kujdes me Haloperidolin mos merr dozen e salihut se perfundon dhe ti si Ver Llapa o shpellkar malok.

  2. Lapsi. Hap syt. Dhe lexoni se cfar shkruhet. Po beheni shpia e percarsve. thotë:

   Lapsi.. Denoncoje pak ip-n. Ketij te anti terroi.
   Lexojeni pak se c shkruan ne oren 7:30.

   Kujdes njerez. Kan dal hapur kundra interesave shqipetare.
   Bejn sikur u hapet barku per ne. Po me komentet e tyre, thjesht duan te fryn percarje.

   1. Ta denoncoje te antiterrori? E cdo i bejne do i rruajne karin? Ato jane fakte qe amerika eshte shtet vrases dhe terrorist dhe eshte shkaku i luftes kudo ne bote. Kujton se ke ligjin e agjitacionit dhe propagandes?

   2. IM9j baxhelle fashiste ta shkerdhej fisin ty dhe drogaxhinjve te antiterrorit rrobqir i LGBT. KARAKURVE FASHISTE MAVIJ.Do ju shkerdhehet mami ty dhe Sorrosit se Shpejti

 10. Ti besh reklam sot putinit,pas atyre masakrave shtazore qe i ka bere Ukrahines,do te thote te jesh i verber,nje i pafytyre,nje antinjeri,nje antihuman.Do te thote te jesh vrases dhe ne pamundesi te vrasesh vete ,ngopesh me gjakun qe njerez si putini u marin jeten popujve,qe vrasin femij,pleq,plaka,qindra mijra njerez te pafajshem,te cilet luftojne me mish dhe shpirte te nxjerin buken per femijet dhe familjet e tyre dhe ju or qelbesira i beni jehone masakrave,qe justifikon dhe mbron hitleri putin.Me beri pershtypje dje ne emisjonin e canit llafollogjia e cakos dhe kulles ,duke nxjere putin triunformator,karshi Ukrahines dhe europes perendimore,te cilet me parate e taksapagusve te popujve te tyre, duan vetem te ndalojne luften dhe tu japin arme popullit ukrahinase te mbrojne vendin e tyre dhe e theksoj ,qe me nje ultimatum te prere i thone ukrahines,qe ato arme nuk do kalojne kufirin ukrahinas per ne rusi.Si ka mundesi qe keta flisnin me entuziazem,qe kjo lufte po shkateron usa dhe europen dhe rusia dhe putini as e ndjejne krizen nga pushtimi i ukrahines.Si ka mundesi nga disa shqiptare ti bejne jehone rusis dhe putinit dhe te akuzojne perendimin si pale humbese.Populli Shqiptare,Kombi Shqiptare kudo ku ndodhet ne cdo sfere te globit,presin me padurim mposhtjen e rusise dhe putinit.Te trumbetosh se usa eshte me nje borxh 33 trilion,prandaj duhet ti dorzohet putinit ,eshte ti thuash putinit vazhdo masakro Ukrahinen,vazhdoje me ish lindjen dhe perfundoje ne shqiperi,masakroi Kosoven,shqiperine dhe shfarosi dhe zhduki nga teritoret e veta ,zhduki nga ballkani.Me ligjeratat e tyre cako dhe kulla kete duan,qe usa te falimentoi dhe rusia te triumfoje.Po mire more te paudhe,po triumfoi putini ku do veni ju dhe familjet tuaja?Apo e kini lidhur kontraten me vucicin ,juve dhe familjet tuaja, sdo ju prekinShqiptare usa mund ti kete 33 trilion borxhe,por ato borxhe jane marre edhe per te ndihmuar qindra mijra shqiptare dhe familje shqiptare,qe ju vajten atje vetem me robat e trupit dhe shpenzon per ta asistenca,ndihma sociale,ushqimore,mjeksore,u jep te moshuarve rroge ,qe ndofta edhe papunuar asnje dite ne pune ne usa marin nje rroge qe ushqehen paguajne shtepi,uje drita ejt,,dhe me dhjetra familjeve shqiptare,qe si mbulojne dot jua rimburson.Te flisni kundra usa dhe ti permendni 33 trilionet ju vret zoti.Ju vret zoti more te patru,se jini ne kontakt me njerzit qe jetojne aty ku jetoni ju ne shqiperi,qe edhe pse ne shtetin e tyre qeveria jo vetem su jep gje,apo tu rimbursoje qirate e shtepive,dritat,ujin,po po si paguan i burgos,i vret ne burgje dhe ju thote opinionit u vetvra,u vetvar me carcaf.NE spitale doktori si pret po sju mbush xhepi me miljona,apo qe sgjen asnje ilac ne spitale dhe doktori si prek me dore,po qe se pacienti si blen vete ato ilace ne farmacin ku e adreson doktori.,ndersa ne usa bekuar qofte sistemi spitalor Amerikan,qe tregon ate kujdes te mahnitshem per pacientin dhe nese ka nje mundesi te vetme,qe pacienti shpeton edhe nga rreziku me fatal per jeten,ne varesi te semundjes qe ka,apo shkalles se gjendjes se tij shendetsore,qe ndodhet aktualishte kur shkon ne spital,atu mer maksimumin e ndihmes dhe te shpetimit.E kam provuar te familja ime ketu ne usa kete realitet te jashtezakonshem te shpetimit te jetes se familjareve te mij,qe kan qene aty ne prag te humbjes se jetes.Bekuar qofshe Amerik.Mallkuar qofshin ata qe hedhin fjale kundra Amerikes.Pa USA shqiptare ne ballkan nuk do kish sote.

 11. O rrot Kari i 9:33 po Amerikaneve mos ja u falen indianet tokat Ameriqenve apo m9s valke ben genocidin me te madh qe kish pare Bota duke Zhdukur dhjetra milione Indiane te Amerikes. Po ato 1000 baza ushtarake pse i kane neper Bote keta baxhellat homoseksuale Ameriqene? Po genocidin ne Palestine pse po e bejne bashke me Israelitet?

  1. shkrimi ndodhet ende në faqen kryesore edhe të portalit të familjes Berisha, pavarësisht se DASH konfirmoi vizitën e sekretarit Blinken në Tiranë.

   Tani e dimë që këta nuk kanë më turp, se kanë që prej shpalljes së Berishës “non grata”, që veç gënjejnë.

   Por këtë radhë shkuan aq larg, sa tani nuk flasin dot dhe kanë mbetur pa fjalë.

   Madje dhe kryezëdhënësi Lela, “njeriu i amerikanëve”Ta fus dhe sta Heq,se te pelqen

 12. Une fola per shqiptaret.Ata qe armikun me te madh kane sllavo serbo-ruset,jo per ata qe cuan motrat te isisi,qe te shfryeshin mecenaret e hamasit.Une flas per shqiptaret e masakruar nga ruso sllavet,une flas per ata qe i ushqen perendimi dhe usa.,jo per ata qe jane mercenar te paguar nga vrasesit e Briskut te organizates me vrastare ne rradhe te pare te popujve te tyre,kina,rusia,irani,afrika,qe ruana o zot si thone te mocmit Shqiptare,qe synojne masakrimin e gjithe glpbit,popujve te gjithe planetit,si po masakrojne popujt e tyre.Une flas per ata ,qe 45 vjet u masakruan nga kelyshet e kuq ruso-serb,jo per ata ,qe jua qenkan shkerdhyer motrat dhe nenat nga indjano;afrikanet.Une flas per ata,qe qe e shikojne usa ,si nje mbrekulli nga zoti,qe coi europianet dhe kryesishte Anglezet,qe ndertuan ate usa te mbrekullushme ne kete planet dhe se lane njexhungel ku indjanet ndertonin vetem shigjeta dhe eshka te vrisnin dhe te hanin njeri tjetrin dhe tu prisnin kokat njeri tjetrit si te ishin pulla dhe i mbanin si trofe para femijve dhe grave.Une flas per ata ,qe e duan jeten,familjen,popullin e tyre,jo per ata qe mbjellen vetem urrejtje dhe gjak,qe kane shitur veten e tyre ,nderin e familjeve te tyre te diktatoret me te keqinje dhe vrastare te vete popujve te tyre.Une flas per ata qe e kuptojne qe usa me fuqine e saj,qe ja ka dhene zoti ndodhet ne anen e atyre qe sulmohen pabesishte dhe shtazarishte.Ndersa atyre qe e shikojne usa si nje pengese,per te vrare,pushtuar dhe masakruar vende dhe popuj,jeni mjeran,kufoma te ngordhura.USA eshte mbrojtja e jetes ne kete planet.

 13. Nuk ka nevojë për të komentuar më tej fallsitetin qesharak të Putinit, mjafton të përmendim deklaratën e tij idiote se ndërmori sulmin agresiv duke i shkaktuar “popullit rus” në Ukrainë qindra mijë viktima të pafajëshme ngaqë do që ta “denazifikojë” këtë vend për ta larguar presidentin me origjinë israelite Zelenski.
  Lexoj këtu që Putini qenka konsideruar si një “njohës i madh i historisë” sepse paskej zbuluar se luftën e dytë botërore e bënë “nazistët” izraelitë.
  Sa për këtë “gazetarin e madh amerikan” Tuker, mjafton të kujtojmë se ka edhe të tjerë të tillë gazetarë të mëdhej amerikanë kuqalashë, që pretendojnë se janë partitë e djathta ato që mbështesin Rusinë e Putinit e jo komunistët pjesa më e madhe e të cilëve, edhe në vendet perëndimore kanë qenë gjatë luftës së ftohtë, , agjentë të KGB-së ruse.
  A nuk do të mjaftonte vetëm emri i ish kancelarit socialist gjerman Schroder për ta vërtetuar këtë ?

 14. si denoncim brenda llojit apo familjes politike, akuzat e Ahmetaj ishin shumë larg impaktit që ka patur në publik vidiopërgjimi i Ilir Metës nga ish Ministri i partisë së tij, Dritan Prifti, në vitin 2010.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *