• |
ide | kryesore

CNN fshikullon Trump: Nuk e kupton që fundi i NATO-s, është rënia e SHBA

F1, Planet
TrumpDeklaratat e Donald Trump normalisht kumbojnë në një lloj vakumi që shpesh i zhvesh ato nga çdo pasojë globalisht. Thjesht Trump është Trump.

Por kur ish-presidenti sugjeroi të shtunën se do ta linte Rusinë të bënte “çfarë dreqin të duan” për çdo anëtar të NATO-s që nuk i përmbush udhëzimet e shpenzimeve, ndikimi ishte i madh.

Trump kujtoi atë që tha se ishte një bisedë me një aleat “të madh” të NATO-s, pa i përmendur emrin, një shtet që sipas të dhënave të tij, kishte refuzuar të shpenzonte ekuivalentin e rekomanduar prej 2% të PBB-së për mbrojtje, por megjithatë kërkonte garanci nga SHBA se do të mbroheshin nëse Rusia sulmonte. Trump tha se nuk do të jepte një garanci të tillë, pasi aleati ishte “delikuent” dhe presidenti rus Vladimir Putin duhet të ndihet i lirë të bëjë ç’të dojë në këtë rast.

Lexo më tej: Trump thotë se do ta inkurajojë Rusinë të sulmojë anëtarët e NATO-s, që nuk paguajnë 

Mendimi i Trump për NATO-n është i njohur prej vitesh. Ai mendon se është mishërimi i gjithçkaje që ai përçmon për aleatët e Amerikës, duke përfituar nga fuqia e SHBA-së pa dhënë asgjë në këmbim.

Ashtu si me shumë aspekte të politikës së jashtme, kandidati kryesor republikan e keqkuptoi rrënjësisht natyrën dhe qëllimin e kësaj marrëdhënieje. NATO nuk është një aleancë e bazuar në detyrime: është blloku më i madh ushtarak në histori, i formuar për të përballuar kërcënimin sovjetik, bazuar në mbrojtjen kolektive se një sulm ndaj njërit është një sulm ndaj të gjithëve. Ky është një parim i mishëruar në nenin 5 të traktatit themelues të NATO-s.

Është qëllimi që i përshtatet thellësisht SHBA-së. Shtëpia e Bardhë thirri nenin 5 pas 11 shtatorit. Dhe që nga krijimi i NATO-s, fuqia e SHBA-së është paketuar shpesh globalisht si shprehje e një konsensusi të fortë. NATO ndihmon në forcimin e pozitës në rënie të SHBA-së si hiperfuqia e vetme. Nëse zhduk këtë aleancë të madhe dhe fuqinë e saj diplomatike dhe ekonomike, dhe SHBA-ja duket mjaft e vetmuar në skenën botërore.

Me pak fjalë, SHBA-ja pothuajse me siguri gjithmonë do të shpenzojë shumë më tepër se kushdo tjetër për ushtrinë e saj, pavarësisht nga aleatët e saj. NATO i jep asaj një themel global legjitimiteti, mbështetje për dollarin dhe hegjemoninë post-sovjetike mbi të cilën lulëzon.

Duke marrë parasysh keqkuptimin e së shtunës, komentet e Trump vijnë në një kohë shumë të keqe për Europën. Pjesa radikale e republikanëve që e mbështet Trump po përpiqet me këmbëngulje të prishë ndihmën jetike për Ukrainën. Nëse 60 miliardë dollarët e dëshiruar nuk arrijnë, ose vonohen shumë më gjatë, do të ketë një ndikim të pakthyeshëm të dëmshëm në mbrojtjen praktike të Ukrainës në vijën e parë, kohezionin politik në Kiev dhe moralin mbarëkombëtar.

Tashmë është duke u bërë dëm. Dhe është Putin ai që përfiton.

Është ende një mister se përse Trump ndihet kaq i lidhur në mënyrë të pashpjegueshme me Putinin dhe i lidhur me lajkat e tij, apo edhe suksesin. Është një gjëegjëzë që mund ta kuptojmë vetëm me kohë. A është kjo një tërheqje e deformuar për një “djalosh të keq”, një dëshirë e fortë për kulturën thellësisht patriarkale të Rusisë, apo diçka më e errët e lidhur me vetë historinë personale të Trump?

Komentet nxitëse të së shtunës ushqejnë një tregim të SHBA-së që shfrytëzohet, nënvlerësohet dhe në rënie globale si rezultat. Republikanët e Trump ushqehen me këtë, ndoshta duke mos e ditur se është një lak ankesash vetëpërmbushëse. Sa më shumë që SHBA-ja t’i sulmojë aleatët e saj për qasjen prej koprraci ndaj NATO-s dhe të tërhiqet prej saj, aq më pak e fuqishme është SHBA.

Intervista e butë deri në padurim e Putinit nga ish-prezantuesi i Fox News, Tucker Carlson, nxiti projeksionin e dobësisë: ishte një dëgjesë e hapur për argumentet e dobëta të persekutimit të kreut të Kremlinit dhe justifikimin qesharak historik për pushtimin e një fqinji më të dobët dhe jokërcënues. Platforma sinjalizoi se pjesë të Amerikës duan të dëgjojnë marrëzitë e Putinit dhe ua mundësoi atyre ta bëjnë këtë. Ai paralajmëroi ndryshimin e mundshëm të ashpër në marrëdhëniet me Rusinë për një mandat të dytë të Trump.

Ndërsa ndikimi në botën reale i komenteve të Trump nuk është ende i qartë, ato mund të jenë katastrofike. Siguria europiane varet nga suksesi i Ukrainës, ose së paku aftësia e saj për të frenuar dhe dobësuar sulmet e vazhdueshme të Rusisë.

Nëse Moska mbizotëron, mund të duhen vite. Ndërkohë, Putini tani ka arritur të ripërqendrojë ekonominë dhe shoqërinë e tij për kohën e luftës dhe mund ta shohë atë si mënyrën për të mos ndaluar rrahjen e daulleve të konfliktit. Përparimet ruse në Zaporizhzhia mund të çojnë në një sulm në Kherson, më pas në Mykolaiv dhe Odesa, duke e vendosur Putinin në pragun e Rumanisë së NATO-s.

Por mos prisni që Moska të nisë një pushtim të plotë të aleancës më të madhe ushtarake në histori. Rusia nuk do të bombardojë papritur Francën. Putini preferon të godasë, të provokojë dhe të testojë linjat e kuqe ose gatishmërinë e kundërshtarëve të tij. A është NATO e gatshme të shkojë në luftë me Moskën për pjesët rusishtfolëse të shtetit baltik të Estonisë? Apo për ishullin norvegjez të vogël, pjesërisht të banuar nga rusët, Svalbard? A do të ekspozonte ngadalë një provokim i vogël rus përçarjen e NATO-s dhe hezitimin e tyre për të mobilizuar popullsinë për konflikt në të njëjtën mënyrë si Rusia?

Europa ka jetuar për gati një dekadë me mundësinë që mund të përballet e vetme me kërcënimin rus. Mandati i parë i Trump tingëllonte si një fjalë e madhe për këtë. Por tani ka lufta më e madhe tokësore që ka goditur Evropën që nga vitet 1940, duke e bërë rrezikun më akut.

Mbretëria e Bashkuar kohët e fundit ka ndryshuar retorikën e saj në javët e fundit për të sugjeruar se Perëndimi nuk është më në një botë të pasluftës, por në një botë të paraluftës. Ushtarakët e lartë britanikë madje kanë filluar të mendojnë nëse rekrutimi ushtarak duhet të konsiderohet. Finlanda dhe Suedia kanë kërkuar urgjentisht të anëtarësohen në NATO. Ministria e Jashtme e Gjermanisë iu përgjigj komenteve të Trump me “Një për të gjithë dhe të gjithë për një”. Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kritikoi “deklaratat e pamatura” të Trump.

Por mbrojtja europiane rrallë ka lulëzuar pa fuqinë e mbështetjes së SHBA-së. Moska, pas pushtimit të dështuar të një fqinji të papërgatitur, është ende relativisht e dobët. Nuk është një gjigant i aftë për të tërbuar të gjithë Evropën Perëndimore. Është larg nga ushtria e fuqishme që perceptohej se ishte në vitin 2021. Megjithatë, mos bëni gabim: mungesa e një garancie të mbështetjes amerikane minon masivisht efektivitetin e NATO-s. Ajo vë në pikëpyetje kohezionin e aleancës dhe rrjedhimisht ekzistencën e saj.

Trump e di këtë. Ai nuk po thotë thjesht se SHBA nuk do të ndihmojë aleatët e NATO-s që nuk kanë paguar. Ai po thotë se do të inkurajonte Rusinë të sulmonte, pushtonte, të shkaktonte tmerret e Mariupolit mbi aleatët e SHBA. Mund të jetë zhurmë, mund të ketë për qëllim të ekzaltojë “besimtarët” para podiumit të tij. Por u dëgjua me zë të lartë, veçanërisht në kryeqytetet europiane dhe Moskë.

Një pjesë që ekzalton mbështetësit e Trump është mungesa e posturës së tij presidenciale. Por pas pushtimit të Ukrainës dy vjet më parë, kjo nuk është më një lojë qëndrimi. Është një moment që shpresojmë se librat e historisë nuk do të duhet të shikojnë prapa dhe ta analizojnë si një pasojë e rëndë.

CNN, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 5 Comments

 1. Armiku ipopulli
  Faktikisht Evropes lindore dhe Rrusis lufta dhe e keqja i ka ardhur nga Evropa Perendimore
  Dy lufteratboterore jane fakt rreal te bera nga Evropa perendimore
  Evropa perendimore me Evropen lindore duhet te gjjne gjuhen e perbashket dhe jome arme dhe lufte
  Rrusia esht nje shtet i fuqishem dhe me armatim te sofistikuar
  Rrusia nuk do te lejoje zhdukjen e egzistences se saj dhe as do perqafoje pushtimin Evropjan
  Ajo do tembrohrt
  Mbrojtja e saj dhe menirat e saj nuk varen nga diktati i Evropes por nga pozitat e presidentit
  PUTIN

 2. PASKA QEN ME I ZGJUAR SE NE KRIJESAT E TIJE AI LART NE QELL ,NA LA TE LIR NA SPJEGOJ GJITHCKA ,SI RRUGET E SHPETIMIT SI TE NDESHKIMIT DHE NE E QUAJTEM NDESHKIMIN SHPETIM ,POR FAKTET E ZHVILLIMIT TREGOJN SE U ZHGENJYEM , thotë:

  VEC E VEC TE GJITH KAN GABIMET E VETA ,POR SEBASHKU TE GJITH DUHET TE PRANOJM DOMOSDOSHMERIT DHE JUSTIFIKOJM PERGJEGJSIT DOMOSDOSHMERISHT SI DESHIR EKZISTENCE ,DHE SI MUNDESI FUNKSIONI,JAN QELLIME TE KUNDERTA POR BASHKOHEMI NE DOMOSDOSHMERI

 3. pra i sherbeka (ne fakt kte e di ene gamori moshkull) qellimeve te amerikes per te nenshtru ato qe si binden

 4. Trumpy eshte debili me i madh qe ka njohur historia , ne rast se ben nje verim te tidhe , ka dy menyra ose e qerojne per 24 ore nga faqja e dheut , ose amerikes i bien puplat sepse ne menyre te menjehershme kinezet e degjenerojne po ashtu dhe russia bashke me vendet e tjera te aleances , prandaj nje gje e tidhe do te thoshte fundin e amerikes , sepse atje ka vetem idiote si dhe shume shqipetare qe gjoja behen me te, sepse i duket vetja amerikane dhe jane kunder te huajve , pra me nje fjale trumy debil i lindur , gjithe kjo amerike e pret mutin me thike dhe pastaj ha kikirik te rroje partia demokratike e shqiperise dhe legjenda sal ram berisha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *