• |

Video/ Super gol i Rice kundër ish-skuadrës, Arsenal shkatërron 6-0 West Ham: Arteta arrin City e -2 nga kreu

Rice

Sukses i ekzagjeruar i Arsenal që, në raundin e 24 të Premier League, triumfoi ndaj West Ham me një fitore tenistike 6-0. Për Gunners katër golat u shënuan që në pjesën e parë. Saliba zhbllokoi ndeshjen (32′), Saka dyfishoi me penallti (41′), Gabriel bëri tris (44′) dhe Trossard poker (47′). Në pjesën e dytë Saka kompletoi dygolëshin (63’) dhe ish-0 i madh i ndeshjes, Rice, realizoi një eurogol (66’). Arteta ngjitet në 52, duke arritur City, ndërsa rikthehet -2 pas kryesuesve të Liverpool.

WEST HAM-ARSENAL 0-6

Demonstrim i jashtëzakonshëm force nga Arsenal në derbin ndaj West Ham, 6-0 në London stadium. Në fillim Hammers u përpoqën të shfrytëzonin kundërsulmet, por nga mesi i pjesës së parë Gunners shtuan ndjeshëm intensitetin. Areola ndali Trossard në minutën e 23′, por nëntë minuta më vonë rezistenca e vendasve ra. Në minutën e 32′ Saliba kaloi skuadrën e tij në avantazh, pas një asisti të ish-mesfushorit të West Ham Rice.

Pas avantazhit, skuadra e teknikut Arteta u diferencua menjëherë, duke shënuar tre gola në harkun e shtatë minutave në fund të pjesës së parë. Në minutën e 41′ Bukayo Saka shënoi golin e tij të pesëdhjetë për Arsenal, duke fituar dhe konvertuar penalltinë pas faullit të portierit Areola. Tre minuta më vonë një tjetër top i përsosur nga goditja standarde e Rice u shfrytëzua nga Gabriel që bëri tris. Në minutën e 47′, Trossard vulosi dyzet e pesë minutat e përsosura të miqve me golin e katërt, pas sugjerimit të Odegaard.

Lexo më tejVideo/ Haaland kthehet i frikshëm: Manchester City thyen 2-0 Everton dhe për momentin është i pari

Në pjesën e dytë Moyes futi Phillips dhe Mavropanos për të pasur forca të reja, të freskëta, por gjërat nuk u përmirësuan. Në minutën e 63′ Saka gjeti dygolëshin e tij personale me një goditje me të majtën në shtyllën e afërt. Tre minuta më vonë arriti edhe 6-0. Një goditje fantastike nga ish-lojtari i madh i ndeshjes Declan Rice, që reagoi duke mos festuar dhe gati duke u kërkuar falje ish-tifozëve të tij. Arsenal fitoi 6-0 dhe ngjitet në 52 pikë në renditje, duke kapur Manchester City (që ka një ndeshje për të rikuperuar) dhe duke u rikthyer -2 pas Liverpool. West Ham mbetet i mbërthyer me 36 pikë, në vendin e tetë.