• |
ide | kryesore

Video/ Gallagher fshin fantazmat e Chelsea: Blues përmbysin Crystal Palace dhe afrohen -2 nga Europa

Sport, Video
GallagherJava e 24 e Premier League mbyllet me fitoren rrëqethëse të Chelsea, që u tremb nga Crystal Palace përpara se të pushtonte Selhurst Park me rikthimin 3-1. Pjesa e parë me 79% zotërim të topit nuk dhuroi gol për Blues, të cilët e panë veten në disavantazh 1-0 pas golit të Lerma (30′ ). Dygolëshi i Gallagher (50′ dhe 90′) dhe Enzo Fernandez (93′) kompletuar përmbysjen që i sjell ata -2 nga Evropa.

MBAJTËN TOPIN, PËSUAN GOLIN

Chelsea sheh sërish disa fantazma të vjetra, më pas rikuperon në pjesën e dytë dhe merr tre pikë të arta. Heroi në Selhurst Park ishte ish-lojtari Conor Gallagher, i cili shënoi një dygolësh në fitoren 3-1 ndaj Crystal Palace. Blues iu afrohen ndeshjes me ritëm dhe zotërim të mirë të topit, që megjithatë shpesh rezultoi të ishte një qëllim më vete. Crystal Palace mbylli çdo hapësirë, praktikisht nuk pësoi asgjë dhe trembi kundërshtarin në minutën e 23′, kur Petroviç bëri pritjen e parë në goditjen e Mateta. Kaluan shtatë minuta dhe erdhi goli i shënuar nga Jefferson Lerma (30′), me kolumbianin që lëshoi një silurë të vërtetë, duke kaluar vendasit në avantazh. Eagles menaxhuan shpërthimet e rivalëve të tyre, kontrolluan lojën dhe shkuan në pushim me rezultatin 1-0. Për Chelsea, 79% e zotërimit të topit dhe vetëm një goditje (në kohën shtesë).

Lexo më tej: Video/ Super gol i Rice kundër ish-skuadrës, Arsenal shkatërron 6-0 West Ham: Arteta arrin City e -2 nga kreu

PËRMBYSJA E MADHE

Muzika ndryshoi në pjesën e dytë, me Pochettino që hodhi në fushë Nkunku dhe iu gëzua menjëherë golit të barazimit. Malo Gusto shërbeu për Gallagher, që barazoi 1-1 në minutën e 57′. Blues ishin të rrezikshëm me Palmer dhe Chilwell, por humbën Thiago Silva të dëmtuar, duke rrezikuar në mbrojtje. Në fakt, França impenjoi Petrovic, përpara se Blues të përmbysnin rezultatin në minutën e 90′ po me Gallagher. Nuk ka mbaruar ende, sepse Enzo Fernandez gjeti edhe golin e tretë në kundërsulm, duke dehur Muñoz me finte. 3-1 dhe një fitore për Chelsea, tashmë i dhjeti me 34 pikë. Europa është vetëm dy distanca larg, ndërsa Crystal Palace ndalon në 24 dhe mbetet në vendin e 15.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *